pasmo w location a QoS na routerze MPLS

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
stypo
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2011, 15:35

pasmo w location a QoS na routerze MPLS

#1

#1 Post autor: stypo »

Witam,

chcialbym dokladnie okreslic ile pasma mozna przeznaczyc na audio w ramach parametru location w cucm dla danego pasma przeznaczonego na RTP w routerze MPLS'owym ktore wynosi zalozmy 1M.
Z tego co wiem to nie powinny byc to te same wartosci bo w location nie brane sa pod uwage naglowki warstwy drugiej a w routerze - zdaje sie cala ramka jest liczona??

Czy sa jakies zalecenia dotyczace doboru tych wartosci?

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

Re: pasmo w location a QoS na routerze MPLS

#2

#2 Post autor: mi3t3k »

stypo pisze:Witam,

chcialbym dokladnie okreslic ile pasma mozna przeznaczyc na audio w ramach parametru location w cucm dla danego pasma przeznaczonego na RTP w routerze MPLS'owym ktore wynosi zalozmy 1M.
Z tego co wiem to nie powinny byc to te same wartosci bo w location nie brane sa pod uwage naglowki warstwy drugiej a w routerze - zdaje sie cala ramka jest liczona??

Czy sa jakies zalecenia dotyczace doboru tych wartosci?
Witam,

Musisz przeliczyć ile rozmów będzie prowadzonych w tym czasie i pomnożyć przez wartości z tego dokumentu: VoIP call bandwidth .

Wtedy wyjdzie Tobie pasmo jakie należy przeznaczyć na dane location.

Pozdr,
mi3t3k

jepes
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 21 gru 2008, 19:47

#3

#3 Post autor: jepes »

z tego co kojarze to CUCM zaklada, ze jedna rozmowa G711 to 80kb/s, a G729 to 24kb/s - to jakie kodeki dzialaja miedzy Twoimi site'ami jest definiowane poprzez Region Configuration.
Czyli jesli masz w Location masz np. 200kb/s to CUCM pozwoli na 2 rozmowy G711 lub 8 rozmow G729.

stypo
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2011, 15:35

#4

#4 Post autor: stypo »

Bardziej chodzi mi o jakas relacje miedzy location (przy danym kodeku - w tym wypadku g729) a tym co konfiguruje na routerze MPLS- tj. matchowany jest ruch po dscp = "ef" a nastepnie alokuje dla tego ruchu pasmo w policy-map np. priority 100000 (alternatywnie bandwidth). Czy jest jakies zalecenie zeby np. to co bylo w CUCM bylo minimalnie mniejsze, 95% wartosci w routerze czy nie? Innymi slowy, z jednej strony chce maksymalnie wykorzystac to pasmo ktore mi przysluguje na voice i ktore wynika z gwarancji w MPLS a jednoczesnie nie chce dopuscic do sytuacji zeby ten jeden call "graniczny" nie spowodowal spadku jakosci obecnych calli i zeby wtedy nastapilo przeroutowanie z uzyciem AAR.

Generalnie chodzi o dopasowanie tej wartosci w cucm do tego co mam w MPLS'ie, abstrahuje tutaj od tego ile calli jest w danej chwili i czy przekroczy ta wartosc w location.

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#5

#5 Post autor: mi3t3k »

Witam,

Tak jak pisałem wcześniej, zestawiasz ze sobą dwie wartości, to co liczy cucm oraz to co jest na łączu.
Do tego co podałem wcześniej tutaj masz dokument opisujący pasmo dla poszczegolnych kodeków używane przez CUCM w tym dokumencie w wersji 7.1.

Także podsumowując:

Wybierzmy dla przykładu g711 - w cucm 80kbps, na łączu ethernet 87,2kbps co daje stosunek 1:1,09

więc jeżeli w cucm wpiszesz 1000kbps to na łączu powinno być 1090kbps, w drugą stronę na łączu 1000kbps to w cucm 917,5kbps.

Powyższe obliczenia dotyczą przypadku gdy przycinasz ruch z nagłówkami warstwy 2 bez 802.1q.

Pozdr,
Mi3t3k

ODPOWIEDZ