VIRL - krok po kroku Q&A

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

VIRL - krok po kroku Q&A

#1

#1 Post autor: Kyniu »

Wątek do ewentualnej dyskusji czy zadawania pytań do poradnika "VIRL - krok po kroku"

Marek607
wannabe
wannabe
Posty: 146
Rejestracja: 02 gru 2014, 10:38
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

#2

#2 Post autor: Marek607 »

Ja mam kilka:
1) Procesor - jakieś lepsze wytyczne ( np ilośc pkt z cpubenchmark) do płynnego działania np 10 nodów? procesor procesorowi nierówny a przydałaby sie przykładowa platforma która to obsłuży.

2) Czym sie to różni od GNS? w virl dostaje sie już gotowe routery (tj IOS juz wpakowany) czy oddzielnie pobiera się obrazy jak w w/w GNS?

Przydałoby sie jakieś porównanie do odpowiedników typu dynamips czy GNS3 od strony przeciętnego uzytkownika.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#3

#3 Post autor: PatrykW »

Marek607 pisze:Ja mam kilka:
1) Procesor - jakieś lepsze wytyczne ( np ilośc pkt z cpubenchmark) do płynnego działania np 10 nodów? procesor procesorowi nierówny a przydałaby sie przykładowa platforma która to obsłuży.

2) Czym sie to różni od GNS? w virl dostaje sie już gotowe routery (tj IOS juz wpakowany) czy oddzielnie pobiera się obrazy jak w w/w GNS?

Przydałoby sie jakieś porównanie do odpowiedników typu dynamips czy GNS3 od strony przeciętnego uzytkownika.
Postaram sie zrobic na swoim labie @ youtube.com/virtualolivia
I opublikuje jakis filmik :)

Jako ze mam, w sumie to nie mam internetu to moze byc maly delay.
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

Marek607 pisze:2) Czym sie to różni od GNS? w virl dostaje sie już gotowe routery (tj IOS juz wpakowany) czy oddzielnie pobiera się obrazy jak w w/w GNS?
Przydałoby sie jakieś porównanie do odpowiedników typu dynamips czy GNS3 od strony przeciętnego uzytkownika.
Prosta odpowiedź to WSZYSTKIM i generalnie ze względu na to, że nie można legalnie używać IOS'a na dynamipsie to porównanie takie nie ma sensu ale niech będzie te kilka zdań:
- VIRL jest produktem Cisco ze wszystkimi tego następstwami
- VIRL jest produktem komercyjnym ze wszystkimi tego następstwami
- GNS to graficzna nakładka na dynamips
- dynamips i GNS są bezpłatne, VIRL jest płatny
- dynamips do działania wymaga - powiedzmy to wprost - kradzieży IOS'a (jak ktoś nie lubi słowa kradzież niech będzie łamania licencji)
- dynamips o ile mi wiadomo nie pozwoli uruchomić IOS XR czy NX OS na co pozwala VIRL
- dynamips nie wymaga środowiska wirtualnego
- nie, w VIRL niczego osobno nie pobierasz (poza samym VIRL) - dostajesz gotowe środowisko

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

#5 Post autor: domin »

Kyniu pisze: - dynamips o ile mi wiadomo nie pozwoli uruchomić IOS XR czy NX OS na co pozwala VIRL
Ależ oczywiście że można tak zrobić, dorzucasz do QEMU i działa - dowolną VM maszynę możesz dopiąć :)
.ılı..ılı.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#6

#6 Post autor: garfield »

Marek607 pisze:Ja mam kilka:
1) Procesor - jakieś lepsze wytyczne ( np ilośc pkt z cpubenchmark) do płynnego działania np 10 nodów? procesor procesorowi nierówny a przydałaby sie przykładowa platforma która to obsłuży.

2) Czym sie to różni od GNS? w virl dostaje sie już gotowe routery (tj IOS juz wpakowany) czy oddzielnie pobiera się obrazy jak w w/w GNS?

Przydałoby sie jakieś porównanie do odpowiedników typu dynamips czy GNS3 od strony przeciętnego uzytkownika.
Z mojego doświadczenia:
co do procesora to core i7 ale ważniejszy jest RAM
Polecam płytę główną z chipsetem który obsłuży 64GB (Intel X79).
Testując zarówno to co oficjalne jak i to co trochę mniej a co lata po "necie" mogę powiedzieć ze na VM'ce na Workstation uruchomionej na Win7 której dałem 24 GB ramu spokojnie 30 routerów (w tym kilka na IOS-XR) działało bez najmniejszych problemów
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

#7

#7 Post autor: Misiekm »

Witam

Dobry post, mam 2 pytania:

- Czy jest to bardziej hobbystyczny produkt czy mozna tego uzyc jako wiarygodny testbed dla proof of concept?
- Jakies ograniczenia w stosunku do wlasciwego sprzetu/softu?

