VIRL - krok po kroku

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

VIRL - krok po kroku

#1

#1 Post autor: Kyniu »

1. VIRL - czym jest

Virtual Internet Routing Lab, w skrócie VIRL, to narzędzie, platforma, do projektowania sieci i symulacji urządzeń sieciowych Cisco. VIRL składa się z kilku kluczowych elementów, takich jak interfejs graficzny do projektowania topologii i kontrolowania symulacji, silnika konfiguracji (autokonfiguracji czy jak ktoś woli provisioningu - gdyby ktoś szukał filmików na Youtube to słowo klucz brzmi AutoNetkit) który pozwala w prosty sposób konfigurować wirtualne urządzenia i wreszcie z wirtualnych urządzeń. Te wirtualne urządzenia pracują z wirtualnymi odpowiednikami oprogramowania realnych urządzeń i na liście znajdziemy między innymi IOS, IOS XR, CSR 1000, NX OS, .......

2. VIRL w trzech smakach

W chwili obecnej dostępne są trzy wersje VIRLa. Są to:
- Personal Edition (której ograniczeniem jest 15 nodów) w cenie 199,99 USD
- Academic Edition (z ograniczeniem jak wyżej, dostępna dla studentów oraz nauczycieli) w cenie 79,99 USD
- Cisco Modeling Labs - tak, to też VIRL, bez limitu 15 nodów - ale jego nie będziemy omawiać w tym poradniku ponieważ zakładam, że użytkownik CML nie potrzebuje takowego.

Kod: Zaznacz cały

UWAGA. Trwa promocja pozwalająca na zakup wersji Personal Edition z upustem 50 USD. Jedynym warunkiem skorzystania z promocji jest podanie kodu zniżkowego VIRL50 przy składaniu zamówienia. Jeśli o rabacie zapomnicie - nie ma szansy ubiegać się o zwrot owych 50 USD o czym Cisco lojalni einformuje na stronie dedykowanej VIRLowi http://virl.cisco.com/
3. Czy dam radę uruchomić VIRLa czyli słowo o wymaganiach

Cisco jako minimalne wymagania podaje dwurdzeniowy (2 vCPU) procesor, ze wsparciem dla wirtuaalizacji (Intel VT-x lub AMD-C, co istotne włączone w BIOSie, co szczególnie na notebookach nie jest oczywiste), 4 GB RAM oraz 50 GB miejsca na dysku twardym. Natomiast ja jako rozsądne minimum sugeruję czterordzeniowy procesor (4 vCPU) i 16 GB RAM by móc tworzyć bardziej złożone symulacje. Ponadto trzeba pamiętać, że implementacja (o tym jeszcze będzie) w oparciu o ESXi zadziała tylko z CPU Intela, AMD wchodzi w grę w przypadku korzystania z VMWare Workstation.

Skoro już wspomniałem o oprogramowaniu, to teraz zaczynają się kolejne schody. Wspierane środowiska to:
1. Fusion Pro 5.02 lub nowsze, Workstation 8.02 lub nowsze, Player 5.02 lub nowszy (uwaga - opcja z Player'em jest kusząca jako że to darmowy produkt ale używając Player'a pozbawiacie się możliwości łączenia środowiska wirtualnego ze światem realnym)
2. VMware ESXi 5.1/5.5.
3. "goły sprzęt" bez oprogramowania (bare metal)
I na jedną z tych trzech opcji trzeba zdecydować się przy zakupie. Co gorsza, na tę chwilę nie ma możliwości migracji między platformami. Zatem z góry trzeba zdecydować w jaki sposób zamierzacie używać VIRLa.

Uprzedzę ewentualne pytania i dodam, że nie jest wspierany Oracle VirtualBox.

