stacking - Cisco/Juniper - update firmware

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
tomekw
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:45

stacking - Cisco/Juniper - update firmware

#1

#1 Post autor: tomekw »

Witajcie

Mam proste pytanie.

Zakładamy że mamy stack'a w Cisco lub virtual chassis w Juniperze.
Czy w którymś z tych vendorów podczas aktualizacji firmwaru w stacku nie trzeba robić reload całego stacka?

I można np aktualizować cały stack i reload konkretny member a on powróci do stacka, a pozostałe member'y będą dalej działać i współpracować z tym switchem który ma nowszy firmware?

Czy producenci przełączników już doszli do takiej technologii??

Pozdrawiam
Tomek

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: stacking - Cisco/Juniper - update firmware

#2

#2 Post autor: mhuba »

tomekw pisze:.... pozostałe member'y będą dalej działać i współpracować z tym switchem który ma nowszy firmware?
Podstawowy warunek przy stakowaniu urządzeń to właśnie spójność wersji firmwaru.
Choć moim zdaniem nie musisz robić reloadu całego stosu, możesz zrobić upgread poszczególnych urządzeń uprzednio odłączając je od stosu.
Później zwinnie musisz przerzucić ruch na urządzenie z nowym firmwarem (wykorzystując RSTP), i podnosić wersje na pozostałych.

Pozdrawiam
mhuba

Awatar użytkownika
michal
wannabe
wannabe
Posty: 131
Rejestracja: 01 mar 2004, 21:58
Lokalizacja: ok. Gliwice

#3

#3 Post autor: michal »

Na EX'ach możesz wykonać upgrade bez rebootu a następnie wykonać reboot poszczególnych przełączników.

Patrz pkt. 2 http://kb.juniper.net/InfoCenter/index? ... 9544616908

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#4

#4 Post autor: lbromirs »

michal pisze:Na EX'ach możesz wykonać upgrade bez rebootu a następnie wykonać reboot poszczególnych przełączników.

Patrz pkt. 2 http://kb.juniper.net/InfoCenter/index? ... 9544616908
Na Catalystach 3750/E/G/X ładuje się soft na mastera, on automatycznie rozprowadza soft po członkach stosu. Następnie można przeładowywać kolejno przełączniki (co pozwoli utrzymać stos w ruchu niezależnie od wypadania poszczególnych członków), a przeładowanie mastera spowoduje przełączenie się jego funkcji na innego działającego członka stosu (na Catalystach, na EXach Jupka niekoniecznie). Trzeba tylko uważać żeby wersje pomiędzy którymi dokonuje się upgrade'u były zgodne. Procedura i ręczna i manualna opisana jest tutaj:

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/ ... 99d7.shtml

tomekw
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:45

#5

#5 Post autor: tomekw »

Dziękuje za wypowiedzi.

Ciekawe podzielone zdania, ale będę musiał wziąć na testy EXy i Cisco. I samodzielnie przetestować, zobaczyć jak to się spisuje i dopiero podjąć decyzję co kupić.

Czy jeśli w stosie jest 4 członków i na 2 z nich zostanie podniesiona wersja softu i zostaną zrebootowane, to te 2 utworzą między sobą nowy stos? zakładając ze są ze sobą połączone choćby jednym kablem stackującym? a pozostałe 2 przełączniki będą tworzyły inny stos?

Po podniesieniu wersji na pozostałych przełącznikach i restarcie one przejdą do nowo utworzonego stosu z tamtych dwóch pierwszych które w pierwszej kolejności miały podniesiony soft? Dobrze rozumiem?


Tomek

rysiek.pl
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2011, 19:53

#6

#6 Post autor: rysiek.pl »

Jeśli switche Junipera pracują pod VC to update następuje na każdym z nich w tym samym czasie a restart nie jest wymagany.

tomekw
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:45

#7

#7 Post autor: tomekw »

Dzięki chłopaki muszę teraz poszukać kogoś od kogo można wypożyczyć sprzęt do testów.

Makz
wannabe
wannabe
Posty: 79
Rejestracja: 04 kwie 2008, 16:25

#8

#8 Post autor: Makz »

Wybaczcie ze dolacze na szybkiego do tematu.
Zanim wywale kupe kasy na cos co nie zadziala chcialem sie upewnic. Mam 3750 w wersji WS-C3750G-24WS-S50. Chce dokupic do niego WS-C3750X-12S-S i zestackowac. Powinienem sie spodziewac jakichs wiekszych problemow? Cisco niby pisze ze wszystkie 3750 daja sie ze soba stackowac, wiec powinno byc ok, ale jakos nigdzie nie stwierdza otwarcie, ze 3750G z wbudowanym kontrolerem i 3750X 12SFP nie sprawia mi jakiejs niespodzianki a musi mi to zadzialac bardzo niedlugo, wiec skromnie prosze o potwierdzenie bo nie mam ani mozliwosci testow ani pomylki.
Pozdrawiam
EDIT: Firmware IPBase
EDIT2: Juz wiem ze zadziala, ale tylko jako StackWise.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2011, 13:56 przez Makz, łącznie zmieniany 1 raz.

rysiek.pl
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2011, 19:53

#9

#9 Post autor: rysiek.pl »

tomekw pisze:Dzięki chłopaki muszę teraz poszukać kogoś od kogo można wypożyczyć sprzęt do testów.
Juniper Warszawa lub Clico (Wawa lub KRK) :)

tomekw
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:45

#10

#10 Post autor: tomekw »

Czekam na ofertę Cisco i Juniperka.

