OSPF: not so stubby area i typy ścieżek

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
highland
wannabe
wannabe
Posty: 64
Rejestracja: 01 lip 2007, 21:05

OSPF: not so stubby area i typy ścieżek

#1

#1 Post autor: highland »

Cześć

Dla routera będącego w NSSA, jakie mogę znaleźć wpisy w tablicach routingu ?
Mam jakiś manual i tak jest napisane, że:
O N2, O *N2, O IA.
I teraz mam pytanie: dlaczego O IA a nie O *IA ?
(analogią dla mnie jest totally stubby area gdzie są to jak rozumiem: O, O *IA) ?

Pozdrawia

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#2

#2 Post autor: gangrena »

highland pisze:Dla routera będącego w NSSA, jakie mogę znaleźć wpisy w tablicach routingu ?
Mam jakiś manual i tak jest napisane, że:
O N2, O *N2, O IA.
Dla NSSA mozna znalezc nastepujace wpisy OSPF: O, O IA, O N2, O*N2.
W NSSA totally stubby area beda to: O, O*IA, O N2, O*N2.
Dla porownania w Stubby Area: O, O IA, O*IA.
Totally Stubby Area: O, O*IA.
highland pisze:I teraz mam pytanie: dlaczego O IA a nie O *IA ?
(analogią dla mnie jest totally stubby area gdzie są to jak rozumiem: O, O *IA) ?
NSSA jest raczej bardziej podobna do Stubby Area, niz do Totally Stubby Area. Dozwolone sa bowiem trasy O IA. Dlaczego w podstawowej wersji NSSA nie ma O*IA? IMHO, wynika to z tego, ze NSSA moze miec wyjscie do innego AS lub Internetu poprzez lacze, ktore nie jest linkiem inter-area. Brak O*IA daje mozliwosc skorzystania z O*N1 oraz O*N2 dla trasy 0.0.0.0/0 i wskazania alternatywnego, domyslnego wyjscia w swiat. Nie jest mozliwe posiadanie dwoch wpisow O*IA wraz z O*N1 lub O*N2 dla prefiksu 0.0.0.0/0. Brak trasy domyslnej do wnetrza obszaru OSPF powoduje, ze trzeba rozglaszac prefiksy z pozostalych obszarow jako O IA, do ktorych routery NSSA mialyby miec dostep.

Jezeli bardziej zalezy nam na oszczednosci zasobow routera, niz na trasie domyslnej poprzez zewnetrzne lacze, mozna skonfigurowac totally stubby NSSA. Nie bedzie wowczas szczegolowych tras inter-area, a pojawi sie jedna trasa O*IA w kierunku backbone.

Dobre zrodlo o NSSA tutaj: http://www.ietf.org/rfc/rfc3101.txt

Jezeli jednak oprocz prefiksow O IA zalezy Ci tez na wstrzykiwaniu do NSSA trasy domyslnej skierowanej do wnetrza obszaru OSPF, to zawsze mozesz skorzystac z ponizszej komendy:
area [area id] nssa default-information originate

highland
wannabe
wannabe
Posty: 64
Rejestracja: 01 lip 2007, 21:05

#3

#3 Post autor: highland »

dzięki, teraz już kapuje :)

Awatar użytkownika
galus
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 22 wrz 2005, 09:41
Lokalizacja: Polska, Bydgoszcz

#4

#4 Post autor: galus »

Tak sie przygladam temu watkowi i zastanawiam sie, dlaczego w NSSA moga pojawiac sie tylko trasy: O, O*IA, O N2, O*N2

--cut--
Dla NSSA mozna znalezc nastepujace wpisy OSPF: O, O IA, O N2, O*N2.
--cut--

Czy przypadkiem nie moga wystepowac rowniez O N1 oraz O*N1 ?

Jesli na jednym z routerow (w tym samym area nssa) zaciagniemy jakies trasy z zewn. np: "redistribute connected metric-type 1 subnets" to na pozostalych routerach pojawia sie one jako O N1.

Podobnie jesli zrobimy: area 1 nssa default-information-originate metric-type 1 (na hubie), to default na "spokach" pojawi sie jako O*N1 0.0.0.0/0 [110/1786] via ...

Z tego by wynikalo, ze na NSSA moga pojawic sie rowniez O N1 oraz O*N1.
Jesli sie myle, to prosze o sprostowanie.

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#5

#5 Post autor: gangrena »

galus pisze:Tak sie przygladam temu watkowi i zastanawiam sie, dlaczego w NSSA moga pojawiac sie tylko trasy: O, O*IA, O N2, O*N2

--cut--
Dla NSSA mozna znalezc nastepujace wpisy OSPF: O, O IA, O N2, O*N2.
--cut--

Czy przypadkiem nie moga wystepowac rowniez O N1 oraz O*N1 ?
Oczywiscie masz racje :) Zwroc przy tym uwage, ze w dalszej czesci postu odnosze sie rowniez do O*N1, co sugeruje, ze spis jest niepelny. Z mojej strony przepraszam za ta niescislosc.

Awatar użytkownika
galus
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 22 wrz 2005, 09:41
Lokalizacja: Polska, Bydgoszcz

#6

#6 Post autor: galus »

Dzieki za szybka odpowiedz! Nie mialem na celu "wytykac" Ci niescislosc, a raczej rozwiac swoje watpliwosci :D Wiele razy spotykalem sie wlasnie ze stwierdzeniem, ze NSSA to tylko: O, O*IA, O N2, O*N2 i zaczalem sie zastanawiac, czy aby dobrze to rozumiem.

3maj sie

ODPOWIEDZ