Kilka spraw organizacyjnych:
- proszę nie zadawać pytań w tym wątku i nie zaśmiecać go - do dyskusji założę osobny wątek
- jeśli najdzie Cię ochota do krytykowania to idź i napisz lepszy poradnik - wtedy wróć i jeśli jeszcze będziesz miał ochotę to krytykuj
- poradnik powstał wyłącznie z mojej dobrej nieprzymuszonej woli - nie jestem pracownikiem Cisco ani nie dostaję za niego żadnych benefitów od Cisco ((przynajmniej na razie)
- tak, ciąg dalszy nastąpi, szczególnie jeśli wyrazicie takie życzenie

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#2

#2 Post autor: Kyniu »

4. Kupujemy VIRL'a.

Kod: Zaznacz cały

UWAGA 1. Przypominam o promocji i konieczności użycia kodu rabatowego. Upust nie naliczy się z automatu. Warunkiem skorzystania z promocji jest podanie kodu zniżkowego VIRL50 przy składaniu zamówienia. Jeśli o rabacie zapomnicie - nie ma szansy ubiegać się o zwrot owych 50 USD o czym Cisco lojalnie informuje na stronie dedykowanej VIRLowi http://virl.cisco.com/

Kod: Zaznacz cały

UWAGA 2. Przy zakupie konieczne jest zalogowanie się na swoje konto cisco.com znane jako Cisco Connection Online (CCO). Jeśli zatem jakimś przedziwnym zbiegiem okoliczności jeszcze takiego konta nie masz, załóż je przed zakupami. 
Sam zakup jest prosty. Na stronie http://virl.cisco.com/ należy kliknąć GET VIRL, na następnej BUY VIRL lub od razu wybieramy właściwą wersję, powiedzmy Personal Edition, najeżdżamy kursorem na obrazek znajdujący się po lewej stronie ekranu ponad napisem "VIRL Personal Edition" i klikamy na symbol koszyka który się pojawi. Teraz czas na podanie kodu promocyjnego w okienku "Coupon code" i oczywiście potwierdzamy go przyciskiem APPLY COUPON. Wartość zamówienia powinna w tym momencie zostać skorygowana o rabat - czyli przy zakupie jednej sztuki kwota ta powinna wynosić 149,99 USD. Aby przejść do następnego kroku należy kliknąć PROCEED TO CHECKOUT. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się co należy uczynić. Część pól w formatce zamówienia wypełni się automatycznie danymi z profilu konta, część trzeba uzupełnić.

Kod: Zaznacz cały

UWAGA. To jest moment w którym należy wybrać jak zamierzamy zainstalować VIRL'a o czym było w poprzednim odcinku. Do wyboru są trzy wersje: ESXi, Workstation (lub Fusion albo Player) oraz Bare-metal. Przypominam, że później nie ma możliwości zmiany decyzji. 
Pozostaje wybór metody płatności - ja płaciłem kartą kredytową więc nie pytajcie mnie o inne metody płatności. Zatwierdzamy zamówienie i to wszystko. Pozostaje czekać na wiadomość od Cisco. Ale to już kolejny etap.

FAKTURA

Pewnie będzie milion pytań o fakturę, więc je uprzedzę i odpowiem. Tak w mailu otrzymacie dokument w postaci pliku PDF zatytułowany INVOICE, wystawiony na kupującego, którego dane zostały podane w formatce zamówienia. Jednakże jest to faktura w stylu amerykańskim. Nie ma na tym dokumencie danych sprzedawcy (!), nie ma numeru NIP (w USA nie ma podatku VAT), nie ma kwot netto/brutto, etc. Ogarnięta księgowa poradzi sobie sporządzając Dowód Księgowy ale zazwyczaj przyniesienie księgowej takiego dokumentu oznacza płacz i lament.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#3

#3 Post autor: Kyniu »

5. Pobieranie

Wkrótce po zakupie należy spodziewać się pierwszej wiadomości z adresu "Cisco Virl <virl@mediuscorp.com>". Zawiera ona uprzednio wspomnianą fakturę w formie pliku PDF oraz adres spod którego pobiera się klucz licencyjny https://virl.mediuscorp.com/license-keys/ Aby pobrać klucz konieczne jest zalogowanie się swoim CCO. Licencja ma postać pliku tekstowego PEM zawierającego klucz prywatny RSA.

