Globalna tablica BGP

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Globalna tablica BGP

#1

#1 Post autor: drake »

Aktualny temat na dniach, dzis Cisco opublikowalo rowniez ciekawy artykul
Milego czytania ;)

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
Misiekm
wannabe
wannabe
Posty: 518
Rejestracja: 29 lis 2005, 17:31
Lokalizacja: Londyn

#2

#2 Post autor: Misiekm »

Kod: Zaznacz cały

TCS-MAN-G-1#sh ip bgp summary
..
Neighbor        V    AS MsgRcvd MsgSent   TblVer  InQ OutQ Up/Down  State/PfxRcd
x.x.x.x   4  666 44381234 39077139 235382010    0    0 1y38w      499625
Czy ma ktos 500K juz?

tasior
Server Admin
Posty: 166
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:44

#3

#3 Post autor: tasior »

Kod: Zaznacz cały

XXX      XXX  7038892    43810  60399940    0    0   5     4w2d 503587      3        No
Tak, juz od kilku tygodni

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#4

#4 Post autor: lxs »

A tutaj link pokazana przyczyna i to co się stało.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#5

#5 Post autor: lbromirs »

lxs pisze:A tutaj link pokazana przyczyna i to co się stało.
Ktora jest nieprecyzyjna, wystarczy zajrzec na NANOG. Zaden z wymienionych operatorow nie mial 6500/7600 na brzegu, a 512k jest domyslnym limitem stosowanym w konfiguracjach brzegu z internetem od paru lat. Operatorzy szybko poprawiaja domyslne wzorce, a to ze faktycznie pare 6500/7600 dostalo czkawki nie jest zaskoczeniem - mowilismy o tuningu TCAMow juz od paru lat, od czasu zwiekszonego tempa wdrażania IPv6.

Sprzęt w produkcji trzeba umieć obsługiwać :)

Na najbliższym PLNOGu poświęcimy agregacji tras w BGP osobny tutorial i warsztaty dla wszystkich zainteresowanych.

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#6

#6 Post autor: lipos »

Oczywiście C7200 to inna bajka porównując do C6500/7600 oraz ASR1K/9K ale to zabawne widząc uginajaca sie pamięć starszego/nieprzygotowanego hardware lub domyślnie/blednie skonfigurowanego software C6500/7600 oraz ASR1K/9K ..a z boku C7200 kręcące sie bez problemu ;)
Fo' shizzle

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#7

#7 Post autor: gangrena »

lipos pisze:Oczywiście C7200 to inna bajka porównując do C6500/7600 oraz ASR1K/9K ale to zabawne widząc uginajaca sie pamięć starszego/nieprzygotowanego hardware lub domyślnie/blednie skonfigurowanego software C6500/7600 oraz ASR1K/9K ..a z boku C7200 kręcące sie bez problemu ;)
To są konsekwencje korzystania z pamięci TCAM. Są dobre strony. Dla świadomego użytkownika C6500/7600 jest to elastyczne rozwiązanie, które pozwala wybrać profil pomiędzy usługami L2, a L3. Szybka pamięć dla FIB, QoS, ACL, itd. Są i wady, czyli stosunkowo niski limit zasobów oraz koszty. Obecnie odchodzi się od TCAM, na rzecz pamięci RAM dla tablic FIB.

C6500/7600/ASR9k ma się do C7200, jak Carrier Ethernet do segmentu Ethernet. Niby takie samo, niby proste, ale bez odpowiedniej świadomości i wiedzy można sobie zrobić krzywdę. ;)

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#8

#8 Post autor: lipos »

Zgadzam sie.
Niestety przerobilem wszystkie ASR9K/1K/7600/6500/7200 i problemy ze skalowanie TCAMu.
Sytuacja ze stara C7200 byla jendak zabawna :)

Jezeli chodzi o ASR1K, czy ktos przetestowal RP1 oraz ESP5?
Zostaly mi dwa ASR1K z RP1/ESP5 i nie jestem 100% pewny czy moge zostac przy RP1/ESP5 lub potrzebuje RP1/ESP10 lub RP2/ESP10 na routerrze glownie dla prostego eBGP.

