PVSTAG i encapsulation untagged

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

PVSTAG i encapsulation untagged

#1

#1 Post autor: qrczak »

Witam,

Jestem w trakcie migracji 7600->9k, mniej więcej jak w poniższej prezentacji:
https://youtu.be/792dqZjgTQU?t=1749

We wskazanym fragmencie mowa jest o konieczności uruchomienia vlanu nietagowanego dla obsługi pvstag. Z załączonego konfigu wynika jednak, że utworzona jest bridge group bezpośrednio z tym nietagowanym vlanem.

http://www.data.proidea.org.pl/plnog/10 ... Halasa.pdf

Strona 17:

spanning-tree pvrstag PVRSTAG
interface GigabitEthernet0/7/0/7
vlan 947
root-priority 0
root-id 0000.0000.0001
root-cost 0
priority 4096
bridge-id 0000.0000.0001
port-priority 0
max age 40
hello-time 1
!
interface GigabitEthernet0/7/0/7.1 l2transport
encapsulation untagged
!
l2vpn
bridge group BD
bridge-domain VLAN947
interface GigabitEthernet0/7/0/7.1
!


Niebardzo rozumiem z czym zbridgowany jest ten vlan, gdyż jest on jako jedyny w tej grupie? Czy jest to konfiguracja tylko dla control-planu? Czy data plan skonfigurowany jest na subinterfejsie .947? Co, jeżeli potrzebuję więcej vlanów?

qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

#2

#2 Post autor: qrczak »

Przeszedłem już przez ten krok migracji, więc krótko zrelacjonuję. Powyższe ustawienie nie miało większego wpływu na działanie PV(R)STAG. Tak długo jak ASR nie interesuje się obcymi BPDU (ani nie przesyła ich dalej), użycie nietagowanego vlanu ma niewielkie znaczenie. Jedyne co zauważyłem, to to, że dzięki niemu zaczęło działać CDP na interfejsach z l2transport.

7600 trochę dziwnie reaguje na Access Gateway. Pomimo tego, że wszędzie mam RSTP, PVRSTAG był dla 7600 niewidoczny przy bezpośrednim połączeniu z ASR9k. Gdy pomiędzy 7600 a 9k jest switch, 7600 przyjmuje nową topologię. Wysyłanie BPDU przez PVSTAG jest dla 7600 zrozumiałe - uznaje nowego root bridge.

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#3

#3 Post autor: gangrena »

qrczak pisze:Przeszedłem już przez ten krok migracji, więc krótko zrelacjonuję. Powyższe ustawienie nie miało większego wpływu na działanie PV(R)STAG. Tak długo jak ASR nie interesuje się obcymi BPDU (ani nie przesyła ich dalej), użycie nietagowanego vlanu ma niewielkie znaczenie. Jedyne co zauważyłem, to to, że dzięki niemu zaczęło działać CDP na interfejsach z l2transport.
Z racji tego, że robiłem design oraz uczestniczyłem w migracji omawianej na PLNOG, krótko potwierdzę. Subinterfejs z enkapsulacją untagged, to pozostałość po konfiguracji MSTAG, który wysyła BPDU nietagowane.
qrczak pisze:7600 trochę dziwnie reaguje na Access Gateway. Pomimo tego, że wszędzie mam RSTP, PVRSTAG był dla 7600 niewidoczny przy bezpośrednim połączeniu z ASR9k. Gdy pomiędzy 7600 a 9k jest switch, 7600 przyjmuje nową topologię. Wysyłanie BPDU przez PVSTAG jest dla 7600 zrozumiałe - uznaje nowego root bridge.
Co masz na myśli mówiąć, żę PVRSTAG był niewidoczny? Nie widział root-bridge'a? Nie miałem takiego efektu. 7600 może być podłączony bezpośrednio lub nie bezpośrednio. Nie ma znaczenia.

qrczak
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 07 lis 2009, 17:36

#4

#4 Post autor: qrczak »

gangrena pisze:Co masz na myśli mówiąć, żę PVRSTAG był niewidoczny? Nie widział root-bridge'a? Nie miałem takiego efektu. 7600 może być podłączony bezpośrednio lub nie bezpośrednio. Nie ma znaczenia.
Tak, pomimo wysyłania przez ASR9k PVRSTAG, C7600 nie przyjmował do wiadomości nowej topologii (root bridge'a), podczas gdy switche 2960, M3400, 4500 nie miały problemu ze zrozumieniem zarówno PVSTAG jak i PVRSTAG, przy konfiguracji własnej rstp.
I, jak wspomniałem, C7600 uznawał nową topologię pochodzącą od ASR9k tylko gdy informację z PVRSTAG otrzymał za pośrednictwem np. M3400.

Pozostałem przy PVSTAG, skoro jest zrozumiały dla wszystkich urządzeń no i zobaczymy jak przebiegnie migracja, bo o tę warstwę L2 to się najbardziej obawiam.

ODPOWIEDZ