Dial Plan - pytanie o modyfikacje CLNG party

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

Dial Plan - pytanie o modyfikacje CLNG party

#1

#1 Post autor: krabu »

Witajcie,

Sytuacja wygląda następująco: klaster CUCM, jeden duży dial plan, wiele lokalizacji rozsianych po rożnych dziwnych miejscach.
Dial plan jest rozbudowany - całość realizuje dość dobrze TEHO
przy sensownie zbudowanym globalization i localization tak jak to Cisco rekomenduje.
Z przyczyn powyżej wszelkie modyfikacje CLNG CLED dla ruchu wyjściowej i przyjściowego
robię na poziomie GW i trunków, czyli znowu tak jak Cisco wskazuje.

Teraz do czegoś takiego dołączam trunk H.323 do innego systemu w jednej z lokalizacji, który będzie pełnił rolę wyjścia na świat w tej lokalizacji plus osiąganie numerów wewnętrznych tego systemu. Na tym trunku potrzebuje ustawić następujące zasady prezentacji:
- przy wyjściu na świat wszystkie telefony z tej lokalizacji maja prezentować się numeracją narodową tej lokalizacji i taka też numerację muszę pchać do Avaya na tym trunku,
- gdy wychodzą na numery lokalne Avaya - załóżmy pattern 1XXXX wtedy maja prezentować się swoim DN'em, czyli wewnętrzną numeracją Cisco

Mam problem z ustawieniem tego na poziomie trunku. Nie chce mieszać w dial planie wyżej, do tej pory nie musiałem, dlatego całkiem ładnie udało się go poskładać. Teraz natomiast, gdzie muszę na 1 trunku prezentować się rożnie w zależności od tego czym wychodzę mam mały problem. Generalnie dla kierunku OUT na trunku dostępne są tylko transformation, gdzie nie mogę uzależnić tego czym się prezentuje od numeru na jaki wychodzę.

Zna ktoś jakiś sposób bez mieszania w ustawieniach prezentacji wyżej, czyli w route group'ach i pattern'ach aby osiągnąć to co wyżej opisałem? Za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny.
.be like a Lucky Luke

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#2

#2 Post autor: mi3t3k »

Hej,

Napisz czy prezentacja na "świat" i do userów na tej Avayi mapuje się na ostatnich cyfrach.
Jeśli tak to możesz stworzyć dwie RL i na poziomie RG doklejac prefiks jaki chcesz.


Pozdr.

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#3

#3 Post autor: krabu »

mi3t3k pisze:Hej,

Napisz czy prezentacja na "świat" i do userów na tej Avayi mapuje się na ostatnich cyfrach.
Jeśli tak to możesz stworzyć dwie RL i na poziomie RG doklejac prefiks jaki chcesz.


Pozdr.
Nie mapuje się, to są zupełnie dwie różne numeracje, Avaya ma po swojej stronie trunk dedykowany dla Cisco.
Potrzebuje zrobić to na poziomie trunku/gateway'a na CUCM, wykorzystuje Standard Local Route Group więc na route group'ach nie podziałam.
.be like a Lucky Luke

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#4

#4 Post autor: mi3t3k »

Hej,

Nie za bardzo łapie jak realizujesz te połączenia wewnętrzne do Avayi za pomocą LRG.

Połączenie wpada na LRG wskazane w DP i jest kierowane na GW specyficzny dla danej lokacji. A tam co się dzieje? Na każdym GW masz wskazany dial-peer który wskazuje na Avaye?

Pozdr,

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#5

#5 Post autor: Zorro »

generalnie od momentu wprowadzenia SLRG odradzam manipulacji ANI/DNIS na RP/RL/RG bo nigdy nie wiadomo do jakiego GW pojdzie ruch, oczywiscie jezeli robisz zgodnie z SRND -> line/device CSS czyli blokujesz na line a match na device. Bardzo dobrze i elegancko bez 'mieszania' w dial plan robi sie to na samym koncu czyli poprzez calling/called number transformation pattern pomijajc kompletnie digit manipulation na RP/PL/RG.

rozumiem ze masz polacznie do avaya poprzez h323 gw <-> voip/SIP lub E1/qsig oraz do PSTN poprzez E1/ISDN czyli musisz miec dial-peers voip/pots aby przekierowac ruch 1XXX na avaya.

Proponuje dodac Route Pattern 1XXX-> Route List -> Route Group -> Trunk i upewnij sie ze NIE ma tick przy "use external phone number mask" na trunku wiec Twoj calling number z DN bedzie dokladnie DN.

co do PSTN to nic nie musisz ruszac bo wszytsko chodzi bez zmian.

dobrze zrozumialem polaczenie do avaya?

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#6

#6 Post autor: mi3t3k »

Hej,

@Zorro

Tutaj jest sytuacja że do połączenia do PSTN używają trunka H323 do Avayi.
Problemem jest potrzeba innej prezentacji w zależności czy dzwonisz do numerów na Avayi czy do PSTN poprzez Avaye.

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#7

#7 Post autor: Zorro »

a robisz digit manipulation na GW czy w CUCM? Mozna tu i tu tylko pytam jak to robisz dla PSTN w innych lokalizacjach aby trzymac standard.