Co jest teraz minimum na tej platformie zeby bez problemu scalowac tablice do 1M?
Pytam bo jak jeszcze nie mialem czasu zeby to przestestowac a documentacja oraz inzynirowie z Cisco sobie zaprzeczaja (czesc chlopki! :) ).

Czytalem to i inne z cisco.com: http://blogs.cisco.com/sp/global-intern ... milestone/

Ale szukam osobistego doswiadczenia lub dokumentacji w detalach opisujacej architekture ASR1K RP1 vs 2 i ESP5 vs 10 (bo mam zle doswiadczenia i nie wierze w teorie innych). Ktos pchnal powiedzmy 700K do ASR1K RP1/ESP5?
Fo' shizzle

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#9

#9 Post autor: lbromirs »

ESP5 da radę (do 1M prefiksów IPv4), ale musisz mieć odpowiednią ilość RAMu żeby dało się zbudować RIB i CEF do zaprogramowania w ESP - 4GB nie wystarczą, musisz mieć 8GB lub 16GB.

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#10

#10 Post autor: lipos »

I oto rodzi sie wspomiany problem..
Czy Ty to przetestowales, czy mowisz o teorii?

Bo... (nie wspominam innych tablic ktore sa obciazaja omawiane chipy i komentuje tylko ilosc prefixow)
- C7200 RP2 - potrzebuje dzis 800MB do zbudowania tablicy ponad 500K IPv4
- C6500/7600 - brak komentarza bo tego nie przestestowalem osobiscie z pelna tablica
- ASR1K - RP1-4GB/ESP5 uzuwa teraz 50% swojego RAMU na RP1 (czyli okolo 2GB) z 500K prefixow
- ASR9K - RP1-4GB - potrfi zbudowac tablice 4-5M prefixow i dlatego to line cards sa bootleneckiem

Rozumiem rozbierznosci w platformach ale 800MB RAMU na C7200 vs 8GB na ASR1K to za duza roznica.
ASR9K/RP1/4GB moze przerobic 4-5M prefixow ale ASR1K potrzbuje 8 GB dla 1M?
Osobiscie mi tu numerki i logika nie pasuje :)

Dodatkowo (popraw mnie jezeli sie myle):
- RP2/1001-X/1002-X to architektura 64bitowa wiec 4GB and 512K prefixow nie zadziala i tu masz racje trzeba min 8G
- ASR1002/RP1/4GB to architektora 32bit is dlatego moj uzywam tylko 50% RAMU z okolo 500K prefixow wiec po co mi 8GB RAMU?

Na dodatek oto statystyki dla ESPs wspartych przez RP1.
ESP5 ; 500k IPv4 / 125k IPv6
ESP10 ; 1M IPv4 / 500k IPv6

Dane z (Tabela 17 oraz 18):
http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... de=refresh

Wiec ESP5 jednak nie zadziala?

Koncze na danych o RP1 (Tabela 2):
http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... de=refresh

Wiec jednak RP1/4GB RAMu moze zrobic 1M prefixow?

Reasumujac:
1. Jest tak jak tlumaczysz, albo jest zupelnie odwotnie :) W tym przypadku ja stawiam na zupelnie odwrotnie.
2. Widze tu dwa swiaty w Cisco: tych ktorzy mowia z RP1/4GB/ESP10 to minimum oraz tych ktorzy mowia ze potrzebne jest min 8GB RAMU i dlatego potrzeba... RP2 tj pelnego upgradu $$$ :) Ty teraz dodales ze ESP5 rade do 1M prefixow :)

Czy macie w Cisco jakis papier na temat testow ktorymi mozecie sie podzielic? To ulatwilo by mi troche zycie i oszedzilo by mi czas symulujac wszystko w labie zeby znalesc odpowiedz. Macie jakies dane na temat architectury ASR1K podobnych do publikacji chocby dla ASR9K?

