Problem z łączem MPLS

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Problem z łączem MPLS

#1

#1 Post autor: mhuba »

Hej

Mam problem z jednym z łączy MPLS, ruch powrotny na jednym z linków jest cięty do około 2,5 Mbps (z 100 Mbps).
Na tygodniowych wykresach widać wyraźnie jak sumaryczne obciążenie łącza dochodzi do około wspomnianych 2,5 Mbps.
Operator nie widzi problemu, zrobił jakieś tam swoje testy pomiedzy ich PE a naszym CE, udało sie jemu odpalić 10 sesji po 1 Mbps.
Ja to obciążenie u nas na interfejsie WAN widziałem.
Nietety dalej jak coś ściagam czy to z internetu czy to z innego odziału czy z DC mam max sesje do 2,5 Mbps, choć bywa dużo, dużo wolniej.
Upload jest prawidłowy i spokojnie dochodzi do 5-10 Mbps.
W oddziale mamy drugie łącze MPLS od innego operatora jest load balancing pomiedzy tymi łaczami więc problem występuje tylko w połowie przypadków przy próbie pobrania czegoś.

U siebie sprawdziałem czy są jakieś dropy na polisie QOS, na interfajsie, duplexy i wszystko wygląda ok.
Do pewnego momentu jakoś 15 maja wszystko działało poprawnie, to też można zaobserwować na wykresach z monitoringu.
Ok następnym krokiem to będzie intrusive testing po stronie operatora.

To co jeszcze udało mi się zaobserwować to masa komunikatów "TCP Window Full" i sporo "TCP Dup ACK" w wiresharku.

https://imgur.com/a/Erqa8uh

Pzdr
mHuba

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: Problem z łączem MPLS

#2

#2 Post autor: martino76 »

Jak masz duzo TCP Dup ACK to ja bym sprawdzil dokladnie interfejsy fizyczne pomiedzy src i dst, bo PE-CE moze byc ok, a dropy lub CRC moge byc po stronie LAN-u.

Pozdro,

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Problem z łączem MPLS

#3

#3 Post autor: mhuba »

No jasne że mogą być ale sprawdzałem naprawdę dokładnie, w sumie co tu sprawdzać, raptem 5 portów (rtr ma 3 porty 2x lan, 1x wan + lan sw ma 2 porty).
Cała reszta jest wspolna dla obu dostawców.

A jeszcze co istotne, test z pingiem, duże pakiety 1500 max co się da, setki testów i wszystko bez choćby jednego dropa.

hm

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Problem z łączem MPLS

#4

#4 Post autor: konradrz »

Z tego co kojarzę, dużo "Dup ACKów" może sugerować problemy nie tylko z dropami, ale i z out-of-order. Może tu coś nie ten-teges?
Bo "Window full" to nic strasznego, Wireshark po prostu mówi "klient powiedział 'przyjmuję 16KB danych bez ACKowania', a serwer wysłał 16 pakietów 1KB, i przy szesnastym pakiecie mamy Window Full i powinien być ACK".
Zresztą, sam powiedziałeś - przez innego operatora nie ma problemów, czyli ten operator coś robi i kłamie Ci w żywe oczy.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Problem z łączem MPLS

#5

#5 Post autor: mhuba »

No wszystko wskazuje że to problem z operatorem.
Wiadomo problemów może być masa i to że nie ma dropów na pingach wskazuje że to może być coś z QoS.
Od CE do PE jest niby 100 Mbps od naszego lokalnego operatora ATMAN chyba, dopiero jakiś QoS dla nas i ciecie do 30 Mbps (choć jest jakiś burst do 100 Mbps) mają na PE.
Sciagali ta police z interfejsu i problem był ten sam.
Zrobiłem już taki myk dzisiaj że wpiąłem się z PC bezpośrednio do CE i robiłem test FTPem ściągając coś z FTP servera w innego oddziału.
Już tak kombinowałem żeby ten ruch szedł tym felernym łączem no i speed był wiekszy, pod 5-6 Mbps, ale dalej to nie 30 Mbps.
Na wykresach jak oglądam ruch do felernego CE był nawet do 40 Mbps.
Problem jest taki że za łatwo nie można tego tsootować bo mamy load balancing w LAN i MPLS a tam jeszcze 12 VRFów.

Ok za chwile wywalam to łącze z produkcji i operator zrobi testy wydajnościowe.

Pzdr
mHuba

ODPOWIEDZ