Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
Arie
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2016, 09:44

Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#1

#1 Post autor: Arie »

Witam,
Jest to pierwszy mój temat na tym forum, więc witam wszystkich ekspertów i liczę na pomoc. Otóż "na szybkiego" muszę przypomnieć sobie działanie sieci jako, że zajmowałem się tym z 6 lat temu, a obecnie prawdopodobnie będe musiał zająć się pewną siecią, a kontakt z administratorem jest niemożliwy mam kilka pytań do was i liczę na pomoc. Diagram tej sieci poniżej.


Za switchem tp-link jest rowniez serwer DHCP, ktory nadaje numery z puli192.168.59. (gateway 192.168.59.254) oraz jak wiadomo zwykle hosty.

Pytania:
Z tego co rozumiem ze zdjecia to cisco 2950 l2 switch ma na porcie F0/3 ustawiony trunk, a na cisco 1841 dla F0/0.X sa subinterfejsy., aby mozliwy byl przeplyw danych z trzech vlanow.. Czego nie mogę zrozumieć to po pierwsze:

1) Jaki może być sens tych vlanów 11,99,192 skoro miedzy cisco 1841 a tp'linkiem jest vlan1 (defaultowy) - wnioskuje tak poniewaz nie ma nic napisane na diagramie. Czy tak jakby te vlany byly wykorzystane jedynie miedzy ruterami providerow internetowych a cisco router 1841, a dalej juz nie.

2) Odnosnie routera cisco 1841 i jego portu F0/1 (192.168.59.254). W jaki sposob ten ip zostal dopisany do tego routera na tym porcie, czy z CLI tego routera?

2a) Skoro tak, to w jaki sposob moge np spingowac z dowolnego hosta (np 192.168.59.15) nalezacego do tej sieci np router zte 192.168.0.1 skoro F0/1 na cisco 1841 to calkowicie inna podsiec niz podsieci istniejace miedzy cisco 2950 a cisco 1841? W jaki sposob cisco router 1841, wie jak przeslac pakiety z F0/1 wyzej?

2b) Caly czas odnosnie Cisco 1841- z mojej wiedzy skoro mam zdefiniowane 3 subinterfejsy, czyli 3 podsieci, dlaczego na F0/1 tego routera nie ma wlasnie wyjscia wykorzystujacego jedna z tych podsieci dla nadawania ip'kow dla zwyklych hostow, tylko calkowicie inna podsiec? Tego nie moge zrozumiec.

Póki co co tyle pytań, liczę na pomoc. Dziekuję.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2016, 15:35 przez Arie, łącznie zmieniany 1 raz.

piter1789
wannabe
wannabe
Posty: 222
Rejestracja: 01 wrz 2014, 10:46

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#2

#2 Post autor: piter1789 »

Witam,
Jest to pierwszy mój temat na tym forum, więc witam wszystkich ekspertów i liczę na pomoc. Otóż "na szybkiego" muszę przypomnieć sobie działanie sieci jako, że zajmowałem się tym z 6 lat temu, a obecnie prawdopodobnie będe musiał zająć się pewną siecią, a kontakt z administratorem jest niemożliwy mam kilka pytań do was i liczę na pomoc. Diagram tej sieci poniżej.

Link do zdjecia z topologią: https://db.tt/pkFDBew8de

Za switchem tp-link jest rowniez serwer DHCP, ktory nadaje numery z puli192.168.59. (gateway 192.168.59.254) oraz jak wiadomo zwykle hosty.

Pytania:
Z tego co rozumiem ze zdjecia to cisco 2950 l2 switch ma na porcie F0/3 ustawiony trunk, a na cisco 1841 dla F0/0.X sa subinterfejsy., aby mozliwy byl przeplyw danych z trzech vlanow.. Czego nie mogę zrozumieć to po pierwsze:

1) Jaki może być sens tych vlanów 11,99,192 skoro miedzy cisco 1841 a tp'linkiem jest vlan1 (defaultowy) - wnioskuje tak poniewaz nie ma nic napisane na diagramie. Czy tak jakby te vlany byly wykorzystane jedynie miedzy ruterami providerow internetowych a cisco router 1841, a dalej juz nie.

2) Odnosnie routera cisco 1841 i jego portu F0/1 (192.168.59.254). W jaki sposob ten ip zostal dopisany do tego routera na tym porcie, czy z CLI tego routera?
no tak;) CLI czy np. program Cisco Configuration Professional
2a) Skoro tak, to w jaki sposob moge np spingowac z dowolnego hosta (np 192.168.59.15) nalezacego do tej sieci np router zte 192.168.0.1 skoro F0/1 na cisco 1841 to calkowicie inna podsiec niz podsieci istniejace miedzy cisco 2950 a cisco 1841? W jaki sposob cisco router 1841, wie jak przeslac pakiety z F0/1 wyzej?
hm.. a ktoś CI wspomniał coś o routingu? zobacz na tablicę routingu na 1841 ;)
Albo może inaczej;) w jaki sposób otworzysz ccie.pl skoro twój PC należy do Twojej podsieci;)

2b) Caly czas odnosnie Cisco 1841- z mojej wiedzy skoro mam zdefiniowane 3 subinterfejsy, czyli 3 podsieci, dlaczego na F0/1 tego routera nie ma wlasnie wyjscia wykorzystujacego jedna z tych podsieci dla nadawania ip'kow dla zwyklych hostow, tylko calkowicie inna podsiec? Tego nie moge zrozumiec.
hm.. może jakiś zamysł bym dla takich a nie innych podsieci;). A jak chcesz mieć po dwóch stronach routera tą samą podsieć? ;) Chyba, że ja coś źle rozumiem?
Jak dla mnie to jedna podsieć służy do połączenia z routerem LTE, druga z drugim routerem LTE a może v 99 służy do MGMT;) może jakaś polityka ruchu jest zaimplementowana na 1841? ;)
Póki co co tyle pytań, liczę na pomoc. Dziekuję.