Zanim zaczniecie się niepokoić co dalej, zwróćcie uwagę na zastrzeżenie w pierwszej wiadomości "While we migrate to our final software delivery infrastructure, there will be a one business day turnaround for Cisco to email you the image download directions." Opóźnienie nie wynosi co prawda pełnej doby, a przynajmniej w moim wypadku nie było to aż tyle, ale i tak zajęło to około 18 godzin. Za to przyszły aż dwie wiadomości - obie z domeny cisco.com więc na wszelki wypadek dodajcie ją do whitelisty (jeśli jeszcze tego nie uczyniliście). W mailu będzie "smart URL" prowadzący wprost do strony z plikiem do pobrania - wygląda na to, że każdy otrzymuje indywidualnie wygenerowany obraz, pasujący do jego klucza. Przed pobraniem wymagane jest jeszcze zaakceptowanie umowy licencyjnej.

Kod: Zaznacz cały

UWAGA. Dalej opis dotyczy wersji dla ESXi, jako że taką nabyłem. Miejcie to na uwadze.


Do pobrania są dwa pliki. Właściwy obraz VIRLa virl-desktop.wersja.esxi.ova oraz plik z sumami kontrolnymi MD5 virl.wersja.hashes.txt. Plik OVA do małych nie należy - mój miał około 3,8 GB. Cisco zaleca skorzystanie z dowolnego menedżera pobierania. Jednakże na dość szybkim łączu jakie mam w domu nie było problemu z bezpośrednim pobraniem przez przeglądarkę.

Mając już komplet plików można przystąpić do instalacji według instrukcji zawartej na stronie http://virl-dev-innovate.cisco.com/client.ext.html (lub wybrać instrukcję właściwą dla nabytej wersji) lub zaczekać na kolejny mój wpis ;)

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#4

#4 Post autor: PatrykW »

Kyniu twoje wpisy sa boskie. Dzieki nim uratowales mi zycie. Teraz mi powiedz, gdzie na klawiaturze jest przycisk F13 :)
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Kyniu »

Wojtachinho pisze:Kyniu twoje wpisy sa boskie. Dzieki nim uratowales mi zycie. Teraz mi powiedz, gdzie na klawiaturze jest przycisk F13 :)
OK, koniec wątku. Nie podoba się to nie będzie ciągu dalszego. Skoro Patryk uważa, że zrobi to lepiej to niech teraz on pisze.

hetman
member
member
Posty: 37
Rejestracja: 11 wrz 2012, 12:10
Lokalizacja: PL

#6

#6 Post autor: hetman »

Pytanie raczej brzmi po co to robić :P Chyba na tym forum ludzie umieją czytać po angielsku i poruszać się po stronie internetowej...

Bardziej wartościowe byłoby opisanie kwestii wydajnościowych albo np. ile materiału CCNP/CCIE można przelabować, czego nie można. Tych informacji już trzeba szukać po necie, a tak byłyby w jednym miejscu.

Ale skoro czujesz tutaj jakąś misje to pisz dalej swoje i nie zwracaj uwagi na hejterów (czyli na nas :D ), zawsze takie wpisy są lepsze niż kolejne tematy "nie ma pracy" "niskie zarobki" "z czego sie uczyc do ccna"....

