Catalyst 2960 i dhcp

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
perlik
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2016, 09:08

Catalyst 2960 i dhcp

#1

#1 Post autor: perlik »

Witam wszystkich,
na wstępnie chciałem powiedzieć, że to moje pierwsze urządzenie z rodziny Cisco.
Stary switch Asusa wymieniłem na: WS-C2960S-24TS-L i wystąpił problem:
Komputer po uruchomieniu otrzymuje adres IP, który przydziela mu serwer dhcp (usługa uruchomiona na routerze) dopiero po upływie 30 sekund.
Nie było tak wcześniej na poprzednim switchu. Gdzie leży problem?

horac
wannabe
wannabe
Posty: 72
Rejestracja: 18 kwie 2016, 21:04
Lokalizacja: CCIE

Re: Catalyst 2960 i dhcp

#2

#2 Post autor: horac »

perlik pisze:Witam wszystkich,
na wstępnie chciałem powiedzieć, że to moje pierwsze urządzenie z rodziny Cisco.
Stary switch Asusa wymieniłem na: WS-C2960S-24TS-L i wystąpił problem:
Komputer po uruchomieniu otrzymuje adres IP, który przydziela mu serwer dhcp (usługa uruchomiona na routerze) dopiero po upływie 30 sekund.
Nie było tak wcześniej na poprzednim switchu. Gdzie leży problem?
Standardowo pewnie masz PVSTP+ co za tym idzie konwergencje oparta o timery STP.
Jak wiesz, domyslnie przejscie pomiedzy stanami to 15 sec. Dla hostow koncowych ktore nie uczestnicza w budowie drzewa STP zalecane jest wlaczenie czegos co nazywa sie portfast. Pozwala to na pominiecie stanu listening i learning i przjescie w forwarding. Tym samym redukujac czas oczekiwania zanim port bedzie w stanie uczyc sie MACow i przesylac ruch (czyli zapytania DHCPDISCOVER i odpowiedzi DHCPOFFER w twoim przypadku).

perlik
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2016, 09:08

#3

#3 Post autor: perlik »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Problem rozwiązany - zastosowałem się do Twoich instrukcji

ODPOWIEDZ