BGP Wymuszenie routingu przez jedno łącze.

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

BGP Wymuszenie routingu przez jedno łącze.

#1

#1 Post autor: natomiast »

Witam,
Mam kilka łączy od różnych operatorów. Od kilku przyjmuje całą tablicę BGP. Domyślnie cały ruch jest kierowany przez jednego operatora (local preference). Pojawiła się potrzeba aby ruch dla jednego prefiksu puścić przez operatora innego niż domyślny. I teraz pytanie, jak to zrobić żeby sobie nie wywalić wszystkiego? :mrgreen: Zakładam, że ruch wychodzący można sobie wysterować, chociażby za pomocą Local Preference, ale co zrobić z ruchem przychodzącym? Przepraszam, że tak ogólnikowo, ale potrzebuje jakiegoś punktu wyjścia.

Pozdrawiam :D

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: BGP Wymuszenie routingu przez jedno łącze.

#2

#2 Post autor: lbromirs »

natomiast pisze:Witam,
Mam kilka łączy od różnych operatorów. Od kilku przyjmuje całą tablicę BGP. Domyślnie cały ruch jest kierowany przez jednego operatora (local preference).
Przez LP sterujesz tylko ruchem wychodzącym, a nie przychodzącym. Poniżej piszesz o obsłudze ruchu wchodzącego.
natomiast pisze:Pojawiła się potrzeba aby ruch dla jednego prefiksu puścić przez operatora innego niż domyślny.
Złap ten prefix na wejściu route-mapą/route-policy, ustaw mu wyższe LP na routerze na którym terminujesz to "inne wyjście" i będziesz miał temat rozwiązany. Dopiero po jego awarii (routera lub linku) ruch wychodzący obsłuzą inne routery.
natomiast pisze:Zakładam, że ruch wychodzący można sobie wysterować, chociażby za pomocą Local Preference, ale co zrobić z ruchem przychodzącym? Przepraszam, że tak ogólnikowo, ale potrzebuje jakiegoś punktu wyjścia.
Na razie błądzisz. Opisz jasno problem i doprecyzuj, co chcesz robić - ruch *do* konkretnego prefixu wypuszczać od siebie konkretnym łączem/łączami, czy z konkretnego prefixu ruch do siebie obsługiwać którymś łączem? Scenariusz pierwszy opisałem powyżej, scenariusz drugi obejmuje nocne posiedzenie z looking glassami, zagłębianie się w polityki routingu Twoich upstreamów i magiczne machanie community lub dzielenie prefiksów, a skuteczność tego nie musi być wcale wysoka. Dużo będzie zależeć od Twoich upstreamów i na to, co oni gdzie rozgłaszają oraz skąd jest ten prefiks który miałby wchodzić do Ciebie konkretnym łączem.

natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

Re: BGP Wymuszenie routingu przez jedno łącze.

#3

#3 Post autor: natomiast »

Mam klienta, który ma adresacje rozgłaszaną przez operatora w Niemczech. Klient ma w Polsce adresację ode mnie. Mam przykładowo 4 ISP podpiętych do swojego routera (eBGP). Druga strona klienta jest na tą chwilę dostępna przez ISP1. Chciałbym, żeby druga strona klienta była dostępna przez ISP2, ale jednocześnie żeby klient od strony Niemiec osiągał swoją Polską adresację przez ISP2.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: BGP Wymuszenie routingu przez jedno łącze.

#4

#4 Post autor: lbromirs »

natomiast pisze:Mam klienta, który ma adresacje rozgłaszaną przez operatora w Niemczech. Klient ma w Polsce adresację ode mnie. Mam przykładowo 4 ISP podpiętych do swojego routera (eBGP). Druga strona klienta jest na tą chwilę dostępna przez ISP1. Chciałbym, żeby druga strona klienta była dostępna przez ISP2, ale jednocześnie żeby klient od strony Niemiec osiągał swoją Polską adresację przez ISP2.
Ustawiasz sobie LP na ISP2 dla prefiksu klienta na wyższy niż przez pozostałych operatorów - tym załatwiasz ruch wychodzący.

Jeśli chodzi o ruch przychodzący - nie wiem jak dużą masz przydzieloną przestrzeń adresową, stosowne może być wydzielenie tego prefiksu który dałeś klientowi i rozgłoszenie poza agregatem tego konkretnie prefixu via ISP2 (ściągniesz ruch jako najdokładniejszy wpis), lub prependowanie prefiksu klienta przez ISP1, ISP3 i ISP4. Wszystko zależy jak się dzisiaj rozgłaszasz i jak duży jest prefiks przydzielony klientowi (ew. na ile jesteś w stanie ponieść ryzyko i ściągać sobie przez ISP2 więcej ruchu niż do samego prefiksu klienta, kosztem większego prawdopodobieństwa, że ściągniesz również większość/cały ruch z Niemiec).

ODPOWIEDZ