QoS w VoIP

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

QoS w VoIP

#1

#1 Post autor: antyspam »

Witam,
udało mi się zrobić w labie sieć. Wygląda ona następująco:
http://imageshack.us/photo/my-images/842/labvoip.png/
Wszystko elegancko śmiga i teraz chciałem zrobić do tego dwie rzeczy:
1.Zmierzyć opóźnienia, jitter,packet loss ratio
2. Uruchomić jakiś mechaniz QoS

Niestety jestem początkujący w tym temacie, więc nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Bardzo prosiłbym o jakieś konkretne wskazówki. Mogę się odwdzięczyć za pomoc.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
FrozenShadoow
wannabe
wannabe
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2005, 23:06

#2

#2 Post autor: FrozenShadoow »

Ja na samym początku ustawiłbym:
qos auto
i nie zapomnij zrobic vilanów osobno dla kompów i osobno dla telefonów.
Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz wielką w niewielu

antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

#3

#3 Post autor: antyspam »

Osobne vlany dla voice i data mam, a odnośnie auto-qos, to jeżeli to ustawię, to nic więcej nie muszę robić? Chodzi mi o to, żeby było widać różnicę między siecią z QoS-em, a siecią bez niego.

A odnośnie pomiarów? I jak wygenerować jakiś ruch w sieci, zeby powstały te różnice w jakości połączeń?

Awatar użytkownika
FrozenShadoow
wannabe
wannabe
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2005, 23:06

#4

#4 Post autor: FrozenShadoow »

Przy tak małej sieci to auto qos chyba jest najlepszym rozwiązaniem....a jeżeli chcesz zobaczyc jakies roznice w jakosci..to może sprobuj z kodekami....a jezeli chcesz juz cos mieżyc to skorzystaj z opnetu.
Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz wielką w niewielu

pawel80
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 22 paź 2012, 11:45

#5

#5 Post autor: pawel80 »

Generowanie ruchu przykład.
Na komputerze 4 odpalasz aplikację iperf jako serwer (proponuje pod Linuxem). Na komputerze 1 odpalasz aplikację iperf jako klient. Generujesz ruch TCP/UDP w zależności od tego czym chcesz wysycić łącze. Iperf umożliwia też sterowanie polem DS (dawne ToS), przydatne przy sprawdzaniu QoS.
Dalej na komputerze 3 znowu odpalasz iperf jako serwer a na komputerze 2 jako klient. Tym razem próbujesz "wcisnąć" ruch w wysycone łącze. Iperf pozwoli Ci odczytac jitter, packet lost, bandwidth.
Co do telefonów. Osobiście próbował bym użyć funkcji port monitoring na przełączniku, czyli robić dokładną kopie tego co odbiera telefon na innym porcie. Do tego portu podłączył bym PC'ta + aplikacja do monitoringu. Nie próbowałem tej funkcjonalności ale może Wireshark by wystarczył?

Pozdrawiam,
Paweł

antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

#6

#6 Post autor: antyspam »

FrozenShadoow pisze:Przy tak małej sieci to auto qos chyba jest najlepszym rozwiązaniem....a jeżeli chcesz zobaczyc jakies roznice w jakosci..to może sprobuj z kodekami....a jezeli chcesz juz cos mieżyc to skorzystaj z opnetu.
Niestety moje zadanie jest do zrobienia w labie, więc opnet za bardzo mi nie pomoże.
Na początek spróbuję jutro zrobić tego auto qosa, a w późniejszym czasie znaleźć jakąś inną konfigurację do zaimplementowania QoS.


Pawel80:
Super pomysł, postaram się to wykorzystać, ale nie za bardzo rozumiem...odpalę na kompach iperf i będę mógł odczytać jitter, packet lost dla rozmowy, którą w tym czasie będę przeprowadzał, czy to jest ogólnie dla przypadku jak zapcham sieć i nie musi być wcale żadnej rozmowy?
A poźniej jak dam monitor session i będę obserwował w wiresharku (to jeszcze pamiętam, że się da) co się dzieje w sieci, to czy wyciągnę z tego jakieś konkretne informacje odnośnie parametrów, które mam mierzyć?

pawel80
member
member
Posty: 39
Rejestracja: 22 paź 2012, 11:45

#7

#7 Post autor: pawel80 »

Pisałem ogólnie. Iperf działa w relacji klient - serwer (na telefonie tego raczej nie zainstalujesz :)). Dla samego ruchu pomiędzy telefonami musisz kombinować z port monitoring i jakąś aplikacją analizującą ruch.
Jak chcesz mogę Ci podesłać fragment mojej pracy magisterskiej (podrzuć maila na PM). Co prawda jest o QoS w WLAN ale zasada działania systemu pomiarowego podobna.

antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

#8

#8 Post autor: antyspam »

Jak byłem w labie, zrobilem port monitoring i nie wiem czy to mialo jakiś wpływ, nagle stworzyły mi się dwa ether-chanelle. moze to w niczym nie przeszkadzalo, ale w jaki sposob to sie zrobilo?

antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

#9

#9 Post autor: antyspam »

Mógłby ktoś powiedzieć jak skonfigurować w tej sieci QoS-a, nie używając auto-qos?

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#10

#10 Post autor: Seba »

Ale z czym dokladnie jest problem? Watek otwarty 9 dni i po pytaniu wnioskuje, ze nie podkusilo Cie, aby spojrzec w dokumentacje - C2960 QoS Configuration Guide
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

antyspam
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:38

#11

#11 Post autor: antyspam »

Po prostu nie wiem, jakich mechanizmów używać... które przyniosą jakiś widoczny efekt

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#12

#12 Post autor: Seba »

antyspam pisze:Po prostu nie wiem, jakich mechanizmów używać... które przyniosą jakiś widoczny efekt
Twoj wybor, ale IMHO lepiej zapoznac sie z podstawami QoS (LMGTFY), nastepnie z dokumentacja, aby wiedziec co i jak implementowac, a dopiero w nastepnym kroku zadawac konkretne pytania w ramach forum i watku takiego jak ten.
It's up2you :idea:
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

ODPOWIEDZ