switch 2960s czy 3750 ,agregacja

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
macbaz
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 23 maja 2012, 23:17

switch 2960s czy 3750 ,agregacja

#1

#1 Post autor: macbaz »

Witam , napotkalem na pewien problem projektując siec, mianowicie:

Chce połaczyc ze soba 3 switche swiatlowodami, dzieki portom SFP tworzac dzieki temu alternatywne łacza w razie awarii, w tym celu wybieram switche z 4xSFP

Obrazek

Dobrze to rozumuje?
Jezeli tak to, czy wykorzystujac 3x 2960S Cisco switche dam rady zastosowac takie technologie w sieci jak:
VOIP, LACP,stp, vlany, wybralem switche 29xx bo L3 czyli routingu nie potrzebuje ,gdyz mam tylko jedna siec w budynku.
Co do agregacji to wacham się miedzy EtherCHannel Cisco i LACP IEEE.
Jak to wygladalo by w przypadku EtherChannel

Co o tym myślicie, czekam na konstruktywne odp.

P.S Za routing odpowiadac bedzie urzadzenie brzegowe jakim bedzie router cisco 2821.
P.S2 Nasuwa mi sie rowniez pytanie jak polacze teraz router z switchem , przez jeden z portów gbit? przez jakas przejsciowke? Wiem ze to lamerskie pytanie..
Ostatnio zmieniony 13 sty 2013, 23:12 przez macbaz, łącznie zmieniany 1 raz.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: switch 2960s czy 3750 ,agregacja

#2

#2 Post autor: lbromirs »

Po pierwsze:
http://lukasz.bromirski.net/docs/tutori ... nikow.html

Po drugie - tak, wygląda to nienajgorzej. 2960S realizuje routing sprzętowo, jest ograniczony tylko do ilości wpisów i jednocześnie aktywnych interfejsów L3. Funkcje, które wymieniasz da się zrealizować spokojnie na 2960S, możesz je również zestakować za pomocą połączeń FlexStack (z tyłu urządzenia, z każdym nowym urządzeniem dostajesz jeden taki moduł + kabelek, dają połączenia 10Gbit/s FD). Dzięki temu oszczędzisz porty z przodu.

Do routera - sugerowałbym wyjść z dwóch członków stosu agregacją jeśli uruchomisz FlexStack. Wszystko inne i całkiem za darmo poczytać możesz tu:

http://www.cisco.com/en/US/solutions/ns ... 01e22.html

macbaz
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 23 maja 2012, 23:17

#3

#3 Post autor: macbaz »

Dzieki za odp ,

co do stackowania, to nie korzystam, gdyż każdy przełącznik będzie na innym piętrze, w innym punkcie dystrybucyjnym.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#4

#4 Post autor: lbromirs »

macbaz pisze:Dzieki za odp ,

co do stackowania, to nie korzystam, gdyż każdy przełącznik będzie na innym piętrze, w innym punkcie dystrybucyjnym.
To w tej sytuacji zrób tak jak napisałeś - za pomocą portów SFP.

macbaz
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 23 maja 2012, 23:17

#5

#5 Post autor: macbaz »

No tak ;-) ale jak to fizycznie zorganizować? Musialbym zrezygnować z agragcji przełacznika 1 z 3ecim? Jezeli tak, to wtedy musialbym dokupic jakas karte rozszerzen do routera aby to polaczyc czy poprzez port np. GE 0/0

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#6

#6 Post autor: lbromirs »

macbaz pisze:No tak ;-) ale jak to fizycznie zorganizować? Musialbym zrezygnować z agragcji przełacznika 1 z 3ecim? Jezeli tak, to wtedy musialbym dokupic jakas karte rozszerzen do routera aby to polaczyc czy poprzez port np. GE 0/0
Jeśli rezygnujesz z połączenia przełączników w stos, rozważ czy konwergencja w L2 jest dla Ciebie wystarczająca i wygodna, czy nie lepiej przejść w całości na L3 pomiędzy przełącznikami.

2800 oddałbym w CTMP i kupił 2921, będziesz miał trzy zabudowane porty GE, możliwość instalowania rozwijanego oprogramowania i dużo większą wydajność. Wtedy możesz dwoma portami z 2921 dołączyć się do dwóch różnych przełączników i zapewnić sobie redundancję - być może również w tej sytuacji w pełni w L3. Swoją drogą, skoro tak zależy Ci na redundancji przełączników, co z redundancją routera i łącza do Internetu?

Routing pomiędzy VLANami robić będą wtedy przełączniki co zapewni Ci dużą wydajność i przepustowość. Routing pomiędzy LANem i Internetem zrobi router, dodając do tego stateful FW (ZBFW), IPSa, VPNy i różne inne - w zależności od potrzeb.

