dostęp do usługi na publicznym ip

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
qnio81
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 20:13

dostęp do usługi na publicznym ip

#1

#1 Post autor: qnio81 »

Witam.
Mam pewien problem. W sieci mam web serwer, jest on wystawiony na zewnątrz i wszystko działa ok, ale ostatnio wyszła konieczność dostępu do niego z lan po ip publicznym. I tu pojawia się problem, czy ktoś mógłby mnie nakierować jak sobie z tym poradzić? Router to cisco 1801.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: dostęp do usługi na publicznym ip

#2

#2 Post autor: Seba »

Da się zrobić, rozwiązanie jest w archiwum forumowym i w "Internetach", ponieważ temat przewijał się kilkukrotnie.
Opcja z szybkiego googla i masz przykład - https://supportforums.cisco.com/discuss ... lf-and-not

Ogólnie idź w kierunku NAT z NVI i będziesz zadowolony.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

qnio81
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 20:13

Re: dostęp do usługi na publicznym ip

#3

#3 Post autor: qnio81 »

Dzięki za podpowiedź. Poszedłem w tym kierunku i jedynie co musiałem zrobić to zmienić na interfejsie zewnętrznym i wewnętrznym ip nat inside oraz ip nat outside na ip nat enable a reguły firewala z ip nat inside source .... na ip nat source ...

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: dostęp do usługi na publicznym ip

#4

#4 Post autor: Seba »

No to dobrze, że zadziałało. To jest jeden z powodów dlaczego warto używać opcji bez inside/outside.

Inna kwestia, czy oby na pewno nie można skonfigurować środowiska w taki sposób, że klienci np. przez DNS dostają jednak IP wewnętrzne i wtedy nie ma potrzeby robienia procesu NAT i angażowania routera.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Bolo
wannabe
wannabe
Posty: 656
Rejestracja: 27 wrz 2006, 10:02

Re: dostęp do usługi na publicznym ip

#5

#5 Post autor: Bolo »

No właśnie
Ja bym zrobił strefę DNS z tym hostem na priv IP i juz

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