LINUX vs CISCO

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

LINUX vs CISCO

#1

#1 Post autor: qligowski »

Tak z ciekawosci , jaki jest 'down side' uzywania linuxa w sredniej firmia zamiast CISCO oprocz oczywistego supportu z CISCO i 'darmowosci' linuxa ?

U mnie w firmie uzywane sa oba, ale mamy pare brzegowych firewalli z postawionym Linuxem i wg mnie uzytecznoscia i konfiguralnoscia bija na glowe CISCO.

Serwer Dell z 10gigabtiowymi interfejsami ,postawiona Quagga do BGP i OSPF i netfillerem do l3 ,l4 firewall oraz tc do QoS . Elastycznosc i uptime jest lepszy od CISCO no i hardware nieporywnalnie lepszy. Dodatkowo potrafi robic rzeczy ktorych asa nie potrafi (np NAT bazujacy na source address ) czy chociazby natywny tcpdump . Jeden serwer ma uptime juz chybaz z 7 lat i zdazyly juz pasc 3 Cisco za jego kadencji...
Teoretycznie brak ruchomych czesci i zamknieta infrastruktura dedykowanego firewalla powinna wziac gore ale w praktyce okazuje sie chyba inaczej ?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: LINUX vs CISCO

#2

#2 Post autor: Kyniu »

Rozumiem, że po prostu szukasz zaczepki i chcesz wszcząć flame war. Up-time linuxa 7 lat i bezpieczeństwo? Ile w tym czasie znaleziono poważnych błędów?
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: LINUX vs CISCO

#3

#3 Post autor: qligowski »

nie zaczepki ,po prostu ciekawosc , bo latwiej mi sie pracuje na linuxie niz na ios

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: LINUX vs CISCO

#4

#4 Post autor: mhuba »

qligowski pisze:Dodatkowo potrafi robic rzeczy ktorych asa nie potrafi (np NAT bazujacy na source address ) ..
Tak z ciekawości jak taki NAT wygląda?
Dłubię trochę w ASAch ale nie trafilem jeszcze na NAT ktorego nie da sie zrobić.

Pzdr
mHuba

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: LINUX vs CISCO

#5

#5 Post autor: lbromirs »

qligowski pisze:Serwer Dell z 10gigabtiowymi interfejsami ,postawiona Quagga do BGP i OSPF i netfillerem do l3 ,l4 firewall oraz tc do QoS .
Quagga się niestety nie skaluje dobrze - jest jednowątkowa i ma problemy z blokowaniem przy BGP. Ale dla małej skali pewnie nawet nie zauważysz problemu. Dla większych rozwiązań, w szczególności jeśli pojawi się BGP Route Reflector - sugeruje BIRDa.
qligowski pisze:Elastycznosc i uptime jest lepszy od CISCO no i hardware nieporywnalnie lepszy.
Elastyczność to oczywiście siła Linuxa, co do hardware - to jakiś żart, tak?
qligowski pisze:Dodatkowo potrafi robic rzeczy ktorych asa nie potrafi (np NAT bazujacy na source address ) czy chociazby natywny tcpdump .
Szokujące, ale jednak chybione. ASA potrafi robić NAT bazując na adresie źródłowym. Nie ma 'natywnego' tcpdumpa ale zapisuje dumpy ruchu do formatu pcap. Hm... no tak. Nie ma też natywnego grepa (choć można grepować), awka, seda, lsofa, mkfs, fdiska, basha, vima, sendmaila i jakże istotnego polecenia quota. Zdecydowanie, jak na firewall sieciowy, rozwiązanie do....dupy? :)
qligowski pisze:Jeden serwer ma uptime juz chybaz z 7 lat i zdazyly juz pasc 3 Cisco za jego kadencji...
Pogratulować. Statystyki zwykle jednak są odwrotne. Raczej historie opowiada się o legendarnych uptime'ach sprzętu Cisco niż serwerach, chociażby właśnie z powodu raczej konkretnego zastosowania danego pudełka vs jego 'elastyczności'. Terminal Server czy router 1Gbit/s może pożyć 5-8 lat, serwer zwykle żyje 3-4 i leci po amortyzacji do kosza, bo nowszy jest zarówno szybszy jak i dużo bardziej efektywniejszy. Nie mówiąc już o np. zużyciu energii.
qligowski pisze:Teoretycznie brak ruchomych czesci i zamknieta infrastruktura dedykowanego firewalla powinna wziac gore ale w praktyce okazuje sie chyba inaczej ?
Flame wars odsyłamy na najbliższe drzewo, z możliwie dużą prędkością i uśmiechem na ustach. Proponuje skupić się na konkretnych uwagach merytorycznych - wtedy zawsze chętnie wysłuchamy i porozmawiamy.

