VIRL i obraz systemu linux ubuntu (server)

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
manolo
member
member
Posty: 27
Rejestracja: 05 maja 2016, 20:16

VIRL i obraz systemu linux ubuntu (server)

#1

#1 Post autor: manolo »

Zacząłem się bawić VIRLEM od kilku dni.
Witam.

Jak to jest z tym systemem Ubuntu który w menu widoczny jest jako server. Server ten nie ma wielu potrzebnych mi usług które chciałem potestować w sieci.

Jak można w nim np. zainstalować ftp albo apacha czy też inna usługę, tak by była już ona na stałe w tym obrazie czyli jak będę chciał go użyć wiele razy(w wielu oddzielnych topologiach) i żeby były w nim już te usługi zainstalowane.

Wiem, że jest możliwość taka, że musiałbym zbudować topologię w której taki server ubuntu ma dostęp do netu i wtedy te usługi poinstalować ale czy wtedy obraz ten już będzie zawsze miał te usługi poinstalowane nawet jak użyję go w innej topologii?

Może jest jakiś łatwiejszy sposób.

I drugie pytanie czy w VIRLU jest coś takiego jak VPC (jak w GNS3) czyli taki mały obrazik PCta którym można pingować , traceroutować itd...

Sorki jeśli piszę brednie ale dopiero co odpaliłem ten system.

Czołem.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: VIRL i obraz systemu linux ubuntu (server)

#2

#2 Post autor: lbromirs »

manolo pisze:Zacząłem się bawić VIRLEM od kilku dni.
Witam.

Jak to jest z tym systemem Ubuntu który w menu widoczny jest jako server. Server ten nie ma wielu potrzebnych mi usług które chciałem potestować w sieci.

Jak można w nim np. zainstalować ftp albo apacha czy też inna usługę, tak by była już ona na stałe w tym obrazie czyli jak będę chciał go użyć wiele razy(w wielu oddzielnych topologiach) i żeby były w nim już te usługi zainstalowane.

Wiem, że jest możliwość taka, że musiałbym zbudować topologię w której taki server ubuntu ma dostęp do netu i wtedy te usługi poinstalować ale czy wtedy obraz ten już będzie zawsze miał te usługi poinstalowane nawet jak użyję go w innej topologii?
To co zrobisz na tym konkretnym obrazie w VIRLu nie będzie się propagować na inne - obraz jest zawsze podnoszony z wzorca, który leży na dysku. Stąd wszelkiego rodzaju zmiany dzieją się w skrypcie, który dorzuca WebKit do pliku .virl. Jeśli chcesz mieć inną wersję obrazu - musisz go zbudować i dorzucić do konfiguracji obrazów, a potem odświeżyć sobie listę dostępnych obrazów w Maestro. Zacznij tutaj: http://virl-dev-innovate.cisco.com/vsb.php
manolo pisze:I drugie pytanie czy w VIRLU jest coś takiego jak VPC (jak w GNS3) czyli taki mały obrazik PCta którym można pingować , traceroutować itd...
Możesz odpalić obraz 'server' będący de facto Ubuntu 14.04, lub odpalić coreos i albo używać go bezpośrednio "do pingania" albo odpalić kontenery. Ta druga opcja jest sensowniejsza, ponieważ każdy z nich możesz do siebie dopasować (adresacja, interfejs, etc) a nie mnożysz wirtualek.

ODPOWIEDZ