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#8

#8 Post autor: mi3t3k »

Hej,

@Krabu

Ja bym zrobił to tak:

Na pewno mususz zrobić to co napisał Zorro -
Proponuje dodac Route Pattern 1XXX-> Route List -> Route Group -> Trunk i upewnij sie ze NIE ma tick przy "use external phone number mask" na trunku wiec Twoj calling number z DN bedzie dokladnie DN.
Za pomocą LRG na pewno wypuszczasz już Calling Party z zewnętrzą maską, zatem napewno będzie tam więcej cyfr niż przy połączeniu użytym w powyższym Patternie.

Na poziomie Gatewaya H.323 zaaplikował bym Calling Party Transformation CSS w którym bym matchował Pattrerny na podstawie iliści cyfr. Dla połączeń z 5 cyframi (połączenia wewnętrzne) zaaplikował bym Calling Party Transformation Mask XXXXX.
Natomiast dla połączeń do PSTN możesz aplikować Calling Party Transformation Mask matchujący połączenia z większą ilością cyfr w Calling Party, a przez co zamieniać na dowolny numer z numeracji PSTN. Ilość tych wpisów zależy od tego jak bardzo masz rozproszoną numerację z jaką się możesz prezentować w PSTN.

Poniżej przykład który pokaże o co chodzi:

Dzwonisz do PSTN przez Avaya:

Route Pattern na numery do PSTN -> Route List A -> Local Route Group (doklejenie External Maski) -> H.323 GW do Avayi

W tym kroku chodzi aby pokazać Calling number z większą ilością cyfr niż połączenia wewnętrzne np. 9

Dzwonisz do numerów wewnętrznych na Avayi:

Route Pattern 1XXXX -> Route List B -> Route Group -> H.323 GW do Avayi

Tutaj nie używamy external phone number mask - prezentuje się z numerem 5 cyfrowym.

I teraz to co rozróżni te połączenia:
Na Gatewayu H323 aplikujesz W Call Routing Information - Outbound Calls, Calling Party Transformation CSS w którym masz partycję na której umieszczasz Calling Party Transformation Patterny w których maczujesz:

1. XXXXX i maskujesz na XXXXX
2. Calling dla przykładu 3256790XX i maskujesz na 2212345XX

Oczywiście punkt 2 można rozwinąć tak aby był bardziej dokładny i zrobić z niego więcej dokładniejszych transformacji.

Pozdr,

[EDIT] Po dłuższych przemyśleniach Transformation Pattern z pkt. 1 nie jest potrzebny.

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#9

#9 Post autor: Zorro »

a mozesz wrzucic konfig z h323 gw? bedzie mniej zgadywania..

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#10

#10 Post autor: krabu »

Dzięki za uwagi.

Co do configa jest to trunk H.323 bezpośrednio z CUCM z software MTP do Avaya ACM. Są to więc standardowe ustawienia.

Jak najbardziej wszystkie Wasze uwagi są słuszne, co więcej mam ich świadomość i nie ma problemu gdy pattern na numery wewnętrzne Avaya nie leci przez LRG. W moim przypadku chce aby leciał, więc słuszne rozwiązanie zaproponowane przez @mi3t3k nie jestem w stanie zaaplikować.

Calling Party Transformation CSS jest jedynym wyjściem z sytuacji, tyle, że nie jest to zwykły CSS,ale CSS, który patrzy tylko na numery CLNG, więc nie ma jak w nim uzależnić CLNG od CLD :/

Wygląda na to, że na tym poziomie po prostu nie jest to możliwe. Albo wyłączam to z LRG albo wymuszam by można było wprowadzić modyfikacje po stronie Avaya :(
.be like a Lucky Luke

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#11

#11 Post autor: Zorro »

to prawda,ze przy Trasformation Patterns zmiesziac tylko DNI albo, ANI albo obydwa ale jedem nie ma nic wspolnego z drugim.

sa tylko dwa miejsca jest w CUCM gdzie mozesz znodyfikowac ANI na postawie DNIS:

1. RP lub RL lub RG i pamietaj ze tylko ostatnie operacje na numerach maja znaczenie
2. Translation Pattern, modyfikujesz ANI tylko tutaj i nigdzie wiecej sie o to juz nie musisz martwic, czyli TP/RP/RL/RG. Utworz RP/RL/RG tylko i wylacznie dla tego 1XXX, np:

TP 1XXXX (DNIS: prefix *, ANI co tam chcesz) -> RP *.1XXXX (DNIS: strip predot, ANI nie zmieniaj) -> RL/RG...

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#12

#12 Post autor: krabu »

To co napisał @Zorro powyżej jest jasne dla mnie od początku, natomiast tak jak pisałem powyżej chodziło mi czy jest opcja włączenia tego w LRG. Wniosek wiec taki, że wydaje się to być niemożliwe.

Dzięki wszystkim za pomoc.
.be like a Lucky Luke

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#13

#13 Post autor: Zorro »

masz racje, niemozliwa na SLRG bo nigdy nie wiadomo, ktory GW/Trunk zostanie wybrany. W Twoim przypadku powinno byc to zrobione przy uzyciu normanlego RP/RL/RG/Trunk i nie mieszac do tego SLRG bo wiesz ktory Trunk/GW zostanie wybrany do avaya. Jezeli chcesz koniecznie wykorzystac SLRG to proponuje zobaczyc w SRND jak jest realizowane TEHO z SLRG. TEHO bo wiesz ktorym GW/Trunk chcesz sie wydostac to 1XXX.

ODPOWIEDZ