half-duplex

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
ryr
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2015, 11:43

half-duplex

#1

#1 Post autor: ryr »

Pytanie natury filozoficznej... :)
Half-duplex to według literatury połączenie po łączu współdzielonym, czyli np. jak jest HUB.
Ja to zawsze kojarzyłem z sytuacją, gdy używamy tylko jednej pary w kablu.
Jak to jest naprawdę? Czy chodzi o typ połączenia kolizyjnego, czy raczej jakie medium jest użyte?
W jaki sposób switch negocuje half/full duplex? Czasem w niektórych połączeniach potrafi pojawić się half pomimo 4parowego kabla.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: half-duplex

#2

#2 Post autor: Kyniu »

ryr pisze:Half-duplex to według literatury połączenie po łączu współdzielonym, czyli np. jak jest HUB.
Ja to zawsze kojarzyłem z sytuacją, gdy używamy tylko jednej pary w kablu.
Jak to jest naprawdę?
Half-duplex to komunikacja "jeden gada, drugi słucha" (częściej spotyka się w literaturze pojęcie simplex, nie wiem czemu akurat sieciowcy uparli się przy half-duplex) w odróżnieniu od duplexu czyli "obaj gadają, obaj słuchają". Najprostsza analogia to CB radio i telefon. Uogólniając to poza komunikację Ethernet nie ma znaczenia czy medium jest współdzielone czy nie, tylko jak rozwiązano mechanizm transmisji. Sprawa była prosta w przypadku starych technologii i kabla koncentrycznego - nadajnik i odbiornik korzystały z tego samego kabla. W przypadku skrętki zobacz jak jest zbudowany interfejs od strony elektronicznej - masz osobne pętle (tak, pętle, na końcach kabli, już po stronie karty sieciowej lub switcha jest transformator) dla obwodu nadającego i odbierającego. Ergo skoro te obwody są osobne to znaczy, że korzystają z osobnych par, mimo że transmisja odbywa się tylko w jednym kierunku.

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: half-duplex

#3

#3 Post autor: frontier »

ryr pisze: W jaki sposób switch negocuje half/full duplex? Czasem w niektórych połączeniach potrafi pojawić się half pomimo 4parowego kabla.
Najprawdopodobniej dzieje sie tak dlatego ze jedna ze stron ma ustawione na sztywno Speed/Duplex a druga autonegocjacje. Chociaz predkosc bedzie wykryta poprawnie, Duplex juz nie i bedzie ustawiony na Half.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

ODPOWIEDZ