ASA pre-8.3 post-8.3 migration tool

Problemy z zakresu security (VPN, firewall, IDS/IPS itp.)
Wiadomość
Autor
mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

ASA pre-8.3 post-8.3 migration tool

#1

#1 Post autor: mihu »

hej,

czy wiecie czy istnieje jakis tool do migracji kodu ASA z pre-8.3 (8.2.x) do post-8.3, najlepiej do minimum 8.6.1 lub 9.0.1? Tak zeby mozna bylo przeniesc nie tylko zmiany 8.3 ale od razu przejsc ze starej platformy non-X do X. W tej chwili korzystam z tymczasowego 5510/20, ale nie zawsze jest to mozliwe, a recznie rzezbienie przy bardziej skomplikowanych konfigach to droga przez meke.
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#2

#2 Post autor: lukaszbw »

ASA automatycznie robi ci migracje jak dasz aktualizacje oprogramowania. Inna sprawa to, że przy większych konfiguracjach i tak lepiej to zrobić ręcznie.

http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/se ... ml#wp77266

Sprawa głównie rozbija się o NAT i fakt, że od 8.3+ polityka jest oparta o rzeczywisty adres IP a nie publiczny. To powoduje często problemy i wymaga łączenia ACL z manual NAT jak np. kilka publicznych IP jest natowanych do jednego prywatnego IP

Wszystkie ASA55XX obsługują soft 9.0 i 9.1 więc niezbyt wiem w czym jest problem. Możesz stary firewall zaktualizować do 9.0/9.1, na nim zrobić migracje i dopiero jak wszystko będzie działo przenieść na nowy sprzęt. Jak masz wolny firewall to na nim można całość "na sucho" zrobić.
Od strony konfiguracji modele -X nie różnią się niczym poza paroma dodatkami jak choćby clustering w niższych modelach no i nazwami portów.

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

piotro
wannabe
wannabe
Posty: 402
Rejestracja: 07 paź 2005, 12:50

#3

#3 Post autor: piotro »

lukaszbw pisze: Od strony konfiguracji modele -X nie różnią się niczym poza paroma dodatkami jak choćby clustering w niższych modelach no i nazwami portów.
Prawie, np. shapera na nich nie zrobisz ;).

mihu - po co 9.0?, patrz juz na 9.2.

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#4

#4 Post autor: mihu »

problemem jest zarówno zmiana kodu jak i sprzętu na raz. czeka mnie kilka projektów (10+ w najbliższym czasie) gdzie będę zarówno zmieniał ASA55x0 na ASA55x5X (a czasem i PIXy), i będzie to podmiana w sieciach produkcyjnych.

ASA-X nie obsluguje kodu poniżej 8.6.1, 5585X ponizej 9.0.1. A nie wrzucę kodu 8.2.x z ASY do ASY-X, która ma >=8.6 (raczej 9.2.2.4+). W przeszłości korzystałem z tymczasowej ASA5510 lub 5520, ale czasem jest niezbyt wygodnie targac ja ze sobą, więc zastanawiałem się czy Cisco zrobiło jakiś tool który działa bez ASY.

Co do zmian w NAT/ACL - raz robiłem ręcznie i dziękuję, przy prostych konfigach spoko, ale nie przy rozbudowanych ACLkach i NATach. Wystarczy mi, że muszę potem sprawdzać konfig po migracji 8.2.5 -> 8.3.1, na budowanie całości konfigów nie ma czasu projektowego. A tool wbudowany w kod migracyjny na ASA pomimo problemów na początku jakie miałem zaczyna się sprawować ok, tylko trzymam się procedur, które działają bo za dużo rzeczy się w przeszłości wykrzaczało.
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#5

#5 Post autor: lukaszbw »

No tak ale przy większych konfiguracjach i tak nie masz żadnej pewności, że konwerter zrobi ci to dobrze. Ja robiłem kilka takich projektów ale z aktualizacją jednocześnie robiliśmy przegląd regułek co oczywiście zajmowało mase czasu ale dawało możliwość dokładnej analizy i wywalenia przynajmniej części starego syfu. Do analizy dobry jest NSEL.
To samo było z migracją z Checkpoint do ASA. Tool niby jest ale generalnie beznadziejnie działał i tylko mi się przydał do stworzenia objects i object-groups. NAT musiałem samemu zrobić.

Z PIX do ASA to masz toola dostępnego publicznie w downloads.

Co do samego narzędzia do ASA 8.3+ to był takowy ale nie był dostępny publicznie. Pogadaj z partnerem cisco albo bezpośrednio z TAC jak masz smartnet. Może jak się uśmiechniesz do Łukasza Bromirskiego to coś więcej ci powie bo ja w Cisco nie pracuje.