Dodatkowo, chcesz wyjasnic logike swojej wypowiedzi albo ja poprawic bo teraz mysle ze moim jedym rozwiazaniem jest symulacja w labie.

Dzieki!
Fo' shizzle

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

lipos pisze:I oto rodzi sie wspomiany problem..
Czy Ty to przetestowales, czy mowisz o teorii?
Przetestowałem.
lipos pisze: Bo... (nie wspominam innych tablic ktore sa obciazaja omawiane chipy i komentuje tylko ilosc prefixow)
- C7200 RP2 - potrzebuje dzis 800MB do zbudowania tablicy ponad 500K IPv4
- C6500/7600 - brak komentarza bo tego nie przestestowalem osobiscie z pelna tablica
- ASR1K - RP1-4GB/ESP5 uzuwa teraz 50% swojego RAMU na RP1 (czyli okolo 2GB) z 500K prefixow
- ASR9K - RP1-4GB - potrfi zbudowac tablice 4-5M prefixow i dlatego to line cards sa bootleneckiem
To cztery różne platformy. Różne. Pierwsza działą pod tradycyjnym IOSem z 100% programowym przekazywaniem ruchu, druga pod IOSem w linii, która dawno się od tradycyjnego IOSa oddzieliła i jest częściowo modularna; wspiera również 100% przetwarzanie ruchu sprzętowo, trzecia to mieszania, dynamiczna architektura oparta o IOS-XE ze swoimi specjalnymi zasadami pracy w środowisku ASRa 1k a czwarta to IOS-XR z fundamentalnie inną budową samego systemu operacyjnego i jego kolejnych modułów.

Nie rozumiesz tego, co próbujesz porównywać.
lipos pisze:Rozumiem rozbierznosci w platformach ale 800MB RAMU na C7200 vs 8GB na ASR1K to za duza roznica. ASR9K/RP1/4GB moze przerobic 4-5M prefixow wieeeeec twoja logika sie troche tu zalamuje.
Jeśli nie potrafisz oddzielić tablic przekazywana ruchu na czterech różnych platformach sprzętowych, Twoje wnioski mogą być dowolnie błędne. Nie będę nawet próbował nadążyć za logiką takiego porównania, bo po prostu nie wiesz o czym piszesz tak to podsumowując.
lipos pisze:Dodatkowo (popraw mnie jezeli sie myle):
- RP2/1001-X/1002-X to architektura 64bitowa wiec 4GB and 512K prefixow nie zadziala i tu masz racje trzeba min 8G
- ASR1002/RP1/4GB to architektora 32bit is dlatego moj uzywam tylko 50% RAMU z okolo 500K prefixow

Na dodatek oto statystyki dla ESPs wspartych przez RP1.
ESP5 ; 500k IPv4 / 125k IPv6
ESP10 ; 1M IPv4 / 500k IPv6

Dane z (Tabela 17 oraz 18):
http://www.cisco.com/c/en/us/products/c ... de=refresh

Wiec ESP5 jednak nie zadziala?
Zadziała. ESP5 jako karta sama w sobie jest wspierana tylko w 1002 (w postaci "ESP 2.5") i osadzona w 1002F. W obu tych routerach domyślnie dostarczana ilość RAMu było 4GB. Rzuć okiem na tabelę 1 w tym dokumencie. W 1001 jest ESP5, które oparte jest o RP2 i dzięki dodatkowej (>4GB) ilości RAMu na tej platformie może wspierać więcej tras. Tak przy okazji 4GB RAMu nawet z RP1 mieści jeszcze z odpowiednią konfiguracją (m.in. wyłączonym programowym HA) spokojnie pełną tablicę, ale jak sądzę, już niedługo.

