Problem z etcherchannel

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
Grucha
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2015, 18:36

Problem z etcherchannel

#1

#1 Post autor: Grucha »

Cześć wszystkim, jestem nowy na forum, jednak od pewnego czasu bardzo często tutaj zaglądam.
Postanowiłem się zarejestrować i zwrócić do was o pomoc.
Mianowicie mam problem z uruchomieniem agregacji pomiędzy cat6500 i me 3400. Me 3400 należy do operatora. Na początku próbowaliśmy wykorzystać protokół LACP jednak okazało się, że urządzenia pośredniczące w transmisji światłowodowej nie wspierają protokołu LACP. Operator więc ustawił tryb etcherchannel. U mnie na cat6500 2 porty zostały w trybie active. Komunikacja jest, ale wiadomo na jednym porcie, drugi blokuje stp. Interfejs port-channel ma status "down", każdy port pracuje indywidualnie.
Postawiłem, że również ustawię tryb "on" na tych dwóch portach. No i tutaj mam problem, interfejs port-channel działa prawidłowo, interfejsy są dołączone do grupy ale protokół stp zaczyna blokować cały logiczny interfejs.
Oba porty są w trybie "access" i w tym samym vlanie.

Nie przychodzi mi nic do głowy, czemu tak może się dziać.
Ktoś może coś doradzić?

misiol
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 16 lip 2008, 10:03

#2

#2 Post autor: misiol »

A czy masz jakas inna droge do roota dla tego vlanu z ktorej STP moglby skorzystac? Wyglada na to, ze STP korzysta z innej drogi, tym samym blokujac interfejs port-channel.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#3

#3 Post autor: Seba »

A czym jest to urządzenie pośredniczące, które nie przepuszcza LACP? Może ono coś miesza.
Co dokładnie z tym STP się dzieje, w jaki stan przechodzi (blocking?) i co masz skonfigurowane (rootguard, bpduguard, etc nie jednego już kopnęły w kolano)

Pokaż konfiguracje portów fizycznych i Port-channel
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Grucha
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2015, 18:36

#4

#4 Post autor: Grucha »

Urządzenia pośredniczące to multiplexery fimy lanex. Faktycznie może i to wina tych urządzeń :/

Kod: Zaznacz cały

interface gi1/10
switchport
switchport mode access
switchport access vlan 10
switchport nonegotiate
no cdp enable
channel-group 10 mode on

interface gi1/11
switchport
switchport mode access
switchport access vlan 10
switchport nonegotiate
no cdp enable
channel-group 10 mode on

interface po10
switchport
no shutdown
Wyłączam oba porty, konfiguruje na jednym channel-grup 10, podnoszę interfejs po10 i jest ok, komunikacja jest. W momencie kiedy dodaje drugi interfejs stp zaczyna blokować cały interfejs logiczny po10. Bridge root dla tego vlanu to ten przełącznik. Port jest wstanie Blokady.

horac

#5

#5 Post autor: horac »

A co masz w logach odnosnie blokowania portow. Zazwyczaj jest iformacja z jakiego powodu port sie zlozyl

pk
member
member
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2011, 09:46
Lokalizacja: Poland

#6

#6 Post autor: pk »

a jaka jest konfiguracja po stronie operatora na ME3400??
jak port jest skonfigurowany jako uni to STP/CDP i pare inncyh protokolów jest wycinane na brzegu sieci ...

Grucha
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2015, 18:36

#7

#7 Post autor: Grucha »

Widzę, że mam włączony etcherchanel misconfig guard. Jutro będę rozmawiał ponownie z serwisantem operatora. Postaram się ustalić coś więcej.

ODPOWIEDZ