Web-Based NAT Migration Tool for ASA 5500 Series Appliances

Co do 9.2 to nie wiem czy warto. W produkcji głównie 9.0 stosuje ale generalnie soft jeszcze nie jest dopracowany. Mase problemów miałem i to nawet w ostatnich miesiącach gdzie oba firewall wylatywały jeden po drugim i musieliśmy czekać na poprawki. Ostatnio to skakaliśmy między kolejnymi wersjami Interim i nikt nawet nie marzył o 9.2. Co jeden błąd kolejna wersja poprawiła to następny wypływał.

Niedawno wszystkie zaktualizowaliśmy do 9.0.4.29 i póki co wszystko działa. Jeszcze crash nie było :) Miałem sytuacje, gdzie OSPF na jednym interface wyłączył się na godzinę ale nie mogliśmy dojść z TAC co było tego przyczyną (akurat jak siadło to byłem na urlopie a ruch poleciał przez inne firewalle).
Najciekawsze jest to, że jeszcze sporo non -X modeli mam z softem 9.0 i nie ma problemów. Może przypadek a może po prostu kwestia SMP na modelach -X powodowała sporo problemów.
Teraz mam dostać nowe klocki to chyba spróbuje 9.1.6 bo z tego co widze to nasze błędy są w nim poprawione. 9.2.3 masz z grudnia 2014, 9.1.6 z marca 2015.

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

Awatar użytkownika
gonte
CCIE
CCIE
Posty: 590
Rejestracja: 24 sty 2004, 10:19
Lokalizacja: Warszawa

#6

#6 Post autor: gonte »

5585X obsługuje nawet 8.4, ja migrowałem automatem który robi konwersje podczas upgrade'u uzywajac dodatkowego pudełka. W moim przypadku bardzo rozbudowana konfiguracja z 5520 na 5585-x poszła bez problemu robiłem skok z 8.0 na dodatkowym pudełku do 8.4 później przegranie konfiguracji na 5585 zrobiłem testy wyczyściłem konfig ze smieci migracyjnych i podmieniłem hardware.

Minus toola to z około ~500 wpisów NAT automat stworzył 5000 na nowym sofcie:) ALe miałem bardzo dużo NATów w obu kierunkach które zostały przekonwertowane na twice NAT.

W chwili migracji robiłem upgrade na 8.4(4) i przy późniejszym upgradzie do 8.4(7) miałem niemiłą niespodzianke z CSCud77458 i UN-NATem wiec radze uważać.

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#7

#7 Post autor: mihu »

@ lukaszbw - glowny powod do przesiadki na >= 9.2.2.4 to SourceFire.
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

lukaszbw
CCIE
CCIE
Posty: 516
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:41

#8

#8 Post autor: lukaszbw »

To nic tylko życzyć powodzenia :) Ja zostaje na IPS, z którym też były przejścia swego czasu.
Poza obciążeniem procesora ciągle na 100% (według Cisco to normalne) działa ok aczkolwiek po odfiltrowaniu botnetów, Chin, Iranu etc. na brzegowych routerach większość alertów generuje firma robiąca skan naszych podsieci co tydzień za co płacimy :)

Pozdr.
Lukasz Wisniowski MSc CCNA CCNP CCIE #20319
Tandem Networks
ul. Sztormowa 34
94-117 Łódź
NIP: 727-257-72-37
tel: +48 (42) 2091825

mihu
wannabe
wannabe
Posty: 762
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:37
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow

#9

#9 Post autor: mihu »

lukaszbw pisze:To nic tylko życzyć powodzenia :) Ja zostaje na IPS, z którym też były przejścia swego czasu.
Poza obciążeniem procesora ciągle na 100% (według Cisco to normalne) działa ok aczkolwiek po odfiltrowaniu botnetów, Chin, Iranu etc. na brzegowych routerach większość alertów generuje firma robiąca skan naszych podsieci co tydzień za co płacimy :)

Pozdr.
jak to mowia nasz klient nasz pan. wymiana firewalli i upgrade wychodzi w tym wypadku "przy okazji" projektu SFR. Co do toola bede musial dowiedziec sie od Cisco czy takowy istenieje dla partnerow, ale opcja webowa odpada. Ostatecznie ASA5520 nie jest taka ciezka i zawsze mozna wrzucic na tyl auta / do plecaka...
ML
-------------------------------------------------------------------------------------
"Minds are like parachutes, they work best when they are open"

ODPOWIEDZ