Pomysł na samokonfigurowalną sieć WAN (ad-hoc)

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

Pomysł na samokonfigurowalną sieć WAN (ad-hoc)

#1

#1 Post autor: -Tomek- »

Witam,

Szukam pomysłu na uniwersalną konfigurację routerów, które ze względu na swoją mobilność, mogą się ze sobą łączyć w dowolnych topologiach (ograniczamy się do łącz serialowych i ethernetowych).
W ogólnym uproszczeniu chodzi mi o to, by po spięciu ze sobą dowolnych interfejsów (tego samego typu) pojawiło się na nich sąsiedztwo i uruchomił się routing dynamiczny - i to wszystko bez jakiejkolwiek zmiany konfiguracji routera. Ważne jest, by mogła się ze sobą łączyć dowolna para routerów - stąd odpadają pomysły z centralnym węzłem (routerem), który pełniłby rolę serwera.

W przypadku łącz serialowych sprawa jest prosta, bo wystarczy zastosować PPP i ip unnumbered.
Natomiast dla interfejsów typu ethernet sprawa się komplikuje. Co prawda, da się użyć dla ip unnumbered dla subinterfejsów VLAN, ale sąsiedztwo EIGRP pomiędzy tak skonfigurowanymi interfejsami, zestawia się dopiero po dopisaniu statycznych tras do sąsiada.

Myślałem jeszcze o zastosowaniu DHCP, ale pojawia się problem asymetrii konfiguracji. Zastanawiam się, czy można użyć mechanizmu EEM, by na interfejsach połączonych routerów jakoś inteligentnie (cyklicznie) przełączać DHCP między trybami serwer/kilent, aż do chwili zestawienia sąsiedztwa?
A może da się tu wykorzystać, jakieś inne mechanizmy (np. PPPoE) ?

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#2

#2 Post autor: freel4ncer »

A moze design ma sie tez sam zrobic ? :wink: Jak sobie wyobrazsasz troubleshooting czegos takiego ? albo dokumentacje ? Jaki jest cel ? Jakies stale ? do czego ma to sluzyc ?

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#3

#3 Post autor: -Tomek- »

freel4ncer pisze:A moze design ma sie tez sam zrobic ? :wink: Jak sobie wyobrazsasz troubleshooting czegos takiego ? albo dokumentacje ? Jaki jest cel ? Jakies stale ? do czego ma to sluzyc ?
Nie chcę się wdawać w dyskusję o design, celowość, czy troubleshooting, bo wymagania już powstały i nie mam na to wpływu.
Rozwiązanie ma zostać zaimplementowane w urządzeniach mobilnych (bezobsługowych), które będą tworzyć sieć MANET i na bazie tej sieci automatycznie organizować sieć WAN. Zakładamy, że sieć będzie działa tylko w trakcie postoju urządzeń, a w trakcie ich przemieszczania będzie rozłączana.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

A do czego ta sieć w pojazdach będzie się dołączać? Do Twojej infrastruktury czy do obcej, np. operatora komórkowego?

Awatar użytkownika
borostfor
wannabe
wannabe
Posty: 99
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:20
Lokalizacja: Festung Breslau

#5

#5 Post autor: borostfor »

Mozesz wytlumaczyc w detalach jakie sa wymagania?
Jakie zadanie ma spelniac ten router? Ma to byc core router? brzegowy?

Kyniu chyba miedzy soba beda sie laczyc choc tez nie jestem pewien.
Z lokacji A moze byc urzadzenie przetransportowane do lokacji B i musi dzialac automatycznie w lokacji B.

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#6

#6 Post autor: -Tomek- »

borostfor pisze:Mozesz wytlumaczyc w detalach jakie sa wymagania?
Bo nie bardzo rozumiem koles jedzie sobie i podlacza seriala/ethernet w bazie gdzies przy postoju?

Kyniu chyba miedzy soba beda sie laczyc choc tez nie jestem pewien.
Będą się łączyć wyłącznie ze sobą za pomocą własnej sieci MANET.

