BGP i network

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
highland
wannabe
wannabe
Posty: 64
Rejestracja: 01 lip 2007, 21:05

BGP i network

#1

#1 Post autor: highland »

Cześć

Mam routerA który przez interfejs1 (sieć 10.0.0.0/8) podłączony z routerB.
Oba gadają po IBGP.
RouterA jest tez przez interfejs2 (sieć 172.16.0.0/16) podłączony z routerC.
Oba gadają po IBGP.
routerA jest też przez interfejs3 (192.168.0.0/16) podłączony z routerD.
Oba gadają po EBGP.

Jeśli na routerA mam w bgp tylko:
networks 10.0.0.0 255.0.0.0
to:
1. czy to oznacza, że informacje o tej sieci są rozsyłane do wszystkich sąsiadów (ebgp i ibgp) ?
2. czy to oznacza, że updaty od innych sąsiadów są przyjmowane, ale tylko te które dotyczą sieci 10.0.0.0/8 (zawierają się w niej) ? czy też wszystkie updejty (o wszystkich sieciach) są przyjmowane ?

Dzieki

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#2

#2 Post autor: Wolf »

1. czy to oznacza, że informacje o tej sieci są rozsyłane do wszystkich sąsiadów (ebgp i ibgp) ?

Tak
2. czy to oznacza, że updaty od innych sąsiadów są przyjmowane, ale tylko te które dotyczą sieci 10.0.0.0/8 (zawierają się w niej) ? czy też wszystkie updejty (o wszystkich sieciach) są przyjmowane ?
Nie - wpis Network niepowoduje filtrowania przychodzących updateów - możesz to zrobić np. przez filter listy.


A tak wogóle to pierwszy mój post na tym forum choć czytam je już od dawna ;) więc chciałbym się przywitać. :mrgreen:

Awatar użytkownika
mx_krzak
CCIE
CCIE
Posty: 798
Rejestracja: 18 lis 2005, 00:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: BGP i network

#3

#3 Post autor: mx_krzak »

highland pisze:Cześć

Mam routerA który przez interfejs1 (sieć 10.0.0.0/8) podłączony z routerB.
Oba gadają po IBGP.
RouterA jest tez przez interfejs2 (sieć 172.16.0.0/16) podłączony z routerC.
Oba gadają po IBGP.
routerA jest też przez interfejs3 (192.168.0.0/16) podłączony z routerD.
Oba gadają po EBGP.

Jeśli na routerA mam w bgp tylko:
networks 10.0.0.0 255.0.0.0
to:
1. czy to oznacza, że informacje o tej sieci są rozsyłane do wszystkich sąsiadów (ebgp i ibgp) ?
2. czy to oznacza, że updaty od innych sąsiadów są przyjmowane, ale tylko te które dotyczą sieci 10.0.0.0/8 (zawierają się w niej) ? czy też wszystkie updejty (o wszystkich sieciach) są przyjmowane ?

Dzieki
zakładam, że chodzi o network 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 :twisted:
Ad1. tak pod warunkiem, że:
a) sieć 10.0.0.0/8 jest w IGP
b) nic nie filtrujesz prefix listami
Ad2. Wszystkie prefiksy są przyjmowane o ile ich nie filtrujesz na prefix listach. Prefix liste możesz zrobić per neighbor lub stosować peer grupy.

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: BGP i network

#4

#4 Post autor: Wolf »

mx_krzak pisze: zakładam, że chodzi o network 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 :twisted:
Ad1. tak pod warunkiem, że:
a) sieć 10.0.0.0/8 jest w IGP
Koledze chodziło o ibgp....

Awatar użytkownika
mx_krzak
CCIE
CCIE
Posty: 798
Rejestracja: 18 lis 2005, 00:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: BGP i network

#5

#5 Post autor: mx_krzak »

Wolf pisze:
mx_krzak pisze: zakładam, że chodzi o network 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 :twisted:
Ad1. tak pod warunkiem, że:
a) sieć 10.0.0.0/8 jest w IGP
Koledze chodziło o ibgp....
Nie bardzo rozumiem. Po pierwsze:
czy to oznacza, że informacje o tej sieci są rozsyłane do wszystkich sąsiadów (ebgp i ibgp) ?
zatem koledze chodzi zarówno o ebgp jak i ibgp

po drugie chodzi mi o to, że 10.0.0.0/8 nie zostanie umieszczona w localnej tablicy BGP tym samym nie zostanie rozgłoszone do sąsiada o ile taka trasa nie znajduje się w tablicy routingu

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: BGP i network

#6

#6 Post autor: gangrena »

mx_krzak pisze:po drugie chodzi mi o to, że 10.0.0.0/8 nie zostanie umieszczona w localnej tablicy BGP tym samym nie zostanie rozgłoszone do sąsiada o ile taka trasa nie znajduje się w tablicy routingu
Racja, o ile masz na mysli wlaczona synchronizacje w BGP oraz sasiadow iBGP. Jezeli jest wylaczona lub mamy do czynienia z eBGP, to nie potrzeba dodatkowego wpisu o prefiksie 10.0.0.0/8 w tablicy routingu.

