Sieć redundantywna

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

Sieć redundantywna

#1

#1 Post autor: adrian90 »

Witam wszystkich,

Jako że nie miałem z tym nigdy do czynienia, chciał bym zaciągnąć waszej rady.
Chce zbudować redundantywna sieć, na jakch urządzeniach proponowali byście to zrobić?
Chodzi mi o jakiś prosty przykład np switchy 24 portowych, jedyne co znalazłem do obsługi to protokół HSRP.
Co radzicie? Muszę podczas padu jednego urządzenia dalej mieć sieć.

itmind
wannabe
wannabe
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

#2 Post autor: itmind »

Redundancja zasilania, redundancja chłodzenia, Stack, Stack Power, VSS, VCP, HSRP itd.
Tak na prawdę rozwiązań/technologii zapewniających i wspomagających zapewnienie redundancji jest wiele. Wszystko zależy od tego jakiego sprzętu chcemy użyć oraz na jakich poziomach tę redundancję chcemy zapewnić.
Jeśli zakup sprzętu jest dopiero planowany można kierować się wysoką dostępnością przy jego wyborze. Jeśli redundancja ma być zapewniona dla istniejącej infrastruktury podaj jakim sprzętem dysponujesz oraz jaki soft jest na jego pokładzie. Wtedy będziemy mogli więcej powiedzieć

pozdr.

adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

#3

#3 Post autor: adrian90 »

Sprzętu jeszcze nie ma, zasilanie jest już ok, serwery w tej chwili też są nie istotne.
Istotne jest jakie switche w jakiej technologi mają zostać użyte żeby zapewnić dostęp do zdublowanych serwerów w razie uszkodzenia jednego z nich.
Fajnie by było gdyby monitorowały tak że czy jeden z serwerów odpowiada, jeżeli nie ruch z master zostaje przełączony na serwer slave.

Mam dwa switche i dwa serwery, pada switch ruch jest kierowany przez ten zapasowy.

double.decode
wannabe
wannabe
Posty: 321
Rejestracja: 15 kwie 2009, 18:31

#4

#4 Post autor: double.decode »

adrian90 pisze:Sprzętu jeszcze nie ma, zasilanie jest już ok, serwery w tej chwili też są nie istotne.
Istotne jest jakie switche w jakiej technologi mają zostać użyte żeby zapewnić dostęp do zdublowanych serwerów w razie uszkodzenia jednego z nich.
Fajnie by było gdyby monitorowały tak że czy jeden z serwerów odpowiada, jeżeli nie ruch z master zostaje przełączony na serwer slave.

Mam dwa switche i dwa serwery, pada switch ruch jest kierowany przez ten zapasowy.

To nie działa w tak prosty sposób, jak to opisujesz. Najprościej byłoby polecić Ci przełączniki stackowalne, bo przy rozsądnym projekcie będą miały najmniejsze wymagania jeśli chodzi o konfigurację. Czyli Catalysty 2960S/3750/3850.

horac

#5

#5 Post autor: horac »

Redundancje zapewnia sie w sieci a nie na urzadzeniach pojedynczych. Jesli nie masz redundantnej sieci z zalozenia, zwiekszenie poziomu niezawodnosci na styku z hostami za bardzo tej siec nie pomoze.

Przyklad jak masz 1 router z jednym interfejsem to po co ci 3 switche w stacku. Jak i tak awaria linku do routera odetnie ludzi z komunikacji zewnetrznej nawet gdy caly stack bedzie dobrze dzialal.

Wtedy lepiej dolozyc kolejny link z routera do switcha member ze stacka zrobic port-channel i juz masz redundancje w sieci. Awaria linka do routera badz calego switcha ze stacka nadal zapewni ci komunikacje.

To podobnie jak niektorzy cwicza miesnie, jedni cwicza cale cialo inni izoluja sie na silowni na biceps, triceps badz jeszcze bardziej granularnie. Za silny biceps w porownaniu z tricepsem moze spowdowac kontuzje reki. Tak samo masz z sieciami, traktuj je jako organizm

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#6

#6 Post autor: Keadwen »

Zajrzyj na poniższy link
Enterprise Campus 3.0 Architecture

Jest to dość długa lektura, ale pozwoli Ci przejrzeć wszystkie hasła i pojęcia w dość ekspresowym tempie (szybciej niż książki).

adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

#7

#7 Post autor: adrian90 »

double.decode pisze:
adrian90 pisze:Sprzętu jeszcze nie ma, zasilanie jest już ok, serwery w tej chwili też są nie istotne.
Istotne jest jakie switche w jakiej technologi mają zostać użyte żeby zapewnić dostęp do zdublowanych serwerów w razie uszkodzenia jednego z nich.
Fajnie by było gdyby monitorowały tak że czy jeden z serwerów odpowiada, jeżeli nie ruch z master zostaje przełączony na serwer slave.

Mam dwa switche i dwa serwery, pada switch ruch jest kierowany przez ten zapasowy.

To nie działa w tak prosty sposób, jak to opisujesz. Najprościej byłoby polecić Ci przełączniki stackowalne, bo przy rozsądnym projekcie będą miały najmniejsze wymagania jeśli chodzi o konfigurację. Czyli Catalysty 2960S/3750/3850.
Czy w tym przypadku będzie to użycie HSRP? Czy coś innego?
Chciał bym wam podziękować, nie mam bana na googla ale skończyły mi się słowa.
Więc krążyłem, daliście mi sporo czasu.

Jeżeli macie pomysły jak to dobrze skonfigurować to proszę o podpowiedz, nie chce opisu komend itd...

