MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
baroo_cciepl
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:01

MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#1

#1 Post autor: baroo_cciepl »

Witam
Mam konfigurację, gdzie poprzez 2 transmisje międzymiastowe do switcha dochodzi sygnał z serwerowni. Dla failover uruchomione jest MSTP, które przełącza trasę na zapasową w razie uszkodzenia. Pytanie w jaki sposób można przez SNMP monitorować stan połączeń.
BRIDGE-MIB::dot1dStpPortState pokazuje bloking/forwarding na portach i to prawie byłoby OK, gdyby nie fakt, że może paść transmisja, która jest akurat jako blocking i wtedy nie zauważę różnicy (czasami też może się zdarzyć, że porty po obu stronach będą podniesione, a awaria nie pozwoli na przekazywanie danych). Jak taki problem rozwiązać?

ms
wannabe
wannabe
Posty: 112
Rejestracja: 22 kwie 2009, 12:54
Kontakt:

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#2

#2 Post autor: ms »

Witam,
Jeśli po obu stronach linku będziesz miał porty w stanie designated, to znaczy że nie ma transmisji. Jeśli padnie transmisja na linku gdzie jest port bloking, to przejdzie on do stanu forwarding (designated).

Można też spróbować włączyć UDLD (jeśli jest dostępne), które również zaraportuje Ci, że nie ma dwukierunkowej transmisji.

Pozdrawiam,

baroo_cciepl
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:01

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#3

#3 Post autor: baroo_cciepl »

Ok, rozumiem, a czy można ustawić porty na switchu w takiej konfiguracji, żeby bez odebrania poprawnej negocjacji MSTP port był domyślnie w stanie blokowania? Chodzi mi o sytuację, w której mam transmisję przez inną firmę i nie mam gwarancji, że czegoś nie popsują i nie wyblokują pakietów STP co mogłoby zakończyć się pętlą.

ms
wannabe
wannabe
Posty: 112
Rejestracja: 22 kwie 2009, 12:54
Kontakt:

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#4

#4 Post autor: ms »

Na porcie, który jest zablokowany (oraz ewentualnie na root porcie) możesz włączyć loop guard. Jeśli port chroniony przez loop guard przestanie otrzymywać bpdu to nie odblokuje się (nie przejdzie do stanu designated), tylko przejdzie do stanu loop-inconsistent, czyli efektywnie dalej będzie blokował ruch użytkownika.

Pozdr.

baroo_cciepl
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:01

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#5

#5 Post autor: baroo_cciepl »

To będzie dobre rozwiązanie. A wiesz może jak ta funkcja nazywa się w Extreme, bo po drugiej stronie mam właśnie te switche?

ms
wannabe
wannabe
Posty: 112
Rejestracja: 22 kwie 2009, 12:54
Kontakt:

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#6

#6 Post autor: ms »

Niestety nie wiem jak nazywa się odpowiednik i czy jest (??) w Extreme. Ale jeśli L2 rozciągnięte jest tylko między tymi 2 switachami to może bez większych konsekwencji możesz zrobić tak, aby root bridge był na Extreme? Wówczas zablokowany port będzie na Cisco.

baroo_cciepl
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:01

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#7

#7 Post autor: baroo_cciepl »

W sumie mam dwa Extreme w głównym mieście i dopinam SG-300 w innym mieście dwiema transmisjami (po jednej do każdego Extreme). Problem polega na tym, że okazało się, że jedna z transmisji nie przenosi mi chwilowo STP. Zakładam, że da się włączyć, ale na przyszłość chciałbym się zabezpieczyć na wypadek jakieś błędnej konfiguracji ze strony operatora lub sytuacji, w której będę miał transmisję tylko w jedną stronę.

baroo_cciepl
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 12 sie 2009, 09:01

Re: MSTP jak wykryć uszkodzenie łącza

#8

#8 Post autor: baroo_cciepl »

Dla potomnych: EXOS 15.7 or later supports "Loop Protect" which is equivalent to "Loop Guard"

ODPOWIEDZ