ATM via Dialer bandwidth

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
pawel1025
wannabe
wannabe
Posty: 63
Rejestracja: 23 kwie 2006, 16:23
Lokalizacja: Olsztyn

ATM via Dialer bandwidth

#1

#1 Post autor: pawel1025 »

Hej,

Mam skonfigurowany atm o przepustowości 2mbit , binduje go z interface dialer 1.
By default interface dialer 1 ma przepusotwość BW 56K, a interfce virtual access który się tworzy ma przepusotość z interfajsu fizycznego atm czyli 2Mbit.

Moje pytanie brzmi czy ruch przechodzący przez interfejs dial0 będzie korzystął z przepustowości 56K z dial0 czy z virtual access czyli 2Mbit?
I co wnosi komenda bandwidth konfigurowana pod dialer1, nie chodzi o wpływ na metrykę eigrp ale o przepustowaść interfajsu..

Testując ruch pomiędzy routerami spiętymi linkami atm pingujac dialer po drugiej stronie widzę jak przyrasta obciazenie interfesju dialer z 56K.
(reliability 255/255, txload 227/255, rxload 227/255)
Czy brak skonfigurowanego bandwidth na dialer 1 wpływa na jego przepustowość?

dzieki

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

#2 Post autor: dorvin »

bandwidth to nie shaper, tylko informacja dla innych protokołów (np. protokołów routingu). Jak chcesz ograniczać szybkość transmisji, to użyj QOS (np. rate-limit, police, shape itp.).

pawel1025
wannabe
wannabe
Posty: 63
Rejestracja: 23 kwie 2006, 16:23
Lokalizacja: Olsztyn

#3

#3 Post autor: pawel1025 »

Majac atm o przepusotości 2Mbit i do niego spięty dialer przepustowość interfajsu dialer przez ktory przechodzi ruch bedzie 2Mbit, niezależnie od przepustowości ustawionej na dialer czy tak? Dziwne zatem ze obciażenie interfasju dialer wzrasta przy ext ping z duzym mtu powinno być na normalnym poziomie bo przpsutowość jest 2bit z atm'u a nie 56k default dialer. Czy mogę jakoś inczej sprawdizć czy atm nie jest przeciazony ruchem?

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4

#4 Post autor: dorvin »

Jak już mówiłem, bandwidth jest do innych rzeczy. Żeby sprawdzić łącze, spróbuj nim przesłać jakieś dane. Różnicę między 56k i 2m zauważysz bez problemu.

ODPOWIEDZ