Pomysł na samokonfigurowalną sieć WAN (ad-hoc)

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#16

#16 Post autor: freel4ncer »

-Tomek- pisze:
freel4ncer pisze:Czyli to ma byc siec typu stub ?
Może być stub, może być core - nie ma to dla mnie znaczenia.


.
No jak nie ma znaczenia ma znaczenei czy bedziesz sie laczyl np z internetem lub inna siecia czy tylko w zakresie tych urzadzen

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#17

#17 Post autor: aron »

IPv4 czy IPv6?

jakub
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 08 cze 2011, 15:58

#18

#18 Post autor: jakub »

Tak sobie polabowałem:
Każdy potencjalny interfejs ma unikalny prefix IPv6 oraz dodany do EIGRP.
Dowolnie podłączone, dowolnie przełączone w czasie pracy - będą mogły zestawić sąsiedztwo oraz poskładać routing po IPv6 (bo tam nie muszą być w tej samej podsieci).
A na tym IPv6 może zestawisz to co ci potrzebne...?

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#19

#19 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:I te miejsca gdzie pojazdy się "zjeżdżają" są stałe? Powiedzmy coś w rodzaju lokalnej bazy?
TAK.
jakub pisze:Tak sobie polabowałem:
Każdy potencjalny interfejs ma unikalny prefix IPv6 oraz dodany do EIGRP.
Dowolnie podłączone, dowolnie przełączone w czasie pracy - będą mogły zestawić sąsiedztwo oraz poskładać routing po IPv6 (bo tam nie muszą być w tej samej podsieci).
A na tym IPv6 może zestawisz to co ci potrzebne...?
No wreszcie pierwsza merytoryczna odpowiedź. :D

Niestety w tej chwili tylko IPv4...

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#20

#20 Post autor: aron »

-Tomek- pisze:
Niestety w tej chwili tylko IPv4...
Podrąże temat;) Tylko IPv4 bo???

a) Urzadzenia nie wspieraja IPv6 -> trzeba wybrac takie ktore potrafia
b) Aplikacje sa zle napisane i chodza tylko na IPv4 -> trzeba dobrze napisac aplikacje. W ostatecznosci zawsze mozna zrobic tunel ipv4-over-ipv6
c) Boimy sie ;) -> kiedys trzeba beize sie tego i tak w koncu nauczyc

Dla ograniczen ktore podales wczesniej IPv6 wydaje sie najprostszym i najlepszym rozwiazaniem. Jezeli sa jakies inne to moze trzeba to wszystko jeszcze raz przemyslec.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#21

#21 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze:
Kyniu pisze:I te miejsca gdzie pojazdy się "zjeżdżają" są stałe? Powiedzmy coś w rodzaju lokalnej bazy?
TAK.
To może tak:
- usiłujesz odkrywać amerykę bo takie problemy już dawno rozwiązano, np. https://cradlepoint.com/
- pchasz się w coś co wcześniej czy później się zemści
- i tak dalej
- i tak dalej

Natomiast najprostsza partyzantka może wyglądać tak - na tej "lokalnej bazie" stawiasz AP w trybie AP Station i tam konfigurujesz DHCP serwer. W każdym aucie AP w trybie AP client i aktywna usługa DHCP klient. Wszystkie bazy mają to samo SSID. Wszystkie bazy mają to samo hasło. Auto wjeżdża na bazę, widzi SSID które zna, hasło zna, podłącza się i to w sumie tyle. Oczywiście możesz skomplikować sobie rzeźbę w kupie i dać wszędzie inne SSID i inne hasło, po czym mordować z klepaniem tych profili na każdym kliencie. Możesz przez DHCP option np. 66 czy 150 wskazać serwer TFTP na którym będą dodatkowe pliki z ustawieniami do pobrania, nazwijmy to umownie profilem, możesz przez vendor option zdefiniować jakieś własne parametry. I tak dalej. I tak dalej.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#22

#22 Post autor: -Tomek- »

aron pisze:
-Tomek- pisze:
Niestety w tej chwili tylko IPv4...
Podrąże temat;) Tylko IPv4 bo???

a) Urzadzenia nie wspieraja IPv6 -> trzeba wybrac takie ktore potrafia
b) Aplikacje sa zle napisane i chodza tylko na IPv4 -> trzeba dobrze napisac aplikacje. W ostatecznosci zawsze mozna zrobic tunel ipv4-over-ipv6
c) Boimy sie ;) -> kiedys trzeba beize sie tego i tak w koncu nauczyc

