Porównanie uplinków

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
razor
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:02
Lokalizacja: Warszawa

Porównanie uplinków

#1

#1 Post autor: razor »

Cześć,

na routerku mam 2 uplinki i chcę na podstawie obiektywnego pomiary (powiedzmy zwykłego pinga i uzyskanego opóźnienia) ustawić default na jeden z nich.
Chciałem to zrobić konfigurując kilka track'ów spiętych z ip sla i ustaionym poziomem opóźnienia. Jednak CLI Cisco przyjmuję mi tylko jedną trasę typu:

Kod: Zaznacz cały

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 uplink1 10  track 10 name delay15ms
Próba dodania drugiego wpisu:

Kod: Zaznacz cały

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 uplink1 20  track 20 name delay50ms
nadpisuje poprzedni wpis. Macie jakiś pomysł na porównanie opóźnienia z dwóch uplinków i ustawienie zgodnie z tym lepszej tasy domyślnej?

Nie badałem jeszcze tematu EEM - tutaj na pewno można skrypt napisać, jednak może znacie lepszy pomysł.

zahir
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 23 lis 2009, 20:59

Re: Porównanie uplinków

#2

#2 Post autor: zahir »

razor pisze:Cześć,

na routerku mam 2 uplinki i chcę na podstawie obiektywnego pomiary (powiedzmy zwykłego pinga i uzyskanego opóźnienia) ustawić default na jeden z nich.
Chciałem to zrobić konfigurując kilka track'ów spiętych z ip sla i ustaionym poziomem opóźnienia. Jednak CLI Cisco przyjmuję mi tylko jedną trasę typu:

Kod: Zaznacz cały

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 uplink1 10  track 10 name delay15ms
Próba dodania drugiego wpisu:

Kod: Zaznacz cały

ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 uplink1 20  track 20 name delay50ms
nadpisuje poprzedni wpis. Macie jakiś pomysł na porównanie opóźnienia z dwóch uplinków i ustawienie zgodnie z tym lepszej tasy domyślnej?

Nie badałem jeszcze tematu EEM - tutaj na pewno można skrypt napisać, jednak może znacie lepszy pomysł.
Tak, w zależności czy soft Ci obsłuży, zobacz sobie mechanizm PfR (Performance Routing).

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

Re: Porównanie uplinków

#3

#3 Post autor: JulietCharlie »

skoro masz 2 uplinki to dlaczego za kazdym razem uzywasz tego samego uplink1 ?
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

ODPOWIEDZ