OSPF: LSA5

Problemy związane z routingiem
Wiadomość
Autor
highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

OSPF: LSA5

#1

#1 Post autor: highlander »

Cześć

Jest sobie taka sieć: R1--R2--R3.
Wszystkie są OSPF area0, R1 to ASBR. Dodatkowo w segmencie ethernetowym między R1 i R2 jest jeszcze R0, na którym jest EIGRP. EIGRP jest też na R1. R1 redystrybuuje sieci EIGRP z R0.
R1 wysyła LSA5. Jak R3 odbierze to LSA5 to jak będzie wyglądała jego tablica routingu?
Rozumiem że w takim LSA5 będzie informacja: "aby dostać się do ścieżekR0 external trzeba iść przez ASBR R1". Czyli w tablicy routingu R3 będzie informacja: do ścieżekR0 idź przez R2. W R2 będzie idż przez R1. A w R1 będzie idź do R0.
Czy tak to będzie wyglądać ? Źle myślę ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bugi
wannabe
wannabe
Posty: 1345
Rejestracja: 09 lip 2008, 17:50
Lokalizacja: Warsaw Poland

Re: OSPF: LSA5

#2

#2 Post autor: bugi »

highlander pisze:Cześć

Jest sobie taka sieć: R1--R2--R3.
Wszystkie są OSPF area0, R1 to ASBR. Dodatkowo w segmencie ethernetowym między R1 i R2 jest jeszcze R0, na którym jest EIGRP. EIGRP jest też na R1. R1 redystrybuuje sieci EIGRP z R0.
R1 wysyła LSA5. Jak R3 odbierze to LSA5 to jak będzie wyglądała jego tablica routingu?
Rozumiem że w takim LSA5 będzie informacja: "aby dostać się do ścieżekR0 external trzeba iść przez ASBR R1". Czyli w tablicy routingu R3 będzie informacja: do ścieżekR0 idź przez R2. W R2 będzie idż przez R1. A w R1 będzie idź do R0.
Czy tak to będzie wyglądać ? Źle myślę ?

Pozdrawiam
tak dokładnie, tylko trzeba chyba dodać default route do R1 na R0, żeby był dostęp z lan R0 do sieci R2 R3 i dalej
CCIE RS#55541
"W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić..."
http://www.linkedin.com/in/mariuszbugaj

highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

#3

#3 Post autor: highlander »

zgadza się , dzięki :)

highlander
wannabe
wannabe
Posty: 323
Rejestracja: 29 sty 2006, 12:51

#4

#4 Post autor: highlander »

męczył mnie ten przypadek więc go zasymulowałem w dynamipsie i - niespodzianka:
W R2 routing do tej sieci wcale nie będzie przez R1 - ale od razu przez R0 !
R2 od razu wysyła pakiety do routera R0. Zastanawiałem się nad przyczyną. Podglądnąłem co siedzi w LSA5 jaką dostanie R2 (sh ip ospf database external) od R1 - i jako forward address jest ewidentnie adres R0. Ospf jest na tyle domyślny, że jeśli wysyła LSA5 w ten sam segment z którego jest redystrybuowana ścieżka external to wyśle go z adresem forwardera tego routera z którego dostał tą ścieżkę (a nie swoim).


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
d1gital
wannabe
wannabe
Posty: 77
Rejestracja: 26 kwie 2007, 20:53
Lokalizacja: Łódź, Polska

#5

#5 Post autor: d1gital »

Dla zainteresowanych, tutaj opis tej sytuacji i problemów, które za sobą niesie: http://cco.cisco.com/en/US/tech/tk365/t ... tml#topic1
A także wyjaśnienie dlaczego forward address nie jest 0.0.0.0 w tym wypadku.
B.

ODPOWIEDZ