Dla ograniczen ktore podales wczesniej IPv6 wydaje sie najprostszym i najlepszym rozwiazaniem. Jezeli sa jakies inne to moze trzeba to wszystko jeszcze raz przemyslec.
Po części każdy z w/w powodów oraz inne:
- inne elementy (np. stacjonarne) infrastruktury klienta nie używają IPv4
- kooperanci klienta też używają tylko IPv4
- oprócz wspomnianego wyżej rozwiązania mojego problemu, to nie ma innych uzasadnionych ekonomicznie efektów wprowadzenia IPv6 (przynajmniej w tym momencie).
- realizowane dla klienta rozwiązanie w swoim budżecie i zakładanym terminie wykonania nie przewiduje takiej rewolucji
- admini klienta nie są przeszkoleni w zakresie zarządzania siecią IPv6

I wracamy do punktu wyjścia....

aron
CCIE
CCIE
Posty: 561
Rejestracja: 05 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: waw, PL

#23

#23 Post autor: aron »

Czekaj, z tego co piszesz wynika ze ktos zrobil projekt tej sieci i policzyl ile to bedzie kosztowac.
No chyba ze sie myle ;)

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#24

#24 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:
-Tomek- pisze:
Kyniu pisze:I te miejsca gdzie pojazdy się "zjeżdżają" są stałe? Powiedzmy coś w rodzaju lokalnej bazy?
TAK.
To może tak:
- usiłujesz odkrywać amerykę bo takie problemy już dawno rozwiązano, np. https://cradlepoint.com/
- pchasz się w coś co wcześniej czy później się zemści
- i tak dalej
- i tak dalej

Natomiast najprostsza partyzantka może wyglądać tak - na tej "lokalnej bazie" stawiasz AP w trybie AP Station i tam konfigurujesz DHCP serwer. W każdym aucie AP w trybie AP client i aktywna usługa DHCP klient. Wszystkie bazy mają to samo SSID. Wszystkie bazy mają to samo hasło. Auto wjeżdża na bazę, widzi SSID które zna, hasło zna, podłącza się i to w sumie tyle. Oczywiście możesz skomplikować sobie rzeźbę w kupie i dać wszędzie inne SSID i inne hasło, po czym mordować z klepaniem tych profili na każdym kliencie. Możesz przez DHCP option np. 66 czy 150 wskazać serwer TFTP na którym będą dodatkowe pliki z ustawieniami do pobrania, nazwijmy to umownie profilem, możesz przez vendor option zdefiniować jakieś własne parametry. I tak dalej. I tak dalej.
Trochę się nie zrozumieliśmy....

Po pierwsze, nigdzie nie napisałem, że klient używa WiFi.
Jego sieć MANET używa całkiem innej technologii i pozwala uzyskiwać łączność ad-hoc do kilku km (w trybie dookólnym). I jak już pisałem, z punktu widzenia sieci, widzę już zestawione łącza ethernet pomiędzy przypadkowymi węzłami (routerami). Nie mam żadnej informacji, co jest po drugiej stronie. No chyba, że z CDP - ale nie wiem, jak to wykorzystać do zestawienia sąsiedztwa.

Po drugie, jako lokalną bazę rozumiem całkiem przypadkowe miejsce (obszar kilkunastu hektarów), na którym w/w urządzenia mogą się spotkać i przez pewien czas pracować grupowo. Jeszcze raz powtarzam, nie mamy żadnego centralnego punktu odniesienia - cała struktura jest rozproszona i w pełni autonomiczna (korzystamy tylko z własnych środków łączności!!!).

aron pisze: Czekaj, z tego co piszesz wynika ze ktos zrobil projekt tej sieci i policzyl ile to bedzie kosztowac.
No chyba ze sie myle ;)
Praca jest trochę typu R&D. W pierwszej wersji (prototypie) założyliśmy, że projekt będzie opierał się na manualnej zmianie konfiguracji routerów i tak też wstępnie został wyceniony. Jednak zastanawiamy się, jak uprościć budowę sieci za pomocą odpowiednich zmian w konfiguracji routerów, które zautomatyzują ten proces, a jednocześnie nie wygenerują innych kosztów (np. takich jak przejście na IPv6).