Projekt zakłada minimum 2 serwery i 2 switche, serwery mają po 4 gniazda rj-45 więc myślałem że wepnę każdy serwer do każdego switcha. Moja sieć będzie połączona z inną redundantną siecią.

Do moich dwóch switchy będzie wchodził link od innych 2 switchy.

Jeżeli to jest niewykonalne na tych urządzeniach proszę o informację.
Jeżeli możliwe to który z modeli charakteryzuje się najdłuższą żywotnością.

adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

#8

#8 Post autor: adrian90 »

Keadwen pisze:Zajrzyj na poniższy link
Enterprise Campus 3.0 Architecture

Jest to dość długa lektura, ale pozwoli Ci przejrzeć wszystkie hasła i pojęcia w dość ekspresowym tempie (szybciej niż książki).
Dzięki przeczytam.

adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

#9

#9 Post autor: adrian90 »

horac pisze:Redundancje zapewnia sie w sieci a nie na urzadzeniach pojedynczych. Jesli nie masz redundantnej sieci z zalozenia, zwiekszenie poziomu niezawodnosci na styku z hostami za bardzo tej siec nie pomoze.

Przyklad jak masz 1 router z jednym interfejsem to po co ci 3 switche w stacku. Jak i tak awaria linku do routera odetnie ludzi z komunikacji zewnetrznej nawet gdy caly stack bedzie dobrze dzialal.

Wtedy lepiej dolozyc kolejny link z routera do switcha member ze stacka zrobic port-channel i juz masz redundancje w sieci. Awaria linka do routera badz calego switcha ze stacka nadal zapewni ci komunikacje.

To podobnie jak niektorzy cwicza miesnie, jedni cwicza cale cialo inni izoluja sie na silowni na biceps, triceps badz jeszcze bardziej granularnie. Za silny biceps w porownaniu z tricepsem moze spowdowac kontuzje reki. Tak samo masz z sieciami, traktuj je jako organizm
Czy możesz podesłać jakieś nazwy urządzeń które to dobrze obsługują?

itmind
wannabe
wannabe
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#10

#10 Post autor: itmind »

Tu raczej nie chodzi o konkretne urządzenia ale o przemyślane zaprojektowanie całości.

A wracając do urządzeń to jeśli mają to być switche dla serwerów to przyjrzyj się rodzinie Nexus 3000.

http://www.cisco.com/c/en/us/products/s ... rison.html

Myślę, że nawet poczciwe 3048 ze skonfigurowanym VPC spełniłyby Twoje wymagania (choć tych przydałby by się więcej)

Pozdr.

Pi0tR
member
member
Posty: 40
Rejestracja: 23 lip 2014, 10:51
Lokalizacja: Lublin

#11

#11 Post autor: Pi0tR »

tak btw to chyba "Siec redundantna"

wedrzynalf
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 22 kwie 2008, 14:28

Re: Sieć redundantywna

#12

#12 Post autor: wedrzynalf »

2 serwery i 4 porty to jest bardzo małe rozwiązanie i pewnie masz ograniczony budżet na taką sieć, więc zastanów się na switchami przemysłowymi bo i pewnie Twoje serwery to przemysł; nie sądze że 2 serwery biurowe muaszą być cały czas dostępne. Są fajne rozwiązania dla przemysłu na małe sieci.

adrian90
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:48

#13

#13 Post autor: adrian90 »

nie mam ograniczeń finansowych ale jak dla mnie np wykorzystanie cpu w 3% to profanacja sprzętu...
więc jak masz jakieś fajne rozwiązania które rzeczywiście są sprawdzone i zapewniają naprawdę wysoką dostępność i nie są jakoś śmiesznie drogie to podeślij jakiś linki opis...

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#14

#14 Post autor: Sofcik »

itmind pisze:Tu raczej nie chodzi o konkretne urządzenia ale o przemyślane zaprojektowanie całości.

A wracając do urządzeń to jeśli mają to być switche dla serwerów to przyjrzyj się rodzinie Nexus 3000.

http://www.cisco.com/c/en/us/products/s ... rison.html

Myślę, że nawet poczciwe 3048 ze skonfigurowanym VPC spełniłyby Twoje wymagania (choć tych przydałby by się więcej)

Pozdr.
Z całym szacunkiem ale 3K to raczej ToR a nie switche do core czy dystrybucji - tu raczej 5K by pasowało.
Ale można np tak:
2 routery z łączami od dwóch operatorów, po drodze dwie ASA w klastrze A/A albo A/S do tego stack z 3850 i masz w zasadzie pełną redundancję. Po drodze można jeszcze dołożyć jakiś IPS (albo moduły do ASA).
Odpowiednio to pospinać, dokonfigurować BGP, SLA, wewnętrznie jakiś OSPF i FHRP dołożyć i można działać.
Jest (względnie) tanio, redundantnie, i stabilnie.

--
Piotrek

itmind
wannabe
wannabe
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#15

#15 Post autor: itmind »

@Sofcik
A gdzie w tym temacie jest napisane, że ma to być rozwiązanie do core czy nawet dystrybucji?
Z tego co wiem to właśnie o urządzenia accesowe pytał autor tematu chcąc zapewnić wysoką dostępność od strony sieci, dla wpiętych do nich serwerów. Dalej omawiane switche wpięte byłyby do istniejącej infrastruktury.
Części odnośnie łącz od operatorów czy proponowania FW ASA to już niestety kompletnie nie rozumiem w odniesieniu do tego, o co pytał autor tematu.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