Routing multikastu

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
piroaa
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2011, 23:13

Routing multikastu

#1

#1 Post autor: piroaa »

Dzień dobry.
Mam następujący problem teoretyczno praktyczny związany z routingiem multikastów. Otóż ze źródła multikasty wpadają na interfejs mojego pim routera i przekazywane są do odbiorców wewnątrz sieci. Każdy z odbiorców do działania potrzebuje oprócz multikastu dostępu do Internetu. Problem polega na wprowadzeniu do vlanu z multikastem sygnału z internetem.
Rozważam 2 przypadki :

Przypadek B działa tak że pim-router ip: 10.200.0.1 jest jednocześnie domyślnym gw dla odbiorcy. Wewnątrz tego routera następuje przerutowanie pakietów multikastowych na interfejs z ich źródłem oraz całej reszty na dodatkowy router robiący NAT. I to działa bez problemu jest jednak bardziej skomplikowane i tu pojawia się przypadek A
Przypadek A default gw dla odbiorcy ma adres 10.200.0.1 i jest to nat router natomiast router pim ma adres 10.200.0.2 Pytanie czy to zadziała ? Czy odbiorcy wykorzystując IGMP są w stanie poprawnie zdefiniować router odpowiadający za multikasty ? Lub prościej czy pim router dla odbiorcy musi być jednocześnie jego bramą domyślną ?

Żeby choć trochę rozjaśnić tą sytuację zamieszczam prosty schemat z obydwoma przypadkami.
Obrazek

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: Routing multikastu

#2

#2 Post autor: Seba »

A jakbyś to zrobił, gdyby mcast nie było?
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

piroaa
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2011, 23:13

Re: Routing multikastu

#3

#3 Post autor: piroaa »

Dobrze postawione pytanie !
Jeśli założyć że nie majstruję przy rutingu klienta ma tylko gw czyli tak jak u mnie to zadziała tylko i wyłącznie przypadek B to oczywiste.
Zakładam że tak postawionym pytaniem udzielasz mi odpowiedzi, ja jednak mam jedną wątpliwość skoro chęć przyłączenia do grupy deklaruje poprzez wysłanie jojna który chcąc nie chcąc trafi również do PIM-routera bo znajduje się w tej samej podsieci to czy router nie zacznie po prostu przesyłać do sieci zamówionego strumienia ? Dla klienta nie powinno mieć znaczenia gdzie jest źródło ?
A przynajmniej ja tak to rozumiem po zapoznaniu się z teorią.
--------
EDIT
No i już chyba wiem o co chodzi otóż posiłkując się tym :
https://www.youtube.com/watch?v=OMRByA64xuA
Za pomocą GNS3 zbudowałem sobie takiego laba :
http://pics.tinypic.pl/i/00840/7558flw4m7l2.png
Sondy wpiąłem pod e0 klienta i mcast-source. Wireshark pokazał że faktycznie żądanie podpięcia po d grupę jest rozsyłane ale komunikacji brak dopiero po ustawieniu u klienta GW na router AT komunikacja zaszła. Co ciekawe po stronie źródła żądanie pinga idzie z adresu 10.100.0.1 na adres grupy ale powrót jest już z normalnych adresów.
Mam nadzieje że dobrze to rozumiem jeśli nie proszę o wyprowadzenie z błędu.
A no i dla potomnych pod linkiem :
https://www.easypaste.org/file/sZdOBkq5 ... ar?lang=pl
Do pobrania dumpy z wiresharka gdyby ktoś chciał podejrzeć jak to wygląda.
A i prośba do administracji nie mogę podpiąć plików na forum a nie wiem jak długo będą dostępne na easypaste.org więc jeśli istnieje taka możliwość proszę o podlinkowanie.
Pozdrawiam i dziękuję.

felix
wannabe
wannabe
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2014, 21:46

Re: Routing multikastu

#4

#4 Post autor: felix »

Odpowiedzią na Twoje pytanie znów jest pytanie. W jaki sposób odbywać się będzie prawidłowa komunikacja igmp kiedy klient nie będzie miał GW. Mcast to nie broadcast.