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#25

#25 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze:Jego sieć MANET używa całkiem innej technologii i pozwala uzyskiwać łączność ad-hoc do kilku km (w trybie dookólnym).
No jak będziesz tak "kapał" informacjami to nigdy się nie dogadamy.
-Tomek- pisze:I jak już pisałem, z punktu widzenia sieci, widzę już zestawione łącza ethernet pomiędzy przypadkowymi węzłami (routerami). Nie mam żadnej informacji, co jest po drugiej stronie. No chyba, że z CDP - ale nie wiem, jak to wykorzystać do zestawienia sąsiedztwa.
Czyli wracamy do tego, że jednak wprowadziłeś mnie i innych w błąd, bo wyraźnie pytałem czy panujesz nad całością czy nie i wówczas odpowiedziałeś twierdząco, a teraz zaprzeczasz. Tak się nie da dojść do żadnego porozumienia.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#26

#26 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:No jak będziesz tak "kapał" informacjami to nigdy się nie dogadamy.
Nie czytasz uważnie, wysuwasz wnioski z informacji, których nie było, produkujesz dużo tekstu, ale nie na temat i jeszcze się denerwujesz...
Kyniu pisze: Czyli wracamy do tego, że jednak wprowadziłeś mnie i innych w błąd, bo wyraźnie pytałem czy panujesz nad całością czy nie i wówczas odpowiedziałeś twierdząco, a teraz zaprzeczasz. Tak się nie da dojść do żadnego porozumienia.
Panuję nad całością, bo wiem jaka grupa urządzeń może się ze sobą łączyć. Mogę się dowiedzieć, który router jest po drugiej stronie danego łącza, ale te dane są dostępne jedynie manualnie (odczytane z pulpitu radiostacji). Docelowo nie chcemy, tego robić manualnie, tylko automatycznie. Ot tyle i aż tyle.
Czy jeszcze coś jest niejasnego?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#27

#27 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze:Czy jeszcze coś jest niejasnego?
Jak na razie nic nie jest jasne. Ta radiostacja to jakieś światełko w tunelu Czyli będziecie korzystać z D-STAR, APRS, C4FM lub czegoś zbliżonego? Wykrztuś to wreszcie i opisz od początku do końca a nie każ zgadywać.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#28

#28 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:
-Tomek- pisze:Czy jeszcze coś jest niejasnego?
Jak na razie nic nie jest jasne. Ta radiostacja to jakieś światełko w tunelu Czyli będziecie korzystać z D-STAR, APRS, C4FM lub czegoś zbliżonego? Wykrztuś to wreszcie i opisz od początku do końca a nie każ zgadywać.
Szczerze, to nawet nie wiem, co to za typ - nawet nie mamy takich szczegółowych informacji.
Rozwiązanie ma być uniwersalne oparte na łączach ptp typu ethernet i kropka.
Napisałem o radiostacji, jako o przykładzie. Jak użytkownik zamieni ją radiolinię lub rozwinie przewód i puści ethernet po DSL, albo połączy dwa obiekty bezpośrednio światłowodem, to też ma działać, bez zmiany konfiguracji routerów.

W międzyczasie sam trochę pogooglałem i znalazłem rozwiązanie, ale z IS-IS (http://wiki.nil.com/Unnumbered_Ethernet_VLAN_interfaces).
Jutro sprawdzę, czy to działa.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#29

#29 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze: Rozwiązanie ma być uniwersalne oparte na łączach ptp typu ethernet i kropka.
(...) Jak użytkownik zamieni ją radiolinię lub rozwinie przewód (...) to też ma działać, bez zmiany konfiguracji routerów.
To będzie piękna katastrofa.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#30

#30 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:
-Tomek- pisze: Rozwiązanie ma być uniwersalne oparte na łączach ptp typu ethernet i kropka.
(...) Jak użytkownik zamieni ją radiolinię lub rozwinie przewód (...) to też ma działać, bez zmiany konfiguracji routerów.
To będzie piękna katastrofa.
Trochę się rozczarowałem, bo myślałem, że zrobisz jakąś wyliczanko-zgadywankę z typów radiolinii lub DSL... :D

Ale idąc twoim tokiem myślenia, skomentuję to podobnie: To będzie piękny dzień. :P

Pozdrawiam i wybacz, ale już nie będę komentował twoich wpisów - nie wnoszą niczego merytorycznego do dyskusji.

ODPOWIEDZ