Innymi słowy - FIB na różnych platformach, RIB na różnych platformach i CEF na różnych platformach i systemach operacyjnych należy rozumieć, zanim zacznie się wyciągać wnioski i zarzucać innym jakąś skrzywioną logikę. A w przypadku ASRa 1k dochodzi jeszcze różnica pomiędzy RP1 a RP2, który jest w stanie zaadresować więcej pamięci RAM i wykorzystać cały potencjał kart ESP.
lipos pisze:Reasumujac:
1. Jest tak jak tlumaczysz, albo jest zupelnie odwotnie :) W tym przypadku ja stawiam na zupelnie odwrotnie.
Stawiaj sobie jak chcesz. Ja całe życie zajmuje się zbieraniem kartofli więc o ASRze 1k nie mam pojęcia choć lubie o nim pisać.
lipos pisze:2. Widze tu dwa swiaty w Cisco: tych ktorzy mowia z RP1/4GB/ESP10 to minimum oraz tych ktorzy mowia ze potrzebne jest min 8GB RAMU i dlatego potrzeba... RP2 tj pelnego upgradu $$$ :) Ty teraz dodales ze ESP5 rade do 1M prefixow :)
Wyżej wytłumaczyłem dlaczego Twoje wyciąganie wniosków jest oparte o logikę rozmytą, w której nie ma zrozumienia faktów. Jeśli nie rozumiesz faktów/technikalii wnioski możesz wyciągać dowolne.
lipos pisze:Czy macie w Cisco jakis papier na temat testow ktorymi mozecie sie podzielic? To ulatwilo by mi troche zycie i oszedzilo by mi czas symulujac wszystko w labie zeby znalesc odpowiedz. Macie jakies dane na temat architectury ASR1K podobnych do publikacji chocby dla ASR9K?
Mamy. Use google. Albo przyjdź na kolejną sesję o architekturze ASRa 1k na Cisco Forum 2015.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#12

#12 Post autor: Seba »

Pamiętaj, że IOS ≠ IOS-XE; stąd nie da się tak wprost porównywać ASR1k z np. 7200.
Dla IOS-XE, jest oddzielny proces IOS - IOSd, i istotne jest ile pamięci jest alokowane dla tego procesu, np. dla ASR1001 jest dla 4GB jest to 1.23GB, dla ASR1002 byłoby to 1.77GB
Źródełko
Oczywiście nadal nie można IOS i IOSd porównywać wprost, ale Łukasz powyżej już nieco w temacie napisał.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

#13

#13 Post autor: lipos »

Ok moj blad ze podalem utylizacje RAMU z innych platform i dzieki temu tworzylem off-topic. Skoncentrowalem sie na porownywaniu platform ktorej celem bylo pokazanie za duzej jak dla mnie rozbierznosci w ilosci potrzebnego RAMU ktora sugierujesz wczesniej NAWET uwzgledniajac diametralne roznice pomiedzy zupelnie roznymi architekturami wszystkich platform (na szczesice podalem tylko Cisco).
Moj blad! Bede zadawal kontretne pytania bo stajesz sie emocjonalny :)

1. Czy ASR1002/RP1 4G/ESP5 przyjmie 1M prefixow IPv4?
2. Czy ASR1002/RP1 4G/ESP10 przyjmie 1M prefixow IPv4?
3. Jezeli moj RAM dzis ze wszystkim wliczajac BGP/MPLS/OSPF 500K+ IPv4 oraz IPv6 na RP1-4G/EPS5 to 48% (tj ponizej 2GB) utilizacji to dlaczego sugierujesz 8GB lub 16GB dla 1M IPv4?
4. Co przetestowales? RP2-8GB z ESP5 lub RP1-4G z ESP5 i co osiagneles (powiedzmy 700K IPv4)?

Jestes czwarym espertem z Cisco z trzeciego kraju ktory daje mi trzecia rozna opowidz.