Czytam dokumentacje i znalazłem ISSU dla Junipera minimalizujący downtime - to mnie interesuje.
Szukałem w Cisco i znalazłem tylko dla Catalyst 4500 ISSU dla innych brak wsparcia?

Czy ktoś z Cisco może się pochwalić podobnym rozwiązaniem na 3750X ?
Czy po prostu Cisco jeszcze do tego nie doszło, czy może w Cisco inaczej nazywa się ta technologia?

CLI w Cisco wydaje mi sie przyjaźniejsze niż w EX'ach

Pozdrawiam
Tomek

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#11

#11 Post autor: lbromirs »

tomekw pisze:Czekam na ofertę Cisco i Juniperka.

Czytam dokumentacje i znalazłem ISSU dla Junipera minimalizujący downtime - to mnie interesuje.
Szukałem w Cisco i znalazłem tylko dla Catalyst 4500 ISSU dla innych brak wsparcia?
Co rozumiesz przez ISSU? Desktopowe EXy Junipera nie obsługują ISSU - nazywanego tutaj NSSU:
http://www.juniper.net/techpubs/en_US/j ... form-table

Tak jak już pisałem, stos 3750 ma w pełni funkcjonalne L2/L3 i pewne funkcje powyżej w trakcie upgrade'u. Stos VC EXów tylko L2, L3 pojawiło się dopiero w najnowszym sofice - 11.1R1, jakieś półtora roku od pierwszej zapowiedzi że "będzie w następnym sofcie". Pewnie na juniper-nsp@ znajdziesz więcej informacji kto próbował to u siebie zastosować.

ISSU jest na Catalystach 4500 i 6500, a jeszcze fajniejsze i przyjemniejsze działanie (separacja control/data plane) na Nexusie 7000. Ale to są już troszkę większe urządzenia niż stos 3750.

tomekw
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 12 paź 2009, 10:45

#12

#12 Post autor: tomekw »

lbromirs pisze: Co rozumiesz przez ISSU? Desktopowe EXy Junipera nie obsługują ISSU - nazywanego tutaj NSSU:
http://www.juniper.net/techpubs/en_US/j ... form-table
ISSU - In-Service Software Update - update softu bez potrzeby reloadu całego stosu (restart backup, potem restart master)
NSSU to chyba technologia całkowicie bez potrzeby robienia restartu podczas upgradu softu

EX4200 Virtual chassis - to desktopowy EX - ładne okreslenie :)

Szukam rozwiązania które nie będzie mnie zmuszało do całkowitego restartu stosu po upgradzie softu na jednym z member'ów. Jeśli będę musiał robić restart każdego z osobna to ok, ale żeby dalej pracowały jako stos, a tego co czytam jest to nie możliwe bo musi sie zgadzać wersja softu na każdym przełączniku.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#13

#13 Post autor: mhuba »

ISSU i NSSU w dużym uproszczeniu są to tożsame technologie, jedna jest w Cisco druga w Juniperze.
Implementowane są one w przełącznikach lub routerach modularnych z wydzielonymi modułami do zarządzania.
Na mój stan wiedzy na rynku nie ma przełączniku stakowalnych które pozwolą tobie na upgrade pojedynczego switcha bez wywalania go ze stosu.

Pozdrawiam
hm

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#14

#14 Post autor: lbromirs »

mhuba pisze:ISSU i NSSU w dużym uproszczeniu są to tożsame technologie, jedna jest w Cisco druga w Juniperze.
A obie to marketingu, bo technicznie nie opisują tego żadne standardy.
mhuba pisze:Implementowane są one w przełącznikach lub routerach modularnych z wydzielonymi modułami do zarządzania. Na mój stan wiedzy na rynku nie ma przełączniku stakowalnych które pozwolą tobie na upgrade pojedynczego switcha bez wywalania go ze stosu.
Potencjalnie się da - mgliście pamiętam że były wersje softu na 3750, które różniły się ostatnim numerem wersji a jednak działały ze sobą w stosie bez problemów.

Wszystko sprowadza się do tego, że nawet jeśli API wewnętrznej komunikacji się zgadza między wersjami - to albo cały stos może obsługiwać wszystkie funkcjonalności (co sprowadza się w większości wypadków do odpowiedniego zaprogramowania sprzętu), albo nie - i wtedy de facto upgrade stosu trzeba robić przełącznik po przełączniku - albo rebootując na koniec cały stos żeby wstał z nowym oprogramowaniem, albo segmentując go po tym jak nowo zbootowany członek uznaje się już za niezgodnego z dotychczasowym masterem.

Inna sprawa, że w dół działa to dobrze na 3750 czy 2960 - starsza wersja softu zauważona na dołączonym do stosu przełączniku jest automatycznie update'owana, przełącznik restartowany i wstaje już jako członek stosu.

Na typowych przełącznikach modularnych - 4500/6500 czy w końcu Nexusie - ISSU działa pomiędzy wersjami softu, jeśli robi się upgrade'y w odpowiedniej kolejności (a nie przeskakując o parę softów do przodu). To jednak zupełnie inna dyskusja (może kiedyś na PLNOGu...).

crusty
wannabe
wannabe
Posty: 92
Rejestracja: 05 sty 2006, 00:01
Lokalizacja: Warszawa

#15

#15 Post autor: crusty »

ciekawą opcją, która dostępna jest na przełącznikach Juniper to możliwość łączenia w ramach jednego VC przełączników ex4200 oraz ex4500, dzięki czemu zyskujemy wydajniejszą platformę oraz możliwość podpięcia do systemu linków 10G

ODPOWIEDZ