Pzdr

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#8

#8 Post autor: Kyniu »

Misiekm pisze: - Czy jest to bardziej hobbystyczny produkt czy mozna tego uzyc jako wiarygodny testbed dla proof of concept?
- Jakies ograniczenia w stosunku do wlasciwego sprzetu/softu?
Zacznę od punktu drugiego - tak są pewne ograniczenia. Z tego co pamiętam to często wytykane braki to brak interfejsów serial czy obsługa tylko L3 w NX OS. Przy czym podkreślam, to są braki o których czytałem czy słyszałem, ja cały czas VIRLa dopiero poznaję. Ale też trzeba pamiętać, że to produkt młody i rozwojowy, a oczekiwania użytkowników są spore. Może któryś z kolegów z Cisco zna roadmapę produktu i może uchylić rąbka tajemnicy czego i kiedy możemy się spodziewać.

Co do punktu pierwszego to jest to pytanie raczej do ludzi z Cisco. Ale z zastrzeżeniem ograniczeń wydajnościowych, to sądzę, że tak, w określonych scenariuszach można go tak użyć. VIRL jest wszelako okrojonym Cisco Modeling Labs i zakładam, że intencją Cisco jest właśnie udostępnienie narzędzia, które zastąpi budowanie fizycznych labów.

kefear
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 19 lis 2009, 19:41

#9

#9 Post autor: kefear »

Hej,

mam pytanie co do trybu multiuser jeżeli takowy istnieje. Czy mogę odpalić symulację , powiedzmy 3-4 routerki i w tym samym czasie loguje się mój kumpel i odpala swoją symulację 3-4 routerki (osobna 'instancja') ?

Z góry dzięki za odpowiedź

MiKel
wannabe
wannabe
Posty: 74
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:26

#10

#10 Post autor: MiKel »

Czy ktoś próbował uruchomić VIRL na ESXi z procesorem AMD? W Dokumentacji jest mowa o:
Problems have been observed with VIRL deployments to ESXi hosts which use AMD
CPUs so at this time such configurations are not supported.
ale nigdzie nie znalazłem jakie konkretnie problemy są obserwowane. Czy znacie jakieś szczegóły problemów z VIRL na AMD ESXi ?

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#11

#11 Post autor: minimalist300 »

Czy orientuje sie ktos jak jest z zakupem akademickiej wersji? Czy adres mailowy edu jest wymagany czy mozna np przeskanowac legitymacje jak np w amazonie, kolejne pytanie to co jesli utrace dostep do maila przed zakonczeniem licencji (moj kurs na uniwerku konczy sie z koncem maja)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#12

#12 Post autor: minimalist300 »

Ok, jeśli chodzi o zakup studenckiej licencji można wysłać kopię legitymacji na maila do Cisco. Następnie nasz adres mailowy zostaje dodany jako adres edu i możemy zakupić licencję studencką np z gmailowym adresem.

Dla reszty 15% rabatu z kodem od ine.com :)

INE15OFF

quattro
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2006, 21:30
Lokalizacja: Wrocław

#13

#13 Post autor: quattro »

Czy ktoś orientuje się czy mając wykupioną jedną licencję na Virla, można go zainstalować na więcej niż jednym PC (legalność)?
Czy można łączyć dwie instancje Virla po sieci?
Pytam w kontekście ograniczeń moich PC domowych, nie wiem czy jeden uciągnie mi moje symulacje, a niestety póki co jestem ograniczony RAMem i vCPU :/
quattro

jakub
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 08 cze 2011, 15:58

#14

#14 Post autor: jakub »

quattro pisze:Czy ktoś orientuje się czy mając wykupioną jedną licencję na Virla, można go zainstalować na więcej niż jednym PC (legalność)?
Czy można łączyć dwie instancje Virla po sieci?
Pytam w kontekście ograniczeń moich PC domowych, nie wiem czy jeden uciągnie mi moje symulacje, a niestety póki co jestem ograniczony RAMem i vCPU :/
In order to comply with the VIRL License agreement, you can only have up to two installs per license, and they must both be owned by you.

Please make sure not to operate the two installs at the same time. Detection of overlapping activity on more than one install at a time, or multiple users on the same license key will result in disablement of your license.


Z http://virl.cisco.com/faq/

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

#15

#15 Post autor: minimalist300 »

quattro pisze:Czy ktoś orientuje się czy mając wykupioną jedną licencję na Virla, można go zainstalować na więcej niż jednym PC (legalność)?
Czy można łączyć dwie instancje Virla po sieci?
Pytam w kontekście ograniczeń moich PC domowych, nie wiem czy jeden uciągnie mi moje symulacje, a niestety póki co jestem ograniczony RAMem i vCPU :/
Do duzych symulacji mozesz uzyc VIRL on Packet :)

ODPOWIEDZ