etherchannel pytanie

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
ryuuzakikira
member
member
Posty: 34
Rejestracja: 30 lip 2015, 17:45

etherchannel pytanie

#1

#1 Post autor: ryuuzakikira »

Tak czytam sobie właśnie o konfiguracji etherchannelu i chciałbym coś potwierdzić.
1)Czy ether służy głównie do tego aby zwiekszać przepustowość łącza
2)Do zapewnienia redundancji
Czy są jeszcze jakieś aspekty o których może nie wiem. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mnie nakierował
Pozdrawiam

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: etherchannel pytanie

#2

#2 Post autor: martino76 »

ryuuzakikira pisze:Tak czytam sobie właśnie o konfiguracji etherchannelu i chciałbym coś potwierdzić.
1)Czy ether służy głównie do tego aby zwiekszać przepustowość łącza
2)Do zapewnienia redundancji
Czy są jeszcze jakieś aspekty o których może nie wiem. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mnie nakierował
Pozdrawiam
Witam,

To nie jest tak do końca, ze zwiększasz przepustowość łącza bo pojedynczy IP flow nie będzie wstanie wykorzystać więcej niż pozwala na to fizyczny link w Port-channel. Np jeśli masz port-channel zrobiony z dwóch łączy o przepustowości 1Gbps to razem port-channel będzie miał 2Gbps, jeśli będziesz próbował wysłać jakiś pojedynczy IP flow to na podstawie hash takie flow będzie kierowane zawsze na ten sam fizyczny link i nie wykorzysta więcej niz 1Gbps. Jeśli dodasz drugi IP flow to może trafić na drugi link w port-channelu i tez max osiągnie 1Gbps.

Port-channel bardziej zapewnia redundancje oraz load balancing, ale w przypadku pojedynczego IP flow nigdy nie osiągniesz większej przepustowości niż pozwala na to fizyczny link.

Pozdro,

horac

#3

#3 Post autor: horac »

Przypomnial mi sie taki case, z bylej juz firmy gdzie wlasnie jeden link w etherchannelu sie zapchal, bo bylo zle hashowanie. To tez mozna dokonfigurowac w zaleznosci od potrzeb ale domyslnie jest tak jak martino napisal

Keadwen
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 03 paź 2011, 07:14

#4

#4 Post autor: Keadwen »

Tak jak napisali horac i martino - Etherchannel w przypadku 2x 1GB nie umożliwi transferu 2GB dla pojedynczego flow'u.
Można by to porównać do autostrady. Dodanie kolejnego pasa, nie spowoduje, że można jechać szybciej, lecz zapewni możliwość tej samej prędkości na innym pasie innemu pojazdowi.

Etherchannel nie dokonuje load-balancingu, lecz load-distribution. Nie da się uzyskać symetrycznego rozkład transferu na dostępne linki. Sposób wyboru portu zależny od parametrów które chcesz wykorzystać do "losowania". Bardziej zaawansowane platformy sprzętowe umożliwiają rozkład w zależności od portów TCP/UDP, czy src/dst IP.

ryuuzakikira
member
member
Posty: 34
Rejestracja: 30 lip 2015, 17:45

#5

#5 Post autor: ryuuzakikira »

dzięki chłopaki rozumiem.
Czyli sprawa podobna jakbym miał sieć radiową i radiolinie 2x2. Sama szybkość się nie zwiększy ale przepustowość już tak przy odpowiednim hashowaniu i założeniu że następny ruch wybierze łącze nr 2.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam

horac

#6

#6 Post autor: horac »

ryuuzakikira pisze:dzięki chłopaki rozumiem.
Czyli sprawa podobna jakbym miał sieć radiową i radiolinie 2x2. Sama szybkość się nie zwiększy ale przepustowość już tak przy odpowiednim hashowaniu i założeniu że następny ruch wybierze łącze nr 2.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Pamietaj tylko ze speed musi byc ten sam na kazdym linku w port-channel inaczej nie pozwoli ci na zestawienie takiego portchanell

ODPOWIEDZ