Wszystko jest w przewodnikach, do których link podesłałem. Poczytaj a nie oczekuj gotowej odpowiedzi.

macbaz
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 23 maja 2012, 23:17

#7

#7 Post autor: macbaz »

Głównie chodzi mi o wykorzystanie technologii i urzadzen cisco, dlatego tez chce wdrozyc agregacje łączy na ciscowym sprzecie ( Etherchannel). Co do routera to mysle ze nie bede tutaj dawal alternatywnego polaczenia z drugim przelacznikiem.
No właśnie czytam, to nie jest tak , że ide na łatwizne, ale dzieki za wyczerpujace odp.

Co do routera , który Podałes 2921 to ze specyfikacji czytam ze obsluguje swiatlowody jednomodowe - ( 802.3ah) , a ja chcialem uzyc WieloMod. OM3 50/125 swiatlowodu ok 3-5m miedzy switchem, wiec jakiegos gotowego patchorda moze wdroze.

Co do kwestii L2 a L3 , to ja w sieci bede chcial zeby vlany miedzy soba sie komunikowaly czyli wychodzi na to ze L3 bede musial wdrozyc, a nie chce tym obarczac routera ktory i tak bedzie natowal internet i pelnil role firewala.

A co do kwestii jak to polaczyc w praktyce, to wiem ze przełączniki SFP-em polacze natomiast jak podlacze router do switcha?



Jaki potrzebuje interfejs do routera aby polaczyc go swiatlem z przelacznikiem? Potrzebny mi tylko 1x port.

P.S A może wogole, źle dopieram sprzet, pod 50-70 w przyszlosci100 uzytkowników.
Bo jak seria 3xxx to sklaniam sie ku 3550 i 3750.
Obrazek Czyli teraz potrzebuje konwerter na skretke w przelączniku? A jak to sie ma przy routerze? Chodzi mi tu o typowo praktyczna kwestie.

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#8

#8 Post autor: JulietCharlie »

Co do agregacji to wacham się miedzy EtherCHannel Cisco i LACP IEEE.
W Twoim przypadku nie bedzie mialo znaczenia czy zastosujesz PAgP czy LACP.
LABS w pewnej b. duzej firmie telekomunikacyjnej wydalo zalecenie zeby uzywac LACP nawet miedzy switchami cisco. Jeszcze ok. 2 lata temu na CCDP cisco zalecalo w materialach PAgp (z powodow marketingowych) ale raczej im przeszlo. :roll:
Nie zaleca sie stosowania "mode on" bo moze czasem spowodowac petle...

2921 to ze specyfikacji czytam ze obsluguje swiatlowody jednomodowe - ( 802.3ah) , a ja chcialem uzyc WieloMod
Wszystko zalezy od tego jaki modul SFP wlozysz, jedno czy wielomodowy.

Co do kwestii L2 a L3 , to ja w sieci bede chcial zeby vlany miedzy soba sie komunikowaly czyli wychodzi na to ze L3 bede musial wdrozyc
Routing miedzy VLANami na switchach imho bedzie lepszym i wydajniejszym rozwiazaniem.
I lepszym i bezpieczniejszym w przypadku awarii jednego ze switchow. Oczywiscie L3 switche musza byc co najmniej 2. Jesli wezmiesz 3560 albo 3750 to bedziesz mogl tez wdrozyc PVLAN.

A może wogole, źle dopieram sprzet, pod 50-70 w przyszlosci100 uzytkowników.
Na moje oko to 3x24 porty na 70 uzytkownikow to troche malo.
A servery, drukarki, access pointy, itp ?
A moze tak?

°°R1_2921°°°°°backup_internet_router
°°|°°°°°°°\°°°°°|
°°|°°°°°°°°\°°°°|
S1_3750==S2 (core 3750)
°°||°°°||°°°°°/
°°||°°°||°°°°/
°°||°°°||°°°/
S3°°°°S4 (access 3560 or 2960)
|
connected to S2

= SFP LX
| Ethernet cooper

Pozatym nie wiem dlaczego boisz sie aggregacji na kablowym Ethernet?
SFP jednomodowe podlaczaja mi technicy czesto miedzy budynkami, kiedy to jest kilkaset metrow, albo moga byc zaklocenia EM.
Jezeli juz chcesz wszystko na swiatlowodach to:
moduly SFP GLC-LH-SM.
Jezeli 1 gniazdo SFP w 2921 nie wystarcza to mozesz rozszerzyc o HWIC-1GE-SFP.

Wiecej na:
http://www.cisco.com/en/US/docs/interfa ... #wp147564°

__________________________________________
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

ODPOWIEDZ