Zrozumieć dial-peer

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
Outlaw
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 08 maja 2008, 19:49
Kontakt:

Zrozumieć dial-peer

#1

#1 Post autor: Outlaw »

Pomóżcie mi zrozumieć dial-peer, bo albo nadal jest błąd w dostarczaniu danych do nas od usługodawcy albo źle rozumiem dial-peery i co do nich trafia. Problem opisany tu: http://ccie.pl/viewtopic.php?t=11509

Moje dial-peery:

Kod: Zaznacz cały

dial-peer voice 200 voip
 translation-profile outgoing 06-CLID
 preference 1
 destination-pattern .T
 session protocol sipv2
 session target dns:sip.freeconet.pl
!
dial-peer voice 201 pots
 preference 2
 destination-pattern .T
 no digit-strip
 port 2/0
!
dial-peer voice 100 pots
 destination-pattern 608......
 no digit-strip
 port 2/0
A więc tak ostatni zrobiony testowo żeby numery zaczynające się na 608 wychodziły linią PSTN, to działa. Dial o numerze 201 zrobiony dla połączeń wychodzących z preference 2 w razie jakby padł voip. Numer 200 określa połączenia wychodzące przez voip. Destination-pattern dopasowuje się do każdego numeru i połączenia wychodzą tym trunkiem, translation profile zrobione aby numery wewnętrzne z początkiem 1 wychodziły
z numerem o końcówce 05 a numery z początkiem 2 wychodziły 06. To działa. Dodam że mamy dwa numery u operatora.

Teraz sprawa która nam nie działa. Mam dial-peera razem z translacją:

Kod: Zaznacz cały

voice translation-rule 2
 rule 1 /^.*52xxxxx05$/ /112/
 rule 2 /^.*52xxxxx06$/ /202/
!
!
voice translation-profile SIP-IN
 translate called 2


dial-peer voice 199 voip
 translation-profile incoming SIP-IN
 destination-pattern .T
 session target ipv4:192.168.50.1
 incoming called-number .%
!
Jeśli określam incoming called-number to do tego dial-peera wpadają wszystkie połączenia przychodzące? session target określa żeby dalej szukał lokalnie, ten adres to adres loopback na routerze z CME. Profil translacji tak jak wyżej.

I teraz jest tak że czasami działa ok, że połączenia przychodzą na konkretne numery wymienione w translacji, czasami nie. Jeśli nie trafiają to w debug ccsip calls wyrzuca mi połączenia na wszystkich numerów które mam na centrli od calling number który jest pusty. Gdzieś po środku w listingu jest poprawne called number i calling number mojej komórki, ale połączenie dochodzi tel zaczyna dzwonić, ale po ułamku sekundy włączają się intercomy, grupy pagingowe i rozłącza...

Może źle kierujemy połączeniem już po przyjściu?

art71
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 sie 2006, 18:21
Lokalizacja: Ldn

#2

#2 Post autor: art71 »

Skoro jest to polaczenie przychodzace to po co wysylasz je jeszcze raz do samego siebie?:

Kod: Zaznacz cały

session target ipv4:192.168.50.1 
Wysylanie polaczen przychoadzcych do samego siebie przydaje sie jak chcesz to samo polaczenie "przerobic" dwa razy.

U ciebie wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

dial-peer voice 199 voip 
 translation-profile incoming SIP-IN 
 incoming called-number .
Router po zmianie numeru called, sam poszuka do kogo wyslac to polaczenie.

Outlaw
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 08 maja 2008, 19:49
Kontakt:

#3

#3 Post autor: Outlaw »

Dzięki za odpowiedź. No właśnie nie byłem pewien czy po zmianie nie trzeba wskazać mu następnego miejsca gdzie ma pytać, bo raz dzwoniły wszystkie raz jeden czyli do końca nie działało to jak powinno i próbowałem wielu kombinacji.

Reasumując błąd był po stronie Freeconetu który Panowie już poprawili i teraz wszystko śmiga jak należy i nie trzeba było użyć CUBE :)

Jeszcze pytanko, konfiguracja wygląda jak wyżej i działa. Jednak jak dzwonię na numer 52xxxxx06 i dzwoni telefon 202 i mam na tym dn ustawione call-forward noan 112 timeout 5 to w momencie przełączenia mnie rozłącza. Jak dzwonię z innego wewnętrznego np. 111 na 202 to przełącza poprawnie.

art71
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 sie 2006, 18:21
Lokalizacja: Ldn

#4

#4 Post autor: art71 »

jezeli podobny problem masz w przypadku transferu rozmow to dodaj:

Kod: Zaznacz cały

voice service voip 
no supplementary-service sip moved-temporarily 
no supplementary-service sip refer 

Outlaw
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 08 maja 2008, 19:49
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Outlaw »

Co CCIE to CCIE :)
Dzięki, działa! Mógłbyś coś więcej napisać o tych opcjach, co one definiują?

art71
wannabe
wannabe
Posty: 176
Rejestracja: 24 sie 2006, 18:21
Lokalizacja: Ldn

#6

#6 Post autor: art71 »

w przypadku SIP i call transfer i call forward, router Cisco wysle wiadmoosc SIP 3XX do twojego operatora z informacja ze polaczenie powinno byc przeniesione na inny adres IP.

Niektorzy operatorzy nie lubia takich wiadmosci (IP switch od razu zerwie polaczenie) lub nawet jezeli je zaakceptuje to bedzie probowal nawiazac nowe polaczenie z innym adresem IP (telefonem do ktorego transferujesz lub forwardujesz polaczenie).

Obie opcje ktore podalem wczesniej powoduja ze router nie bedzie wysylal SIP Refer, czyli twoj operator nie bedzie wiedzial ze polacznie zostalo trasferowane lub forwardowane.

ODPOWIEDZ