GNS3 - RIP i OSPF

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
kwantkal
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2017, 15:58

GNS3 - RIP i OSPF

#1

#1 Post autor: kwantkal »

Szanowni,
Mam problem natury technicznej, otóż muszę na symulatorze GNS3 zbadać wielkość pakietów, jakie w defaultowej konfiguracji przesyła pomiędzy sobą RIP (i RIPv2 - w trakcie co 30to sekundowej wymiany tablicy, a jakie OSPF (hello do podtrzymania relacji) pomiędzy dwoma instancjami routerów. Sprawa, być może trywialna, ale z CISCO nie mam już do czynienia 7 lat i po prostu nie pamiętam, jak to w miarę przyzwoicie ogarnąć.
Jeśli ktoś mógłby mi, w zasadzie wtórnemu analfabecie, pomóc to stawiam piwo przy najbliższej okazji :)

Pozdrawiam serdecznie,

SQ8UW
wannabe
wannabe
Posty: 113
Rejestracja: 14 maja 2014, 13:39

Re: GNS3 - RIP i OSPF

#2

#2 Post autor: SQ8UW »

W RIPie rozmiar pakietu jest ściśle powiązany z liczbą przesyłanych tras, w OSPFie tylko na początku przesyła się LSA (wszystko zależy od konfiguracji obszarów, całej sieci etc.), potem tylko wiadomości Hello są przesyłane. Zatem pytanie pozostaje jakie przyjmiesz założenia.
Jak chcesz to zbadać to pomiędzy routerami zestawiasz sobie Hub'a, jako 3ci link prowadzisz do "chmurki", którą de facto jest twój NIC. Na podstawie źródłowych adresów MAC/IP wyfiltrujesz sobie to co potrzebujesz. Tak przynajmniej bym to zrobił, bo potem w Wiresharku można sobie fajne wykresy wygenerować.

ODPOWIEDZ