W BGP rozglaszane sa zawsze najlepsze sciezki - the best paths. Trasa 10.0.0.0/8 bedzie oznaczona, jako best, jezeli w tablicy routingu bedzie wpis do next-hop. Jednak nawet jezeli next-hop bedzie nieosiagalny, to i tak prefix 10.0.0.0/8 zostanie umieszczony w tablicy BGP, tylko nie bedzie oznaczony, jako najlepsza sciezka.

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: BGP i network

#7

#7 Post autor: Wolf »

mx_krzak pisze: po drugie chodzi mi o to, że 10.0.0.0/8 nie zostanie umieszczona w localnej tablicy BGP tym samym nie zostanie rozgłoszone do sąsiada o ile taka trasa nie znajduje się w tablicy routingu
No tak, ale jeSli na routerku jest interfejs skonfigurowany w tej podsieci to (chyba ze sie myle) jest ona z automatu wpisana do lokalnej tablicy routingu jako directly connected, wiec i tym samym twoj warunek zostaje spelniony, tak?

I takie pytanko przy okazji - czy moze zdazyc sie sytuacja, ze chcemy rozglaszac jakas siec, do ktorej niemamy sciezki zapisanej w IGP?? Czyli jednym slowem probujemy rozglosic cos do czego nieznamy trasy??

Awatar użytkownika
mx_krzak
CCIE
CCIE
Posty: 798
Rejestracja: 18 lis 2005, 00:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: BGP i network

#8

#8 Post autor: mx_krzak »

Racja, o ile masz na mysli wlaczona synchronizacje w BGP oraz sasiadow iBGP. Jezeli jest wylaczona lub mamy do czynienia z eBGP, to nie potrzeba dodatkowego wpisu o prefiksie 10.0.0.0/8 w tablicy routingu.
Jesteś pewien?

Kod: Zaznacz cały

router bgp XXX
 no synchronization
 bgp router-id XXX
 bgp log-neighbor-changes
 network 10.60.0.0 mask 255.255.255.0

(config)#ip route 10.60.0.0 255.255.255.0 10.50.0.10
#sh ip ro 10.60.0.0
Routing entry for 10.60.0.0/24
  Known via "static", distance 1, metric 0
  Routing Descriptor Blocks:
  * 10.50.0.10
      Route metric is 0, traffic share count is 1
#sh ip bgp 10.60.0.0
BGP routing table entry for 10.60.0.0/24, version 7543069
Paths: (1 available, best #1, table Default-IP-Routing-Table)
  Not advertised to any peer
  Local
    10.50.0.10 from 0.0.0.0 (XXX)
      Origin IGP, metric 0, localpref 100, weight 32768, valid, sourced, local, best

po wyrzuceniu 10.60.0.0 z IGP mamy:

(config)#no ip ro 10.60.0.0 255.255.255.0 10.50.0.10
#sh ip bgp 10.60.0.0
BGP routing table entry for 10.60.0.0/24, version 7544073
Paths: (0 available, no best path)
Flag: 0x820
  Not advertised to any peer
#sh ip bgp 10.60.0.0
% Network not in table
Czyli mam wyłaczoną synchonizację BGP i brak wpisu w IGP powoduje brak trasy w lokalnej BGP.

Awatar użytkownika
mx_krzak
CCIE
CCIE
Posty: 798
Rejestracja: 18 lis 2005, 00:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: BGP i network

#9

#9 Post autor: mx_krzak »

Wolf pisze:
mx_krzak pisze: po drugie chodzi mi o to, że 10.0.0.0/8 nie zostanie umieszczona w localnej tablicy BGP tym samym nie zostanie rozgłoszone do sąsiada o ile taka trasa nie znajduje się w tablicy routingu
No tak, ale jeSli na routerku jest interfejs skonfigurowany w tej podsieci to (chyba ze sie myle) jest ona z automatu wpisana do lokalnej tablicy routingu jako directly connected, wiec i tym samym twoj warunek zostaje spelniony, tak?
Rzadko tak jest. Na interfejsie routera masz z reguły skonfigurowane małe podsieci, a w BGP rozgłaszasz (powinieneś rozgłaszać) zagregowane prefixy. Jeżeli na interfejsie masz 10.0.0.0/24, a w BGP chcesz rozgłosić 10.0.0.0/8 sztuczka polega na

Kod: Zaznacz cały

ip ro 10.0.0.0 255.0.0.0 null0
Wolf pisze:I takie pytanko przy okazji - czy moze zdazyc sie sytuacja, ze chcemy rozglaszac jakas siec, do ktorej niemamy sciezki zapisanej w IGP?? Czyli jednym slowem probujemy rozglosic cos do czego nieznamy trasy??
O właśnie. Przypadek opisany powyżej.

