Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#1

#1 Post autor: huar »

Witam,
Mam przykładowo stworzoną konfiguracje z 4 lokalizacjami:

[A]--------[C]----[D]

W lokalizacji A i B jest wyjscie na świat (E1-dynki) - wszystko wychodzi przez A, a jak A padnie to przez B. Wszystkie telefony są w jednej partycji.
Istnieje mały problem związany z numerami alarmowymi - dzwoniąc z każdej lokalizacji wyświetla się w jednostce alarmowej adres lokalizacji wyjsciowej (czyli tylko A lub B).
Planuję podpiąć SIP trunka w jednej z 4 lokalizacji - on umożliwi mi prezentowanie się innym numerem zewnętrznym dla każdej z lokalizacji - wychodzić nim będą tylko połączenia ALARMOWE.
Tylko teraz pytanie jak to zrobić?
Moje pomysły to:
1) w każdej z lokalizacji zrobić inną partycje co umożliwi mi stworzenie translacji dla każdej z partycji z innym numerem zewnętrznym przypożądkowanym do danej lokalizacji geograficznej.
LUB
2) podpiąć gata nowego lub użyć te co są - zapiąć na nim sip trunka. i robić translacje pól telefonów na gatewayu do numerów przypożądkowanych danej lokalizacji geograficznej. w tym przyapadku nie będe musiał partycji tworzyć i wszystko zostanie jak było

Jak to zrobić lepiej? są jakieś fajne opcje w cucmie co mogę użyć?

przemek_z
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 13 lut 2011, 11:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#2

#2 Post autor: przemek_z »

Jedną z ciekawych opcji w CUCM-e jes Local Route Group. Ta opcja służy do tego aby uproszczać dial plan np. przez użycie jednego pattern-a dla numerów alarmowych.

Dla Twoich czterech lokalizacji możesz skonfigurować tą opcję w następujący sposób:
1. konfigurujesz Device Pool dla każdej lokalizacji
2. konfigurujesz Route Group-e z gateway-em dla każdej z lokalizacji (dla Ciebie wystarczą dwie bo masz dwa wyjścia na świat)
3. przypinasz Route Group-e do Device Pool-i dla danej lokalizacji
4. Asocjujesz telefony z Device Pool
5. Dodajesz Route List-e np local-rl i dodajesz do niej Standard Local Route Group
6. Konfigurujesz jednego pattern-a np. 997 w odpowiedniej partycji i ustawiasz Route Liste local-rl

Dzwoniąc z telefonu, który ma przypiętą Device Pool-e wyjdziesz przez lokalny gateway. Jeżeli chodzi o ANI number to ustaw sobie External Phone Number Mask i zaznacz tą opcję w konfiguracji pattern-a.

To tak w mega skrócie. Opcja ta jest dostępna od CUCM 7.0(1).

Pozdro

huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

Re: Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#3

#3 Post autor: huar »

przemek_z pisze:Jedną z ciekawych opcji w CUCM-e jes Local Route Group. Ta opcja służy do tego aby uproszczać dial plan np. przez użycie jednego pattern-a dla numerów alarmowych.
Nie do końca o to mi chodziło - nie o ograniczenie ilości patternów. bardziej o to żeby:
- mając 4 lokalizacje będziemy mieli przykładowo 4 numery na sip trunku każdy do jednej lokalizacji by geograficznie był przypisany
- jak zrobie translacje na dany numer to innych gw też bedzie zmieniać - nie tylko sip trunkowym
- External Phone Number Mask mam już wykorzystane dla GW w lokalizacji z wyjściem - więc nie moge ich wykorzystać by każdej z lokalizacji wpisać numer sip trunkowy

Więc tylko takie sposoby zostają:
1) w każdej z lokalizacji zrobić inną partycje co umożliwi mi stworzenie translacji dla każdej z partycji z innym numerem zewnętrznym przypożądkowanym do danej lokalizacji geograficznej.
LUB
2) podpiąć gata nowego lub użyć te co są - zapiąć na nim sip trunka. i robić translacje pól telefonów na gatewayu do numerów przypożądkowanych danej lokalizacji geograficznej. w tym przyapadku nie będe musiał partycji tworzyć i wszystko zostanie jak było

???

przemek_z
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 13 lut 2011, 11:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#4

#4 Post autor: przemek_z »

Proponuję użycie Calling Party Transformation Pattern. Match-ować np, po extension zmienić na odpowiedni number i przypisać do SIP trunk-a.

huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

Re: Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#5

#5 Post autor: huar »

przemek_z pisze:Proponuję użycie Calling Party Transformation Pattern. Match-ować np, po extension zmienić na odpowiedni number i przypisać do SIP trunk-a.
A jak dane transformacje przypiąć tylko do SIP-trunka?

Żeby nie wykorzystywało mi tych transformacji na innych GW. Chyba bez partycji się nie obejdzie.

przemek_z
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 13 lut 2011, 11:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Alarmowe - a lokalizacja - sip trunk

#6

#6 Post autor: przemek_z »

huar pisze:
przemek_z pisze:Proponuję użycie Calling Party Transformation Pattern. Match-ować np, po extension zmienić na odpowiedni number i przypisać do SIP trunk-a.
A jak dane transformacje przypiąć tylko do SIP-trunka?

Żeby nie wykorzystywało mi tych transformacji na innych GW. Chyba bez partycji się nie obejdzie.
Zgadza się, należy stworzyć partycje dla transformation pattern-ów.

huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

#7

#7 Post autor: huar »

Ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły?

ODPOWIEDZ