CCIE.pl

site 4 CCIE wannabies
Dzisiaj jest 18 gru 2017, 19:17

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post #1 : 25 lis 2016, 15:30 
wannabe
wannabe

Ostatnio trafiłem na dziwną rzecz. Nowa lokalizacja, nowy sprzęt, nowe okablowanie.
Lokalizacja została uruchomiona i po pewnym czasie rano odcięło ją od świata. Routery z firewallami w sieci transferowej odpowiadały. Switche nie odpowiadały. Na routerach flapowało HSRP. Cluster firewalli niestabilny, co chwilę zmieniał się master.
Próby restartowania firewalli i routerów nie pomogły.
Brzmi jak jakiś sztorm w sieci, routery i firewalle tracą komunikację.

Przyjechał serwisant, zrestartował switche, wszystko zaczęło działać.

Aby wyeliminować podejrzewany problem z światłowodami łączącymi switche uruchomiłem udld agressive na wszystkich uplinkach.

Kolejnego dnia z rana podobna sytuacja, choć tym razem trochę lepiej. Około połowa pingów do switchy działa. Z trudem, ale zdalnie się dostałem na switche po posprawdzałem co mi się udało.
W logach widziałem jakieś frapowanie adresów MAC, co zazwyczaj oznacza chyba pętlę w sieci.
Obrazek
Zacząłem szukać portów accessowe, które odpowiadają flapowaniu i było to pomiędzy portami accesowymi a uplinkami.
Zacząłem więc shutdownować porty, pomogło dopiero zshutdownowanie jednego uplinka.
Sieć się ustabilizowała, więc zacząłem po kolei uruchamiać wszystkie porty. Włączyłem wszystkie i cisza...

Znalazłem sporą utylizację portów, które podejrzewałem za tworzenie pętli:
reliability 255/255, txload 255/255, rxload 1/255
reliability 255/255, txload 194/255, rxload 1/255
reliability 255/255, txload 255/255, rxload 1/255
reliability 255/255, txload 194/255, rxload 1/255

Są to porty, do których podłączone są kasy, chyba z jakimś systemem Linux. Nic specjalnie nowego w sieci dla tej lokalizacji się nie pojawiło.

Kolejnego dnia przygotowałem się na poranną powtórkę z rozrywki, ale od 2 dni cisza...

Na portach uruchomione mam bpdu guard storm-control
storm-control broadcast level pps 1k
storm-control multicast level pps 1k
storm-control action shutdown
ip dhcp snooping limit rate 10

Switche 2960x, soft c2960x-universalk9-mz.152-3.E1.
Generalnie soft i switche są stabilne od bardzo dawna w wielu lokalizacjach, nic tutaj nowego nie wdrażaliśmy.

Czy ma ktoś może jakieś podejrzenia co to mogło być?
Gdyby te porty miały jakąś pętlę, pchały multicasty, breadcasty to by je storm-control wyciął.
Problem chwilowo się nie pojawia, ale zastanawiam się co jeszcze na przyszłość mogę zdiagnozować?

Jakieś pomysły?

Post #2 : 29 lis 2016, 00:40 
wannabe
wannabe

Czyżby dopadła mnie klątwa Cisco Bug: CSCuu69332? :D

http://ccie.pl/viewtopic.php?f=43&t=220 ... 92#p155892

Cisco jest dość oszczędne w opisie na stronie: "special DesMac", dot1x system-auth-control "may help"...

Post #3 : 29 lis 2016, 13:51 
CCIE
CCIE

Jakiego używasz STP? Na pewno wszędzie takiego samego? Patrząc na to, że pętli Ci się ruch z dostępu via uplink... chyba coś się rozjeżdża. Uplinki (2?) z tych 2960 idą... do czego? Masz jakiś rysunek topologii?