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: VIRL - krok po kroku

#7

#7 Post autor: minimalist300 »

Kyniu pisze:
3. Czy dam radę uruchomić VIRLa czyli słowo o wymaganiach

Cisco jako minimalne wymagania podaje dwurdzeniowy (2 vCPU) procesor, ze wsparciem dla wirtuaalizacji (Intel VT-x lub AMD-C, co istotne włączone w BIOSie, co szczególnie na notebookach nie jest oczywiste), 4 GB RAM oraz 50 GB miejsca na dysku twardym. Natomiast ja jako rozsądne minimum sugeruję czterordzeniowy procesor (4 vCPU) i 16 GB RAM by móc tworzyć bardziej złożone symulacje. Ponadto trzeba pamiętać, że implementacja (o tym jeszcze będzie) w oparciu o ESXi zadziała tylko z CPU Intela, AMD wchodzi w grę w przypadku korzystania z VMWare Workstation.
Zastanawiam się czy jest sens instalowac VIRL na Ultrabooku - nowym XPS 13 czy Lenovo X1

Szykuje mi się zmiana laptopa i nie wiem czy kupić Ultrabooka czy mobilne workstation

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: VIRL - krok po kroku

#8

#8 Post autor: Kyniu »

minimalist300 pisze: Zastanawiam się czy jest sens instalowac VIRL na Ultrabooku - nowym XPS 13 czy Lenovo X1

Szykuje mi się zmiana laptopa i nie wiem czy kupić Ultrabooka czy mobilne workstation
Może być z tym problem - ja mam np. i7 ale wersje "U" a dokładniej i7-4510U i kupa, ten CPU nie ma wsparcia dla wirtualizacji. I jak chciałem sobie doinstalować Hyper-V to mi powiedział "goń się". Więc ostrożnie z platformami mobilnymi.

horac

Re: VIRL - krok po kroku

#9

#9 Post autor: horac »

minimalist300 pisze:
Zastanawiam się czy jest sens instalowac VIRL na Ultrabooku - nowym XPS 13 czy Lenovo X1

Szykuje mi się zmiana laptopa i nie wiem czy kupić Ultrabooka czy mobilne workstation
Odradzam X1 Carbon, gorszego gowna nie ma. 2 razy wymienialem matryce w tym szajsie z powodu zachlapania i nacisku na pokrywe. Ten nacisk byl naprawde delikatny a zachlapanie to duza lyzka wody. Ta cieka obudowa to jest szajs. Zrobili ultragowno marketingowe kosztem wytrzymalosci.

Pozbylem sie tego scierwa po niecalym roku uzytkowania. Dodatkowo caly ten panel adaptacyjny to wku.. gadzet dla lansiarzy. Poslugiwanie sie skrotami to masakra.

Odradzam odradzam odradzam !! Jak na produkt linii biznes to sobie Lenovo kpine zrobilo. Pomine dodatkowe ograniczenia jak wlutowane kosci RAM.

Cena jaka sobie zycza za to jest przesmieszna. Nigdy wiecej ultrabookow.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: VIRL - krok po kroku

#10

#10 Post autor: minimalist300 »

horac pisze:
minimalist300 pisze:
Zastanawiam się czy jest sens instalowac VIRL na Ultrabooku - nowym XPS 13 czy Lenovo X1

Szykuje mi się zmiana laptopa i nie wiem czy kupić Ultrabooka czy mobilne workstation
Odradzam X1 Carbon, gorszego gowna nie ma. 2 razy wymienialem matryce w tym szajsie z powodu zachlapania i nacisku na pokrywe. Ten nacisk byl naprawde delikatny a zachlapanie to duza lyzka wody. Ta cieka obudowa to jest szajs. Zrobili ultragowno marketingowe kosztem wytrzymalosci.

Pozbylem sie tego scierwa po niecalym roku uzytkowania. Dodatkowo caly ten panel adaptacyjny to wku.. gadzet dla lansiarzy. Poslugiwanie sie skrotami to masakra.

Odradzam odradzam odradzam !! Jak na produkt linii biznes to sobie Lenovo kpine zrobilo. Pomine dodatkowe ograniczenia jak wlutowane kosci RAM.

