CAM update time

Problemy związane ze switchingiem
Wiadomość
Autor
zahir
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 23 lis 2009, 20:59

CAM update time

#1

#1 Post autor: zahir »

Czesc,

Pytanie na ktore nie moge znalezc odpowiedzi - background:
Mam przelacznik 3750-48 do ktorego wpiete sa 3 hosty w tym samym vlanie w tej samej sieci:
A - 10.1.1.1/24
B - 10.1.1.2/24
X - 10.1.1.100/24

Na stacji X odpalam tcpdumpa.
Na stacji A i B clearuje ARP table.
Na switchu 3750 clearuje mac address table.

I teraz:
Na stacji A puszczam ping do B (fast ping) repeat 1000, a na stacji X widze kolejno:
1 - ARP request from A about B MAC
2 -ICMP unicast packets from A to B ( widac okolo 40 pierwszych pakietow, trwa to okolo 22ms, po czym cisza).

Tcpdum na stacji A wyglada normalnie tj:
1 - ARP request from A about B MAC
2 - ARP reply from B to A
3 - ICMP Request from A to B
4- ICMP Reply from B to A
5 - ICMP Request from A to B
6 - ICMP Reply from B to A
itd...

Nie potrafie inaczej tego wytlumaczyc jak nastepujaco:
Gdy host B odpowiada na ARP, switch zaczyna uzupelniac swoja tablice CAM adresem MAC hosta B, w tym czasie odpowiedz ARP od B dociera do A, i host A zaczyna wysylac ICMP requesty. Ramki docieraja do switcha ale ten jeszcze nie zakonczyl zapisu MAC hosta B w tablicy CAM wiec nadal wystepuje unicast flooding. (CPU switcha wyglada normalnie) (mac table ma jeszcze sporo wolnego miejsca)

Brzmi to bardzo naciaganie, spodziewalbym sie ze update tablicy CAM to nanosekundowa operacja. Czy informacja ile to zajmuje jest gdzies dostepna albo czy jest mozliwosc sprawdzenia tego na sprzecie?

Dzieki

ms
wannabe
wannabe
Posty: 112
Rejestracja: 22 kwie 2009, 12:54
Kontakt:

Re: CAM update time

#2

#2 Post autor: ms »

Cześć,
Jest dokładnie tak jak piszesz. Czyli obserwowane przez ciebie zachowanie wynika z czasu potrzebnego na zaprogramowanie MACa w TCAM. Niestety nie wiem jakie to są czasy i również chętnie się dowiem!

Natomiast kiedyś robiłem podobne testy i zauważyłem, że czasy te są różne w zależności od platformy. Nie przytoczę już konkretnych wyników pomiarów, ale pamiętam, że np. na 2950 ten czas był znacząco krótszy niż na 3550.


Pozdrawiam,

ODPOWIEDZ