Post #4 : 29 lis 2016, 16:34 
wannabe
wannabe

Wszędzie spanning-tree mode rapid-pvst.
Topologia pierścienia. 5 switchy w pierścień, każdy switch dwa uplinki.
Kod:
sw4-sw5
|      |
sw6    |
|      |
sw8-sw7
Połączenia po świetle.

Post #5 : 29 lis 2016, 22:43 
CCIE
CCIE

Hm, a pokaż 'sh spanning detail | i VLAN|changes'. Trzeba znaleźć port, który zaczął całą zabawę.

Zakładam, że nigdzie nie popełniłeś błędu zapominając o jakimś VLANie (na przełączniku).

Post #6 : 29 lis 2016, 23:24 
wannabe
wannabe

Jeszcze sprawdzę v-lany, ale powinny być wszędzie takie same. Czy rzeczywiście efekt były taki, gdyby na którymś nie było jakiegoś? Dumam i dumam i nie widzę przyczyny.
Zmieniłem IOSa i chwilowo stabilnie. Zobaczymy do jutra co się będzie działo. Już trochę mało czasu zostało a eksperymentowanie, bo czas uruchamiać produkcyjnie ;-)

Post #7 : 30 lis 2016, 01:32 
CCIE
CCIE

Zmienianie na czuja IOSów może i pomoże, ale nie będziesz pewien czy to znowu 'cisza' jak to pisałeś wyżej, czy faktycznie błąd w IOSie poprawiony w wersji, którą zainstalowałeś.

Post #8 : 03 gru 2016, 07:50 
wannabe
wannabe
Awatar użytkownika

Ja miałem niedawno podobne zjawisko, okazało się, że na serwerze na którym stał vmware, teeming (grupowanie) kart sieciowych, albo było źle skonfigurowane albo głupiało ....

Post #9 : 07 mar 2017, 09:18 
wannabe
wannabe

To nie jest tak całkiem na czuja, gdzieś w naszej korporacji, w innym kraju ktoś się z tym już spotkał i dawno temu przesłał krótkie info wszystkim.
Mam już to w pełni potwierdzone, w kilku lokalizacjach to się pojawiło, po podłączeniu pewnych urządzeń. Szkoda, że Cisco nie pisze więcej na temat tego błędu - boją, że ktoś tego użyje do utworzenia ataku?

Post #10 : 31 mar 2017, 12:39 
wannabe
wannabe

Cytuj:
Zmienianie na czuja IOSów może i pomoże, ale nie będziesz pewien czy to znowu 'cisza' jak to pisałeś wyżej, czy faktycznie błąd w IOSie poprawiony w wersji, którą zainstalowałeś.
A w tym coś jest. Wygląda na to, że gdy do sieci są wpinane hosty stojące na VMWare to wysyłają dziwne pakiety potrafiące tworzyć pętlę. Albo wysyłają te specyficzne pakiety z którymi związany jest opis BUGa, albo mają źle skonfigurowany teaming (potrzebujący wsparcia po stronie switchy). Muszę jeszcze sprawdzić dokładnie temat.

EDIT - te hosty są podpięte jedną nogą, więc raczej teaming wykluczony.

Post #11 : 04 kwie 2017, 08:38 
member
member

Sprawdź sterowniki kart sieciowych pod vmwarem. Spotkałem się kiedyś z taką sytuacją. Pod Hyper-V było jeszcze ciekawiej bo po 5 minutach firewalle/switche wysyłające logi do serwera syslog (wirtualka na hyper-v) zaczynały broadcastować logami na całą podsiec mgmt.
Po analizie okazało się, że wirtualki nie wysyłały ARP requestów co około 5 minut i w tablicach MAC firewalli timeoutowały się wpisy dotyczące syslog serwera (MAC Address Table Aging-timeout, default = 5 minutes). Dlatego leciały logcasty ;). Problem udało się rozwiązać łopatologicznie - puszczałem przez cron table 1 pinga co 4min50sek z sysloga na firewalla.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00