MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
BartPL
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:36

MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#1

#1 Post autor: BartPL »

MPLS TE - RSVP TE
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czego nie wiem: otóż mam 2 tunele na RSVP TE na LABie. Zarezerwowany bandwidth, jeden na explicit path+ FRR, drugi tylko na fast reroute

1 Tunel - zarezerwowane testowo 950Mbps - same 1G lacza
2 Tunel - zarezerwowane testowo 30Mbps - 100Mbps link od routera ( MT generujacy ruch).

Mam ustawiony wyzszy priotytet - setup i holding na Tunelu 2.

Z MT puszczam 950Mbps w tunelu nr 1, a gdy startuje speedtest na tunelu nr 2 ( wspolne linki) - tunel nr 2 leci pełną rurą 100Mbps i kradnie mi bandwidth z tunelu nr 1 - dlaczego? Czego nie wiem?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#2

#2 Post autor: lbromirs »

A kontrolujesz pasmo dla obu tuneli w data plane? Czy tak sobie tylko via RSVP zestawiłeś rezerwacje (w control plane)?

BartPL
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:36

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#3

#3 Post autor: BartPL »

Tylko via RSVP.
Nie wiem czy dobrze rozumiem samą zasadę działania, bo wychodzi, że nie. Założenie jest takie, że na linku 10G leci kilka potoków ruchu (ruch kliencki) a ja do tego dokładam ruch po tunelu w RSVP. Dajmy na to leci 6G ruchu "klienckiego" a ja daję tunel RSVP z rezerwacją pasma 5G, to tunel:
1. Zestawi się?
2. Jeżeli puszczę tunelem RSVP te 5G ruchu (a ruch kliencki to 6G - nie rsvp) to który będzie priorytetem?
3. Jakie są dobre praktyki dla konfiguracji RSVP, czy po odpaleniu RSVP, wszystkie dotychczas istniejące tunele (ldp) powinienem przekształcić na RSVP?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#4

#4 Post autor: lbromirs »

Po pierwsze, RSVP zadba jedynie o rezerwacje w control plane.
Do tego musisz dobudować sobie polityki data plane (MQC QoS na interfejsach) bo inaczej nic z tego co sobie zaplanowałeś, nie będzie wymuszone fizycznie.

Co do odpowiedzi na Twoje pytania (rozważanie tylko control plane, bo pytasz o RSVP):
1. Zestawi się, jeśli z perspektywy RSVP na interfejsie jest możliwe do przydzielenia pasmo. RSVP ma swoją wartość przepustowości interfejsu, nie bada na bieżąco realnego obciążenia interejsu a jedynie deklarowane (wynikające z rezerwacji dla konkretnych tuneli).
2. Ruch RSVP to ruch RSVP, to co idzie fizycznie interfejsem poza tunelami RSVP-TE nie jest liczone. Ruch bez tunelu i w tunelu RSVP-TE może współistnieć, jeśli zadbasz politykami QoS żeby odpowiednio mogły współistnieć, np. żeby ruch w tunelach był traktowany priorytetowo względem ruchu nie w tunelach.
3. To już zależy od tego co konkretnie chcesz osiągnąć. Jakie tunele LDP masz dzisiaj i ile ich jest vs RSVP?

tirou
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:11

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#5

#5 Post autor: tirou »

2. Ruch RSVP to ruch RSVP, to co idzie fizycznie interfejsem poza tunelami RSVP-TE nie jest liczone. Ruch bez tunelu i w tunelu RSVP-TE może współistnieć, jeśli zadbasz politykami QoS żeby odpowiednio mogły współistnieć, np. żeby ruch w tunelach był traktowany priorytetowo względem ruchu nie w tunelach.
Podepne się, może podpowiesz: Polityki takie ustawia się juz bezposrednio na tunelu RSVP, typu: jeśli ruch poza tunelem zwiększa obciążenie - ogranicz dany tunel? Czy to już w obrębie całego MPLSa ? Osobiście mi sie wydaje, że skoro tunel nie zna aktualnego obciążenia danego łącza to nie będzie się sam ograniczał. Tylko pytanie w jakiej warstwie QoSa wdrożyć?

BartPL
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:36

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#6

#6 Post autor: BartPL »

lbromirs pisze: 26 lis 2018, 12:14 3. To już zależy od tego co konkretnie chcesz osiągnąć. Jakie tunele LDP masz dzisiaj i ile ich jest vs RSVP?
Około 20 tuneli LDP (L2VC, VPLS) i dwa RSVP.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#7

#7 Post autor: lbromirs »

tirou pisze: 26 lis 2018, 12:24
2. Ruch RSVP to ruch RSVP, to co idzie fizycznie interfejsem poza tunelami RSVP-TE nie jest liczone. Ruch bez tunelu i w tunelu RSVP-TE może współistnieć, jeśli zadbasz politykami QoS żeby odpowiednio mogły współistnieć, np. żeby ruch w tunelach był traktowany priorytetowo względem ruchu nie w tunelach.
Podepne się, może podpowiesz: Polityki takie ustawia się juz bezposrednio na tunelu RSVP, typu: jeśli ruch poza tunelem zwiększa obciążenie - ogranicz dany tunel? Czy to już w obrębie całego MPLSa ? Osobiście mi sie wydaje, że skoro tunel nie zna aktualnego obciążenia danego łącza to nie będzie się sam ograniczał. Tylko pytanie w jakiej warstwie QoSa wdrożyć?
Nie, nie robi się QoSa w tunelu RSVP bo to trochę nie ma sensu. Przed wrzuceniem ruchu do tunelu RSVP odpowiednio przygotowuje się co ma być wrzucone (i ew. jak oznakowane). Ruch transportowany może mieć swoje oznaczenia (IP i MPLS), natomiast sam tunel RSVP-TE może mieć swoje oznaczenia QoS.

QoSa wdraża się w sieci operatorskiej na brzegu (klasyfikacja+markowanie+kolejkowanie) aby potem w szkielecie już tylko kolejkować zagregowane klasy ruchowe. Operatorzy zwykle stosują 3-4 kolejki w szkielecie, czasem więcej - to zależy właśnie m.in. od tego czy używają tuneli MPLS TE i czy jakoś osobno je traktują.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#8

#8 Post autor: lbromirs »

BartPL pisze: 26 lis 2018, 13:28
lbromirs pisze: 26 lis 2018, 12:14 3. To już zależy od tego co konkretnie chcesz osiągnąć. Jakie tunele LDP masz dzisiaj i ile ich jest vs RSVP?
Około 20 tuneli LDP (L2VC, VPLS) i dwa RSVP.
Nie bardzo jest co migrować na co :)

BartPL
fresh
fresh
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:36

Re: MPLS TE - RSVP - Wywlaszczanie pasma tuneli

#9

#9 Post autor: BartPL »

lbromirs pisze: 26 lis 2018, 13:57
BartPL pisze: 26 lis 2018, 13:28
lbromirs pisze: 26 lis 2018, 12:14 3. To już zależy od tego co konkretnie chcesz osiągnąć. Jakie tunele LDP masz dzisiaj i ile ich jest vs RSVP?
Około 20 tuneli LDP (L2VC, VPLS) i dwa RSVP.
Nie bardzo jest co migrować na co :)
tunele ldp (l2vc, vpls) pod RSVP aby zrobić explicit path. Chyba, że da się jakoś przekierować tunele ldp (a nie po ospf), bo chcę ominąć zapychające się linki.

ODPOWIEDZ