Cisco Sw3750 problem z aaa new-model

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

Cisco Sw3750 problem z aaa new-model

#1

#1 Post autor: Dee_Jay »

Mam problem z konfiguracja uwierzytelniania na Cisco switchu 3750 (wersja ios ipbase 12.2(25r)sec.
Skonfigurowana jest grupa radius z serwerem, podane porty, hasło. Nadmienię, że na innych switchach (w tym na tym samym modelu z ios ipbase 12.2(55)SE5 działa), oraz na starszych 2950, jak również na jednej ASIE 5520 wszystko działa bez problemu.
Włączając debug na danym switchu widzę, że wychodzi zapytanie do serwera ale jak by nie dostawał odpowiedzi, po czym idzie drugie zapytanie, trzecie i kończy.
Od strony serwera Wireshark pokazuje pytanie od switcha, po czym wysyła odpowiedź. Gdy robię debug dla pakietów udp widzę, że coś przychodzi z serwera na switch. Niestety wygląda tak, jak by switch tego pakietu nie przetwarzał? Czy ktoś może z tym się spotkał?
Jeśli chodzi o serwer to jest to windows 2012 r2 z zainstalowanym NPS.

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

#2 Post autor: dorvin »

Zanim zaczniemy diagnozę zrób upgrade softu. Swojego czasu działy się ciekawe rzeczy jak Cisco migrowało do nowego modelu TrustSec. Z tego co pamiętam, to dopiero 12.2.55SE4 się ustabilizował.

Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

#3

#3 Post autor: Dee_Jay »

Witam.
Dziękuję za podpowiedź. Zadziałało. Nie będę zgłębiał tematu skoro chodzi na nowszym sofcie.

Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

#4

#4 Post autor: Dee_Jay »

Witam.
Do wiadomości - okazało się, że problem mam jeszcze na kilku switchach z tym samym IOS w których nie mogłem zrobić upgradu. Na szczęście taki sam błąd pokazał się w troszkę nowszym IOS ale po mojej interwencji czyli wyrzuceniu wpisu którego nie dawałem:

Kod: Zaznacz cały

radius-server source-port 1645-1646
, gdy wpis wstawiłem z powrotem zadziałało - wpisałem to samo w switchach w których miałem ten sam IOS co w pierwszym poście i wtedy zadziałało - co najlepsze przy wpisaniu

Kod: Zaznacz cały

radius-server ?
opcji tej nie ma :? - nieudokumentowana opcja?

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#5

#5 Post autor: freel4ncer »

radius-server jest chyba deprecated
uzyj radius server teraz jest bardziej modularny config
radius server <name> Specifies the name for the RADIUS server configuration and enters RADIUS server configuration mode.

Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

#6

#6 Post autor: Dee_Jay »

Dzięki - taka konfiguracja też działa, ale dalej potrzebuję

Kod: Zaznacz cały

radius source-port 1645-1646
która też nie jest do pokazania po

Kod: Zaznacz cały

radius ?
:D

Dzięki za radę.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

#7

#7 Post autor: freel4ncer »

uzyj auth-port 1645 acct-port 1646

Awatar użytkownika
Dee_Jay
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:37

#8

#8 Post autor: Dee_Jay »

Powiem tak. Konfiguracja wygląda na switchu identycznie w dwóch przypadkach.
1. brak jest wpisu:

Kod: Zaznacz cały

radius-server source-port 1645-1646
switch wysyła zapytanie do radiusa - wireshark na serwerze pokazuje Access-Accept, po czym drugi pakiet wysyłany do switcha destination unreachable (port unreachable). Komunikacja pomiędzy switchem i serwerem
switch: 21645 -> serwer: 1812
serwer: 1812 -> switch: 21645

2. jest wpis:

Kod: Zaznacz cały

radius-server source-port 1645-1646
switch wysyła zapytanie, dostaje Access-Accept i wszystko działa. Wireshark na serwerze pokazuje komunikację:
switch:1645 -> serwer 1812
serwer:1812 -> switch:1645

w obu przypadkach użyty jest auth-port 1812 acct-port 1813
po dodaniu wpisu zmienia się jedynie port z którego switch wysyła zapytania i na które dostaje odpowiedź.
Jak powiedziałem wcześniej w tej wersji softu 12.2(25r)SEC brak w podpowiedziach wzmianki o source-port, zarówno po wpisaniu radius, jak i radius-server. Opcja jednak jest przyjmowana przez system, po jej wpisaniu jest w konfigu i wszystko działa :)

Temat w tym momencie już jako ciekawostka dla kogoś komu by nie chodziło.

Pozrawiam

ODPOWIEDZ