HA wylaczony bo wysadzila RP1 z pelna tablica 1,5 roku temu na wspomianej platformie.

Wybacz moja frustracje ale za miliony ktore inwestuje w Cisco, wolalbym tego typu proste informacje (pkt 1 i 2) dostawac z cisco.com a nie szukac/pytac na google.com.

PS
Wpadne do Milanu.
Fo' shizzle

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#14

#14 Post autor: lbromirs »

lipos pisze:Ok moj blad ze podalem utylizacje RAMU z innych platform i dzieki temu tworzylem off-topic. Skoncentrowalem sie na porownywaniu platform ktorej celem bylo pokazanie za duzej jak dla mnie rozbierznosci w ilosci potrzebnego RAMU ktora sugierujesz wczesniej NAWET uwzgledniajac diametralne roznice pomiedzy zupelnie roznymi architekturami wszystkich platform (na szczesice podalem tylko Cisco).
Ale właśnie to NAWET jest najważniejsze. Jaki sens ma porównywanie pojemności silnika motocykla oraz rakiety kosmicznej? Zupełnie inne zastosowania i optymalizacja do czego innego. Plus zapewne inna technologia.
lipos pisze:Moj blad! Bede zadawal kontretne pytania bo stajesz sie emocjonalny :)
Jak się piszę głupoty to się denerwuje :)
lipos pisze:1. Czy ASR1002/RP1 4G/ESP5 przyjmie 1M prefixow IPv4?
Powinien pod warunkiem wyłączenia HA. Nie wiem czy uda się ta sztuczka z najnowszym IOSem.
lipos pisze:2. Czy ASR1002/RP1 4G/ESP10 przyjmie 1M prefixow IPv4?
Powinien jak wyżej. Nie wiem czy uda się ta sztuczka z najnowszym IOSem.
lipos pisze:3. Jezeli moj RAM dzis ze wszystkim wliczajac BGP/MPLS/OSPF 500K+ IPv4 oraz IPv6 na RP1-4G/EPS5 to 48% (tj ponizej 2GB) utilizacji to dlaczego sugierujesz 8GB lub 16GB dla 1M IPv4?
Masz jeden feed? Nie używasz add-path? Nie masz włączonego HA? To bardzo możliwe, że tak właśnie lądujesz. Ważne jest też której wersji IOS-XE używasz. Na RP1 nie wykorzystasz więcej niż 4GB tak czy inaczej, na RP2 dodanie większej ilości RAMu ma sens.
lipos pisze:4. Co przetestowales? RP2-8GB z ESP5 lub RP1-4G z ESP5 i co osiagneles (powiedzmy 700K IPv4)?
Testowałem właściwie wszystko - od 1001, przez 1001-X oraz 1002 i 1002-F. ESP5 jest w stanie spokojnie pomieścić 1M prefiksów IPv4, ale RP musi mieć RAM żeby dać radę zbudować RIB, CEF i FIB do skopiowania do ESP.
lipos pisze:Jestes czwarym espertem z Cisco z trzeciego kraju ktory daje mi trzecia rozna opowidz.
Przynajmniej dwóch z nas się powtórzyło.
lipos pisze:HA wylaczony bo wysadzila RP1 z pelna tablica 1,5 roku temu na wspomianej platformie.
Ano właśnie.
lipos pisze:Wybacz moja frustracje ale za miliony ktore inwestuje w Cisco, wolalbym tego typu proste informacje (pkt 1 i 2) dostawac z cisco.com a nie szukac/pytac na google.com.
Data sheety są faktycznie trudne do właściwej interpretacji, jest za dużo zmiennych (RP, soft, ESP) żeby to było miło wszystko opisane i przedstawione. Poprawiamy błędy i staramy się pisać lepiej. Inna sprawa, że w tym procesie mają klientom pomagać Autoryzowani Partnerzy.
lipos pisze:Wpadne do Milanu.
Super. Być może do zobaczenia :)

ODPOWIEDZ