Cena jaka sobie zycza za to jest przesmieszna. Nigdy wiecej ultrabookow.
jakies inne rekomendacje jako laptop do pracy i labow?

horac

#11

#11 Post autor: horac »

Ta, moze byc lenovo ale T440/30 Do 16 Gbit RAM. Najepiej jakbys lapka wyhacyzl do 32Gb ale szczerze mowiac ja do tego mam ESXi server. Z lapka jedynie sie lacze

Dostep mam zawsze po SSL VPN i karcie 3G. Takze jak juz budowac cos do labow i wydawac kase to lepiej postawic serwer.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: VIRL - krok po kroku

#12

#12 Post autor: lbromirs »

horac pisze:Odradzam X1 Carbon, gorszego gowna nie ma. 2 razy wymienialem matryce w tym szajsie z powodu zachlapania i nacisku na pokrywe. Ten nacisk byl naprawde delikatny a zachlapanie to duza lyzka wody.
Horac, miej litość. Jak nie potrafisz obchodzić się ze sprzętem elektronicznym nie miej pretensji do producenta!

Oczywiście, nie znaczy to że uważam X1 za cokolwiek wybitnego :P

horac

Re: VIRL - krok po kroku

#13

#13 Post autor: horac »

lbromirs pisze:
horac pisze:Odradzam X1 Carbon, gorszego gowna nie ma. 2 razy wymienialem matryce w tym szajsie z powodu zachlapania i nacisku na pokrywe. Ten nacisk byl naprawde delikatny a zachlapanie to duza lyzka wody.
Horac, miej litość. Jak nie potrafisz obchodzić się ze sprzętem elektronicznym nie miej pretensji do producenta!

Oczywiście, nie znaczy to że uważam X1 za cokolwiek wybitnego :P
Lukasz.. zalewalem juz rozne laptopy i roznie. X220 zalalem 3 razy!. Konczylo sie na wymianie klawiatury laptop dziala do dzis. Spadl mi tez z kolan jak siedzialem na tronie. Wymiana plastikow w kolo touchpada.. fruwa bez zarzutow. Herbate czy inny napoj wylewa mi sie czasem na t430.. nie wymienialem nawet klawiatury - dziala. Ekran w t430 pare razy zachlapalem i zadnego wejscia cieczy miedzy rame a matryce.

X1 Carbon przebil wszystko. Wylalem pol szklanki wody na klawe i lekko chlapnelo na ekran... matryca dead. Drugi raz jak wymienialem matryce to zostawilem kompa kolo lozka w nocy i jak wstawalem za potrzeba.. delikatnie stapnalem palcami stopy.. matryca do wymiany.

Wiem wiem dla mnie sa te fully rugged :D ale za drogie :P.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2015, 21:43 przez horac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#14

#14 Post autor: minimalist300 »

horac pisze:szczerze mowiac ja do tego mam ESXi server. Z lapka jedynie sie lacze

Dostep mam zawsze po SSL VPN i karcie 3G. Takze jak juz budowac cos do labow i wydawac kase to lepiej postawic serwer.
Mam taki plan w najbliższej przyszłości aczkolwiek najpierw chce wymienić swojego 3,5 letniego macbooka pro... Apple ostatnio nic ciekawego nie pokazuje więc zastanawiam się nad czymś typu Lenovo/Dell...

horac

#15

#15 Post autor: horac »

minimalist300 pisze:
horac pisze:szczerze mowiac ja do tego mam ESXi server. Z lapka jedynie sie lacze

Dostep mam zawsze po SSL VPN i karcie 3G. Takze jak juz budowac cos do labow i wydawac kase to lepiej postawic serwer.
Mam taki plan w najbliższej przyszłości aczkolwiek najpierw chce wymienić swojego 3,5 letniego macbooka pro... Apple ostatnio nic ciekawego nie pokazuje więc zastanawiam się nad czymś typu Lenovo/Dell...
Jak lenowo to seria X oprocz carbona ;] seria T/W. Najwiecej jednak przykladaja sie do T/W bo najczesciej wlasnie te dwa typy trafiaja do Korpo. Carbon to dla CEO zabawka co najwyzej

ODPOWIEDZ