VLAN ramek sterujących takich protokołów jak VTP, STP, itp..

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
p.zadrozny
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2016, 11:31

VLAN ramek sterujących takich protokołów jak VTP, STP, itp..

#1

#1 Post autor: p.zadrozny »

Witam

Z góry przepraszam jeśli temat był już poruszany na forum, ale nie mogę takiego odnaleźć.
Chciałbym wiedzieć jak zmienić domyślny vlan dla ramek sterujących takich protokołów jak VTP, STP, itp... Chodzi mi np o vlan po którym rozsyłane są Summary advertisement przez VTP. W książkach znajduję informację, że takie ramki latają po vlanie 1. Co jednak jeśli vlan 1 jest zgodnie z zaleceniami projektowymi Cisco wyłączony? Jak mogę sprawdzić na switchu z jakiego vlanu korzysta VTP wysyłając taką ramkę lub jeszcze lepiej jak taki vlan skonfigurować ręcznie i mieć nad tym kontrolę.

Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: VLAN ramek sterujących takich protokołów jak VTP, STP, i

#2

#2 Post autor: Sofcik »

p.zadrozny pisze:Witam

Z góry przepraszam jeśli temat był już poruszany na forum, ale nie mogę takiego odnaleźć.
Chciałbym wiedzieć jak zmienić domyślny vlan dla ramek sterujących takich protokołów jak VTP, STP, itp... Chodzi mi np o vlan po którym rozsyłane są Summary advertisement przez VTP. W książkach znajduję informację, że takie ramki latają po vlanie 1. Co jednak jeśli vlan 1 jest zgodnie z zaleceniami projektowymi Cisco wyłączony? Jak mogę sprawdzić na switchu z jakiego vlanu korzysta VTP wysyłając taką ramkę lub jeszcze lepiej jak taki vlan skonfigurować ręcznie i mieć nad tym kontrolę.

Z góry dziękuję za pomoc
Myślę, że warto przeczytać TO

--
Piotrek

p.zadrozny
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2016, 11:31

#3

#3 Post autor: p.zadrozny »

Dzięki! Link duży wyjaśnia.

Pozdrawiam,
Piotr

ODPOWIEDZ