Private VLAN i zwykłe VLANy na jednym przełączniku

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Private VLAN i zwykłe VLANy na jednym przełączniku

#1

#1 Post autor: saiqard »

Mam na przełączniku skonfigurowane VLANy dla portów dostępowych oraz łączę trunk do routera.

Czy mogę na tym przełączniku skonfigurować również Private VLAN, ale tak żebym nie musiał ciągnąć drugiego kabla do routera?

Jedyne wyjście jakie mi przychodzi do głowy to skonfigurować jeden port jako private-vlan promiscuous oraz drugi jako access i połączyć je skrętką, a następnie vlan który jest w accessie przesłać trunkiem do routera.
Jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Awatar użytkownika
krisator
wannabe
wannabe
Posty: 446
Rejestracja: 06 maja 2005, 18:35

#2

#2 Post autor: krisator »

A co ty w ogóle chcesz osiągnąć?

Private VLAN możesz konfigurować - zależy jaki masz switch (L2/L3) i jaki biznesowy problem chcesz rozwiązać... zależnie od twojej wizji / problemu można na Twoje pytania odpowiedzieć tak lub nie albo zależy (czyli po inżyniersku) 8)

Sprecyzuj problem (co chcesz osiągnąć), a forumowicze zapewne ci pomogą.

K.

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

#3

#3 Post autor: saiqard »

mam przełącznik, na którym mam skonfigurowane kilka VLANów na portach accesowych i jeden port trunkowy do routera.

Do przełącznika tego chciałem podłączyć kilka komputerów, które będą działać zgodnie z założeniami Private VLAN community i isolated. (
Chciałem, aby komputery wpięte do PriwateVLAN miały bramę domyślną na routerze, do którego jest już podłączenie z tego switcha, i aby ruch był kierowany tym samym kablem, na ktorym idzie obecnie ruch z istniejących VLANów

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#4

#4 Post autor: japek »

Jeżeli dobrze Cie zrozumiałem to wystarczy ze ustawisz port na którym masz na switch w tryb promiscuous i komputery za private nie zależnie od tego czy bedzie to community czy isolated bedą miały do niego dostęp. Do tego musisz tylko ustawić prawidłowe mapowanie vlan, i primary vlan zapinasz na routerze z łącza trunk ze switcha.

ODPOWIEDZ