OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
rozne924
wannabe
wannabe
Posty: 51
Rejestracja: 06 sie 2016, 17:54

OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#1

#1 Post autor: rozne924 »

Wytłumaczy mi ktoś jaka jest różnica miedzy trasami External-type-1 a External-type-2

Bo nie mogę się tego nigdzie doczytać czy chodzi o długość metryki czy może chodzi o pochodzenie trasy

A może zupełnie o coś innego chodzi
wytłumaczy mi to ktoś

rysjol
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 10:02

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#2

#2 Post autor: rysjol »

Chodzi o sposób liczenia metryki, a dokładnie o zakres linkow, jakie są brane pod uwagę przy kalkulacji kosztu trasy.

I tak, trasy external, a więc ogłaszane przez ASBR mogą być:
- type 1 - wtedy w skład metryki wchodzą koszty linków od routera, który posiada trasę, do jego ASBR + od ASBR do sieci docelowej (upraszczając, od Twojego routera do brzegu Twojej sieci i od brzegu do sieci docelowej)
- type 2 - wtedy w skład metryki wchodzą koszty linków od ASBR do sieci docelowej, a więc koszty w Twojej sieci nie są brane pod uwagę

Mam nadzieję, że w miarę jasno.

bbartlomiej
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2015, 20:38

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#3

#3 Post autor: bbartlomiej »

Nie do końca, w type 2 też koszt w sieci do ASBR jest brany pod uwagę. Nie wchodzą w skład metryki prefiksu, ale są brane pod uwagę przy wyborze lepszej ścieżki do prefiksów Type 2 mających ten sam koszt.

http://blog.ine.com/2011/04/04/understa ... selection/

rysjol
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 10:02

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#4

#4 Post autor: rysjol »

bbartlomiej pisze:Nie wchodzą w skład metryki prefiksu, ale są brane pod uwagę przy wyborze lepszej ścieżki do prefiksów Type 2 mających ten sam koszt.
Faktycznie, miałem na myśli tylko metrykę Ext type 2. Oczywiście, jeżeli mamy dwie trasy type 2 z taką samą metryką, OSPF wybierze tę z mniejszym kosztem dotarcia do ASBR.

rozne924
wannabe
wannabe
Posty: 51
Rejestracja: 06 sie 2016, 17:54

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#5

#5 Post autor: rozne924 »

Czyli podsumowując wasze wypowiedzi jeśli dobrze zrozumiałem różnica między
typem 1,2 zależy od sposobu obliczania metryki
przy wyborze najkorzystniejszej ścieżki do danego hosta.

Poza tym innych różnic nie ma między nimi jak np priorytety , pochodzenie , zabezpieczenie , czasy adresy ip czy zapis IPv4 czy IPv6 , itp

bbartlomiej
wannabe
wannabe
Posty: 81
Rejestracja: 08 cze 2015, 20:38

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#6

#6 Post autor: bbartlomiej »

rozne924 pisze:Czyli podsumowując wasze wypowiedzi jeśli dobrze zrozumiałem różnica między
typem 1,2 zależy od sposobu obliczania metryki
przy wyborze najkorzystniejszej ścieżki do danego hosta.

Poza tym innych różnic nie ma między nimi jak np priorytety , pochodzenie , zabezpieczenie , czasy adresy ip czy zapis IPv4 czy IPv6 , itp
Nie wiem co masz na myśli pisząc "priorytety", ale Type 1 jest preferowany nad Type 2 (zawsze). Przeczytaj artykuł, który zamieściłem.

rysjol
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 10:02

Re: OSPF - trasy External typu 1 oraz 2

#7

#7 Post autor: rysjol »

I oczywiście OSPFv2 nie obsługuje tras IPv6. Musi być OSPFv3.

ODPOWIEDZ