konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#1

#1 Post autor: rysic »

Chciałbym puścić konfigurację interfejsu na wielu urządzeniach jednocześnie. Jednak niektóre urządzenia mają interfejsy Fast a niektóre Gigabit.
Czy jest możliwość "uniwersalnie" wybrać interfejs np 10. Niezależnie od tego czy jest to fa0/10 czy g0/10?

Nie chciałbym wrzucać konfiguracji, która z założenia się wywala - czyli np. wrzucenie konfiguracji dla fa0/10 a następnie g0/10, bo mój tool do masowej konfiguracji niezbyt to lubi.
Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrealizować? Pewnie bez TCL-a się nie obejdzie i jakiegoś "if-a" czy interfejs istnieje? Przyznaję, że TCLa jeszcze nigdy nie tykałem :oops:

EDIT:
Trochę googlam... i chciałem coś podstawowego w TCLu dla testu wrzucić:

Kod: Zaznacz cały

SW#tclsh
SW(tcl)#exec "show interfaces"
% Ambiguous command:  "exec "show interfaces""
2960 albo generalnie switche mają jakoś ograniczonego TCLa?

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#2

#2 Post autor: rysic »

Nikt nie zna rozwiązania? :-(

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#3

#3 Post autor: lxs »

Moim zdaniem zadanie nie jest trywialne, więc nie ma jednego dobrego rozwiązania. Ja bym wczytał najpierw "show interfaces status" do zmiennej, później porobił regexpem tablice mówiące czy interfejs jest Fa/Gig czy Te . Mając taką informację jesteś w stanie zrobić funkcję, która będzie budowała polecenia z prawidłowymi typami interfejsów.
I TCL na Cisco ma ograniczenia co do modyfikacji samego IOSa. Co do poleceń config czy show nie ma żadnych zastrzeżeń. To co możesz wywołać w CLI też jest dostepne w TCLSH.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#4

#4 Post autor: rysic »

lxs pisze:Moim zdaniem zadanie nie jest trywialne, więc nie ma jednego dobrego rozwiązania. Ja bym wczytał najpierw "show interfaces status" do zmiennej, później porobił regexpem tablice mówiące czy interfejs jest Fa/Gig czy Te . Mając taką informację jesteś w stanie zrobić funkcję, która będzie budowała polecenia z prawidłowymi typami interfejsów.
I TCL na Cisco ma ograniczenia co do modyfikacji samego IOSa. Co do poleceń config czy show nie ma żadnych zastrzeżeń. To co możesz wywołać w CLI też jest dostepne w TCLSH.
A czemu może mi się ten błąd wyświetlać co wkleiłem? To chyba taki podstawowy przykład, który czytam na stronach z kursami TCLa na Cisco.

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#5

#5 Post autor: lxs »

Powłoka TCLSH nie ma uprawnień do wykonania polecenia albo bug CSCsy89677.

Jeszcze spróbuj wywołać w powłoce enable przed poleceniem.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: konfiguracja interfejsu niezależnie od typu

#6

#6 Post autor: rysic »

Bingo!

Kod: Zaznacz cały

#exec "show interfaces"
#exec "enable"
No to mogę pójść dalej z TCL :-D

ODPOWIEDZ