Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR? Temat rozwiązany

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#1

#1 Post autor: qrczak »

Rozważam różne opcje podłączenia klienta dwoma niezależnymi łączami do dwóch routerów w mojej sieci.
Klient chce łącze 1GB, ale będzie podłączony linkami 2xGB.

Jak zrealizować, żeby sumarycznie miał wyjście do świata ograniczone do 1GB? Łącze w dół do klienta to raczej nie problem. Ale przy tym, że działalność klienta oceniam na sprofilowaną jako dostawca contentu, spodziewam się większego ruchu "w górę", co przy niedużej manipulacji routingiem z jego strony umożliwiałoby mu praktycznie podwojenie dostępnego pasma.
Monitoring ruchu po IP niewiele da, bo mam kilka wyjść do świata.

Żeby taki dynamiczny policer zadziałał, potrzebna by była jakaś stała analiza obciążenia linku na przeciwnym routerze. Gdzie szukać rozwiązania?

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#2

#2 Post autor: drake »

Ale w czym problem? Zakladasz policer do 1Gbps na input, shaper na output... i po sprawie. Oczywiscie dotyczy to kazdego z laczy terminowanych fizycznie na twoich dwoch routerach brzegowych z osobna. Nie znam metody aby zrobic taki myk, aby dzialalo to "dynamicznie" na dwoch routerach na raz.

Pozdruffka! ;)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#3

#3 Post autor: qrczak »

No w zasadzie to nawet policera nie potrzebuję, jeżeli jest to łącze fizyczne 1G.
Mnie właśnie chodzi o taki dynamiczny policer, który gdy łacze A osiągnie 80% wysycenia, na łączu B dopuści tylko 20% (%, bits... cokolwiek)

Na razie znalazłem rozwiązania podobne tutaj https://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/n ... hap09.html, jeszcze czytam, ale odnoszę następujące wrażenie:
- nawet jeżeli taki policer jest możliwy, to raczej w ramach jednego urządzenia, świadomego obciążenia na WŁASNYCH interfejsach
- bez jakiegoś zewnętrznego kontrolera, sterowania to się raczej nie obejdzie. Prawdopodobnie nawet tylko dlatego, że gdyby tylko dwa routery próbowały wzajemnie sterować policerem sąsiada, to mogłyby rekurencyjnie nigdy nie przestać nimi manipulować bez centralnej świadomości o stanie obciążenia łącz...

Chyba jestem na to za mały... :(

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#4

#4 Post autor: drake »

Hej,
wlasnie znalazles nisze! ;) Jesli to oprogramujesz bedziesz bogaty! A tak na serio, to sam zauwazyles ze nie jest to prosta sprawa. Rob billing per lacze terminowane na kazdym z brzegowych routerow i juz.

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#5

#5 Post autor: lbromirs »

Skrypt EEM (hahaha, tak, zabijcie mnie, ale to oczywiście zadziała), albo Performance Routing na IOS-XE (w XRze nie ma obecnie przewidzianej takiej funkcjonalności).

qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#6

#6 Post autor: qrczak »

Chętnie zobaczyłbym jakiś przykład takiego skryptu :)

P.S.
Liczę na to, że szkolenie CSDNBC na początku października się odbędzie, a już tylko tydzień na znalezienie ostatniego chętnego :(

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Dual homed i dynamiczny rate limiter na IOS XR?

#7

#7 Post autor: lbromirs »

Odbędzie się ofkors. Przypomnij się wtedy z EEMem, coś pokombinujemy :)

ODPOWIEDZ