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#10

#10 Post autor: gangrena »

mx_krzak pisze:Jesteś pewien?
Czyli mam wyłaczoną synchonizację BGP i brak wpisu w IGP powoduje brak trasy w lokalnej BGP.
Kazdy z nas ma racje, ale dla roznych przypadkow. Ja przyjalem maske /8 na interfejsie. Ty zalozyles maske inna, niz /8. Poza tym nieslusznie potraktowalem Twoje zdanie, jako ogolna zasade, ktora stosuje sie rowniez wobec pozostalych routerow, ktore nie sa zrodlem tego prefiksu, ale go tylko propaguja. Stad tez wspomnialem o synchronizacji.

Paulus
CCIE
CCIE
Posty: 241
Rejestracja: 04 cze 2005, 18:23

Re: BGP i network

#11

#11 Post autor: Paulus »

gangrena pisze: Racja, o ile masz na mysli wlaczona synchronizacje w BGP oraz sasiadow iBGP. Jezeli jest wylaczona lub mamy do czynienia z eBGP, to nie potrzeba dodatkowego wpisu o prefiksie 10.0.0.0/8 w tablicy routingu.
Cos mi tu nie pasuje. Mowisz ze jesli synchronizacja jest wlaczona, a nie mamy informacji o tym prefixie w tablicy routingu to i tak zostanie rozgloszony do peerow eBGP ?

Wydaje mi sie ze nie, trasa nie bedzie oznaczona jako valid i nie zostanie rozgloszona ani do iBGP ani do eBGP.


krzak: twoj przyklad calkowicie zbil mnie z tropu. Bez synchronizacji samo network ... powinno wystarczyc. Na jakim IOSie ten przyklad ?

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: BGP i network

#12

#12 Post autor: gangrena »

Paulus pisze:Cos mi tu nie pasuje. Mowisz ze jesli synchronizacja jest wlaczona, a nie mamy informacji o tym prefixie w tablicy routingu to i tak zostanie rozgloszony do peerow eBGP ?

Wydaje mi sie ze nie, trasa nie bedzie oznaczona jako valid i nie zostanie rozgloszona ani do iBGP ani do eBGP.
Masz racje. Jak juz wspomnialem we wczesniejszym poscie niepotrzebnie zaczalem rozwazac, jakie warunki musi spelniac sasiad iBGP lub eBGP, aby trase, ktora otrzyma oznaczyc jako najlepsza sciezke. A my w tym przykladzie mamy rozwazac nie router, ktory otrzymuje prefiks, ale ktory go wysyla.

Zatem zdanie, ktore zacytowales powinno brzmiec:
Jezeli router posiada wlaczona synchronizacje i otrzymuje prefiks w sesji iBGP, to potrzebuje on dodatkowego wpisu o tym prefiksie w tablicy routingu, aby trase oznaczyc ja jako najlepsza (> best). Jezeli synchronizacja jest wylaczona lub mamy do czynienia z eBGP, to nie potrzeba dodatkowego wpisu o prefiksie w tablicy routingu.

Oczywiscie i tak sa jeszcze inne warunki oznaczenia trasy jako najlepszej np. dostepnosc next-hop. Powyzsze zdanie odnosi sie do sytuacji, kiedy potrzeba u sasiada dodatkowego wpisu o prefiksie w tablicy IGP.
Paulus pisze:krzak: twoj przyklad calkowicie zbil mnie z tropu. Bez synchronizacji samo network ... powinno wystarczyc. Na jakim IOSie ten przyklad ?
Z tego co wiem, to dzieje sie tak na kazdym IOSie. Przyklad, ktory podal mx_krzak jest ciekawy dlatego, ze maska rozglaszanej sciezki jest dluzsza, niz ta, ktora posiada w classful network. Zeby juz nie tworzyc swoich przykladow wklejam linka: http://www.cisco.com/warp/public/459/bg ... tml#topic4

ODPOWIEDZ