Ja bym zrobił schemat A i na dwóch pozostałych urządzeniach skonfigurował PIM. Router po lewej połączyłbym z routerem po prawej, uruchomiłbym dynamiczny protokół routingu na połączeniu 3 routerów. Bramą dla klienta byłoby ostatnie urządzenie na schemacie. Miałbyś wszędzie L3 i łatwość diagnozowania, dodatkowo zwiększysz niezawodność sieci. Kwestia jeszcze tego jakie są to urządzenia.

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: Routing multikastu

#5

#5 Post autor: gangrena »

piroaa pisze:Pytanie czy to zadziała ? Czy odbiorcy wykorzystując IGMP są w stanie poprawnie zdefiniować router odpowiadający za multikasty ? Lub prościej czy pim router dla odbiorcy musi być jednocześnie jego bramą domyślną ?
Nie ma co przeciągać enigmatycznych odpowiedzi. Po prostu zadziała. Trzeba tylko na switchu sprawdzić, czy mrouter port jest wskazany na router mcast, a nie default gw. Jeżeli nie ma prawidłowego ustawienia, to można to wskazać ręcznie, ale generalnie sam PIM już to powinien wysterować. Zatem odpowiadając na ostatnie pytanie, router PIM dla odbiorcy nie musi być jednocześnie jego bramą domyślną. Ważne, aby RPF dobrze się w tym wszystkim rozwiązał.

piroaa
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2011, 23:13

Re: Routing multikastu

#6

#6 Post autor: piroaa »

Ok troszkę się w tym pogubiłem.
Źródło pim-router nie musi być GW
Ważne, aby RPF dobrze się w tym wszystkim rozwiązał.
Nie bardzo wiem co ma to oznaczać ? Rozumiem to tak :
Zakładam że routing wygląda tak :

Kod: Zaznacz cały

Gateway of last resort is not set

     10.0.0.0/24 is subnetted, 1 subnets
C       10.200.0.0 is directly connected, Ethernet0
Jak się domyślam w taki przypadku nie zadziała bo klient nie ma możliwości komunikacji z źródłem unikastowo. Jeśli w takim przypadku się mylę to nic nie rozumiem kompletnie.

Dodaje trasę prowadzącą do źródła multikastu biegnącą przez pim-router :

Kod: Zaznacz cały

KLIENT(config)#ip route 10.100.0.0 255.255.255.0 10.200.0.1
KLIENT(config)#do sh ip route
Codes: C - connected, S - static, R - RIP, M - mobile, B - BGP
       D - EIGRP, EX - EIGRP external, O - OSPF, IA - OSPF inter area 
       N1 - OSPF NSSA external type 1, N2 - OSPF NSSA external type 2
       E1 - OSPF external type 1, E2 - OSPF external type 2
       i - IS-IS, su - IS-IS summary, L1 - IS-IS level-1, L2 - IS-IS level-2
       ia - IS-IS inter area, * - candidate default, U - per-user static route
       o - ODR, P - periodic downloaded static route

Gateway of last resort is not set

     10.0.0.0/24 is subnetted, 2 subnets
S       10.100.0.0 [1/0] via 10.200.0.1
C       10.200.0.0 is directly connected, Ethernet0
Teraz wiem jak dostać się do mojego źródła komunikacja leci przez pim-router w tym przypadku zadziała. Mogę opcjonalnie dodać jakiś gw nie będzie to miało żadnego wpływu na działanie multikastów.
Czy jeszcze coś przeoczyłem ?

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: Routing multikastu

#7

#7 Post autor: gangrena »

Zależy co Twój zestaw ma symulować. Odbiorca nie musi znać adresu źródła. Może wysłać igmp join na grupę bez podawania źródła. Nawet jak używasz PIM SSM, to można zastosować na routerze mapowanie SM do SSM. Twój lab o tyle nie oddaje rzeczywistości, że router IOS symuluje odbiorcę mcast. Jeżeli masz włączony mcast routing na routerze odbiorcy, to RPF musi być rozwiązany. Zatem routing do źródła trzeba dodać. W rzeczywistości nie, gdyż odbiorcami nie są zazwyczaj routery IOS.

Mówiąc o RPF miałem na myśli router po drodze, a nie router końcowy.

ODPOWIEDZ