Routing miedzy NSSAs

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lipos
wannabe
wannabe
Posty: 252
Rejestracja: 06 lis 2007, 05:51

Routing miedzy NSSAs

#1

#1 Post autor: lipos »

Hej,

Mam maly problem i jestem ciekawe czy ktos was doswiadczenie z OSPF LSA3, 5 oraz 7 w multi OSPF area.

Prostry przyklad: NSSA1 <-> AREA0 <-> NSSA2

Cel: Dostarczyc floating subnet generowana w dwoch roznych NSSA (NSSA1 oraz NSSA1) i zmienic cost dla jednej subnet zeby stworzyc konfiguracje Primary/DR zarzadzane automatycznie przez OSPF - smiple!

Wszystko dziala jezeli prefix jest dodany do interfejsu routera w NSSA1 oraz uzyjemy network command pod OSPF dla tego prefixu. Wtedy zamiast redystrybucji oraz LSA7 w NSSA1 oraz LSA5 w AREA0 genererowane sa LSA3 i prefix przenika do NSSA2 i vice versa (zmiana cost etc jest prosta wic nie podaje szczegolow)

Problem pojawia sie jezeli chece uzyc static routes zamiast directly connected routes bo wtedy nie moge zmusic generawania LSA3 dlatego prefixu i dlatego LSA7 w NSSA1 oraz LSA5 s AREA0 nie pozwala prefixowi przenikniecie do NSSA 2 i vice versa.

Jakies pomysly jak rozwiazac ten problem albo inna LATWA opcja dostarczenia tej logiki?
Niestety manualna manipulacja LSA nie jest mozliwa w Cisco chyba ze sie myle?

BTW, do wygrania telewizor kolorowy (dwa kolory czarny i bialy) lub 2kg kielbasy wiejskiej!
Fo' shizzle

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#2

#2 Post autor: xal »

Spróbuj zrobić static całej sieci w null 0 (powinno wtedy złapać connected) oraz dwie połówki w prawdziwy destination.

[EDIT] E, nie działa :-) właśnie sprawdziłem, bawiłem się z tym kiedyś przy EIGRP, tam podobna konstrukcja działała.
[EDIT] Zawsze możesz zrobić loopback z dużym prefixem, mniejsze static'i w docelowy IP i IPSLA monitorujący dest + EEM, który robi shut/no shut na loopbacku :-)

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#3

#3 Post autor: gangrena »

Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, to trigger chcesz mieć w obszarach NSSA i wystawiać prefiks do Area0? Luźne propozycje:
1. Czy obszaru muszą być NSSA? Jeżeli nie, to obszary normalne zdadzą egzamin.
2. Jeżeli obszary muszą być NSSA, to czy muszą mieć różny numer? Jeżeli nie, to można by zestawić między nimi tunel i rozgłaszać prefiksy, a na brzegu do Area 0 ustawiać różne metryki.
3. Jeżeli obszary NSSA muszą mieć różne numery, to można wykorzystać dodatkowy protokół IGP (z większym AD, niż OSPF automatycznie lub ręcznie ustawionym) w wersji per obszar NSSA lub jeden proces rozciągający się pomiędzy NSSA. W tym dodatkowym IGP byłaby trasa statyczna, która byłaby redystrybuowana przez IGP do NSSA, a potem trafiałaby do Area 0.
4. Zrobienie floating static routes tylko w Area 0. W końcu ten obszar ma mieć redundancję, a nie NSSA, chyba, że obszary NSSA również.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Routing miedzy NSSAs

#4

#4 Post autor: krisiasty »

lipos pisze:Jakies pomysly jak rozwiazac ten problem albo inna LATWA opcja dostarczenia tej logiki?
Niestety manualna manipulacja LSA nie jest mozliwa w Cisco chyba ze sie myle?
takie luźne pytanie: jaki jest w ogóle cel tego ćwiczenia? to jest rzeczywisty problem w istniejącej sieci, czy jakiś sztucznie wymyślone pytanie testowe?

ODPOWIEDZ