Z siecią MANET (warstwą drugą) nie ma problemów, bo łączy się automatycznie, ale nigdy nie wiemy w jakiej topologii się połączą.
Problem jest w tym, że dostajemy przeźroczyste łącze np. point-to-point typu ethernet, ale nie znamy adresu IP routera, który jest po drugiej stronie.

Awatar użytkownika
borostfor
wannabe
wannabe
Posty: 99
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:20
Lokalizacja: Festung Breslau

#7

#7 Post autor: borostfor »

Ale czemu to ma sluzyc?
Przykladowo Pan A przyjezdza z routerem do Pana B podlaczaja sobie kabelki i?
Maja wymienic jakies dane? Czy maja byc czescia sieci i przesylac pakiety?

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#8

#8 Post autor: freel4ncer »

Dlatego zapytalem do czego ma to sluzyc , bo z opisu nic nie wynika ? Siec to tylko droga do celu , jaki jest cel ? Co ma sie w tej sieci dziac w odpowiedzi dostalem
ie chcę się wdawać w dyskusję o design, celowość, czy troubleshooting, bo wymagania już powstały i nie mam na to wpływu.
:roll:

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#9

#9 Post autor: -Tomek- »

borostfor pisze:Ale czemu to ma sluzyc?
Przykladowo Pan A przyjezdza z routerem do Pana B podlaczaja sobie kabelki i?
Maja wymienic jakies dane? Czy maja byc czescia seici i przesylac pakiety tylko?
No właśnie nie ma żadnych kabelków - tylko łączność bezprzewodowa!!!
Medium nie ma większego znaczenia, bo z punktu widzenia routerów wygląda to tak, jakby były połączone łączem ethernetowym.

Urządzenia mobilne mają automatycznie stworzyć własną sieć i wymieniać dane.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#10

#10 Post autor: freel4ncer »

Czyli to ma byc siec typu stub ?

marcinekin
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 31 paź 2013, 09:53

#11

#11 Post autor: marcinekin »

TETRA

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#12

#12 Post autor: -Tomek- »

freel4ncer pisze:Czyli to ma byc siec typu stub ?
Może być stub, może być core - nie ma to dla mnie znaczenia.
Ważny jest efekt, aby samoczynnie się konfigurowała i komputery dołączone do LANu każdego z routerów mogły wymieniać ze sobą dane.
marcinekyb pisze:TETRA
Jeżeli chodzi ci o system łączności bezprzewodowej, to już go mamy.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#13

#13 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze:Problem jest w tym, że dostajemy przeźroczyste łącze np. point-to-point typu ethernet, ale nie znamy adresu IP routera, który jest po drugiej stronie.
To teraz jeszcze raz od początku - łączą się tylko same ze sobą i nad wszystkim panujesz czy łączą się z obcą siecią nad którą nie panujesz?

-Tomek-
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 22 mar 2010, 12:11

#14

#14 Post autor: -Tomek- »

Kyniu pisze:
-Tomek- pisze:Problem jest w tym, że dostajemy przeźroczyste łącze np. point-to-point typu ethernet, ale nie znamy adresu IP routera, który jest po drugiej stronie.
To teraz jeszcze raz od początku - łączą się tylko same ze sobą i nad wszystkim panujesz czy łączą się z obcą siecią nad którą nie panujesz?
Tylko same ze sobą - jest to całkowicie wydzielona sieć.
Wszystkie urządzenia są podobnego typu i my decydujemy o ich docelowej konfiguracji.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#15

#15 Post autor: Kyniu »

-Tomek- pisze:Tylko same ze sobą - jest to całkowicie wydzielona sieć.
Wszystkie urządzenia są podobnego typu i my decydujemy o jego docelowej konfiguracji.
I te miejsca gdzie pojazdy się "zjeżdżają" są stałe? Powiedzmy coś w rodzaju lokalnej bazy?

ODPOWIEDZ