Arie
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2016, 09:44

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#3

#3 Post autor: Arie »

pozwol, ze teraz ja sie odwolam do Twoich wypowiedzi :):
hm.. może jakiś zamysł bym dla takich a nie innych podsieci;). A jak chcesz mieć po dwóch stronach routera tą samą podsieć? ;) Chyba, że ja coś źle rozumiem?
Jak dla mnie to jedna podsieć służy do połączenia z routerem LTE, druga z drugim routerem LTE a może v 99 służy do MGMT;) może jakaś polityka ruchu jest zaimplementowana na 1841? ;)
Popdytania do tej tezy:
1) tzn, ze nie moze byc jak napisalem, ze po drugiej stronie routera w tym wypadku na moim przykladzie: F0/1 nie moge miec sieci, ktore sa dopisane na F0/0 czy dobrze mysle? Stąd na F0/1 musi byc inna zdefiniowana podsieć?

2) Jesli na 1) pytanie odpowiedz brzmi ze tak to w takim razie na tym routerze admin musial i jest zasada utworzenie jakiegos route, zeby pakiety z f0/1 w tym wypadku 192.168.59.254 mogly sie poruszac wyzej tzn na f0/0 na ktoras z tamtych trzech podsieci? Jesli tak to jak sie robi taki route skoro sa tam trzy podsieci, a zalozmy, ze ta podsiec na F0/1 musi miec dostep do wszystkich trzech lub tej ktora jest polaczona z routerem internetowym?

3) Jesli 2 tak to co jesli wogole admin by nie zrobil route? To by znaczylo, ze dany host osiagnie maksymalnie ta brame F0/1 na routerze a dalej pakiet nie zostanie przeslany co skutkowaloby brakiem internetu dla zwyklego hosta?

Prosze o odpowiedz.

P.S Sprawdz priv :)

Arie
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2016, 09:44

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#4

#4 Post autor: Arie »

czesc Seba,
Czy gdy zostały stworzone te subinterfejsy na F0/0, a na F0/1 jest przypisana całkowicie inna podsiec to czy masz na myśli, że:

a) Każdy host podłączony do tej bramy F0/1 będzie automatycznie przekierowany "wyżej" tzn na F0/0 i dalej do routera providera i w swiat tak? W sensie nie wymaga to dodatkowej konfiguracji ponieważ router będzie wiedział ( w sensie znajdzie odpowiednią podsieć na F0/0, aby osiągnąć router providera ) - czy na pewno nie potrzebne jest add route, aby to skonfigurowac?

a1) jeśli tak to wogóle skąd router wie, że pakiet z 192.168.59.254 chce osiągnąć router providera ?

b) Jaki w/g Ciebie może być sens tych trzech podsieci na trzech subinterfejsach ?

c) Co do Twojej odpowiedzi, ze aby wydostac sie poza siec potrzebna jest trasa, ale w tym wypadku wspomniales, ze odbywa sie to automatycznie, czego troszke nie rozumiem - skad router wie ktora podsiec z F0/1 wybrac na F0/0 (skad wie ze ma wybrac podsiec wskazujaca na router providera tzn 192.168.2.254)? Tego nie moge zrozumiec. Prosze w miare mozliwosci o wytlumaczenie. Sprawdzilem ze zwyklego hosta z sieci 192.168.59.254 :

dla tracert http://www.wp.pl:
192.168.59.254
192.168.2.1
IP zewn.
ip http://www.wp.pl

czyli pakiet wiedzial, jak wyjsc na swiat, ale skad, i dlaczego miedzy 192.168.59.254, a 192.168.2.1 tracert nie pokazal rowniez 192.168.2.254 bo ta podsiec na pewno byla po drodze.

piter1789
wannabe
wannabe
Posty: 222
Rejestracja: 01 wrz 2014, 10:46

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#5

#5 Post autor: piter1789 »

a czy możesz zalogować się na router 1841 i przekleić konfig ,albo wydać show ip route? ;)

a) tak, choć to zależy też jak masz konfigurację routingu, PBR, itp;)

a1) powinno byc coś w rodzaju ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 IP_routera_provaidera i np waga masz dwóch ISP to albl masz równoważenie obciązaenia, albo drugi dziala w zapasie;)

a co do c) to:
http://www.keyboardbanger.com/understan ... e-command/
chodzi o to że, tracert zwraca intrfejsy które są bramą dla danej podsieci;)

a jeśli chodzi o b) to: Jak dla mnie to jedna podsieć służy do połączenia z routerem LTE, druga z drugim routerem LTE a może v 99 służy do MGMT;)
Pytanie np. czy te routery z LTE mogą mieć inną podsieć na swoich interfejsach czy nie można im tego zmienić- spotkałem się z czymś takim niestety;)

Rozumiem, że sieć odziedziczyłeś po kimś?;)

Arie
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 11 gru 2016, 09:44

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#6

#6 Post autor: Arie »

masz moze cisco packet tracer?

P.s co masz na mysli mowiac mgmt?

piter1789
wannabe
wannabe
Posty: 222
Rejestracja: 01 wrz 2014, 10:46

Re: Topologia obecnej sieci - ogólne zrozumienie

#7

#7 Post autor: piter1789 »

mówiąć, mgmt mam na myśli sieć do zarządzania urzadządzeniamii, np. tym switchem co masz pomiędzy operatorami a swoją siecią.

ODPOWIEDZ