BGP i rozgłaszane prefixy Temat rozwiązany

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
polak
wannabe
wannabe
Posty: 294
Rejestracja: 20 mar 2005, 14:23
Lokalizacja: Bruksela

BGP i rozgłaszane prefixy

#1

#1 Post autor: polak »

Hej
Załóżmy, że mam adresacje PI /21 ale korzystam tylko z /24 którą router BGP dostaje ze środka sieci z IGP i właśnie ją rozgłasza do ISP.
Czy /21 mam też jakoś rozgłaszać ? (null0) I co jeśli router BGP "odłączy się" od IGP, czy nadal ma rozgłaszać prefixy ?

Dzięki
King Kong ain't got shit on me!

Awatar użytkownika
scoon
wannabe
wannabe
Posty: 301
Rejestracja: 28 paź 2008, 12:24

Re: BGP i rozgłaszane prefixy

#2

#2 Post autor: scoon »

Tak.

Awatar użytkownika
scoon
wannabe
wannabe
Posty: 301
Rejestracja: 28 paź 2008, 12:24

Re: BGP i rozgłaszane prefixy

#3

#3 Post autor: scoon »

Caly czas rozglaszaj tylko /21. Nie to co dostajesz z igp.

0rzech
CCIE
CCIE
Posty: 16
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:59
Lokalizacja: Slask

Re: BGP i rozgłaszane prefixy

#4

#4 Post autor: 0rzech »

Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Nie ma tutaj żadnego przymusu czy utartych zasad. Jedynie pytanie jakie musisz sobie zadać to czy Twój ISP domyślnie zaakceptuje od Ciebie prefix /24 czy "jedynie" ten /21.
Częstą praktyką jest też rozgłaszasnie kilku prefixów jednocześnie po to żeby sterować ruchem przy pomocy długości prefixu np. /21 z obu data center oraz /22 z poszczególnych DC (jeżeli masz klasy podzielone per DC). Dzięki tej szerszej masce w razie awarii routetra brzegowego w jednym DC klienci mogą do Ciebie trafić przez drugie DC.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: BGP i rozgłaszane prefixy

#5

#5 Post autor: lbromirs »

polak pisze: 30 paź 2020, 18:12 Hej
Załóżmy, że mam adresacje PI /21 ale korzystam tylko z /24 którą router BGP dostaje ze środka sieci z IGP i właśnie ją rozgłasza do ISP.
Czy /21 mam też jakoś rozgłaszać ? (null0) I co jeśli router BGP "odłączy się" od IGP, czy nadal ma rozgłaszać prefixy ?

Dzięki
Tak jak już Ci koledzy napisali - tak, rozgłaszaj całą /21, możesz też dodatkowo rozgłaszać /24 żeby w razie czego uniknąć pomyłki w innym ASie albo świadomej próby ściągnięcia Twojego ruchu gdzieś w internecie. Absolutnie nie synchronizuj nic z IGP, on ma sobie żyć swoim życiem.

Rzuć okiem tutaj i tutaj.

ODPOWIEDZ