Awatar użytkownika
qligowski
wannabe
wannabe
Posty: 262
Rejestracja: 16 maja 2014, 18:35

Re: LINUX vs CISCO

#6

#6 Post autor: qligowski »

Co do ASA ,przewertowalem caly internet i z tego to wiem nie da sie zrobic takiej reguly:
mam LAN z serwerami po jednej stronie i zewnetrzynm interface z wieloma IP w tej samej sieci (odpowiednik aliasow z linuxa). Chce przekierowac port z hosta z publicznym ip xxx do mojego serwera w lanie na port 80. Czyli jeden IP moglbym uzyc wiele razy w zaleznosci od publicznego IP. W ASA jedynie moglbym przekierowac na inny wewnetrzny port a cche ten sam .Chyba ze sie myle to pokazcie jak :-D

W netfilterze robie po prostu taka regule
iptables -A PREROUTING -p tcp -s 8.8.8.8 -d 4.4.4.4 --dport 80 --to-destination 192.168.1.1 -j ACCEPT


Oczywiscie nie chcialem tematem wywolac zadnej fanboyskiej wojny ,tylko chcialem posluchac dosiwadczonych kolegow :D

geminiuss
wannabe
wannabe
Posty: 63
Rejestracja: 16 lut 2008, 00:38

Re: LINUX vs CISCO

#7

#7 Post autor: geminiuss »

Bo security zaczyna sie od L4 :-)

Awatar użytkownika
zet69
wannabe
wannabe
Posty: 138
Rejestracja: 20 cze 2007, 08:53

Re: LINUX vs CISCO

#8

#8 Post autor: zet69 »

qligowski pisze:Co do ASA ,przewertowalem caly internet i z tego to wiem nie da sie zrobic takiej reguly:
mam LAN z serwerami po jednej stronie i zewnetrzynm interface z wieloma IP w tej samej sieci (odpowiednik aliasow z linuxa). Chce przekierowac port z hosta z publicznym ip xxx do mojego serwera w lanie na port 80. Czyli jeden IP moglbym uzyc wiele razy w zaleznosci od publicznego IP. W ASA jedynie moglbym przekierowac na inny wewnetrzny port a cche ten sam .Chyba ze sie myle to pokazcie jak :-D

W netfilterze robie po prostu taka regule
iptables -A PREROUTING -p tcp -s 8.8.8.8 -d 4.4.4.4 --dport 80 --to-destination 192.168.1.1 -j ACCEPT


Oczywiscie nie chcialem tematem wywolac zadnej fanboyskiej wojny ,tylko chcialem posluchac dosiwadczonych kolegow :D
nat (outside,inside) source static 8.8.8.8 8.8.8.8 destination static 4.4.4.4 192.168.1.1 service TCP80 TCP80

Awatar użytkownika
mikrobi
wannabe
wannabe
Posty: 247
Rejestracja: 31 gru 2003, 00:47

Re: LINUX vs CISCO

#9

#9 Post autor: mikrobi »

qligowski pisze: iptables -A PREROUTING -p tcp -s 8.8.8.8 -d 4.4.4.4 --dport 80 --to-destination 192.168.1.1 -j ACCEPT


Oczywiscie nie chcialem tematem wywolac zadnej fanboyskiej wojny ,tylko chcialem posluchac dosiwadczonych kolegow :D
Doświadczeni koledzy powiedzą Ci, że takie rozumienie funkcji firewalla było dobre 10 lat temu, znakomite 15 lat temu, a rewolucyjne 20 lat temu.

ODPOWIEDZ