SCCP enhanced conference bridge - podczas awarii Publisher'a

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
filipwar
CCIE
CCIE
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2007, 21:50

SCCP enhanced conference bridge - podczas awarii Publisher'a

#1

#1 Post autor: filipwar »

Czołem,

Mam skonfigurowany router jako lokalny conference bridge (Cisco IOS Enhanced Conference Bridge).
Problem pojawia się gdy padnie komunikacja z serwerem publisher.
Podczas braku łączności do publishera, lub jego awarii, konferencja nadal jest sygnalizowana i zestawiana, jednak nikt nic nie słyszy.

Kod: Zaznacz cały

sh sccp connections 
sess_id    conn_id      stype mode     codec   sport rport ripaddr

67121107   67286331     conf  sendrecv g711u   28020 28930 xx.xx.xx.92
67121107   67286329     conf  sendrecv g711u   31324 28926 xx.xx.xx.92
67121107   67286327     conf  sendrecv g711u   28208 28924 xx.xx.xx.92

Total number of active session(s) 1, and connection(s) 3
Nasz Call manager oprócz publishera posiada kilka subsriberów.
Konfiguracja SCCP na routerze wskazuje na dwa adresy subscriberów Call Manager. Nigdzie w konfiguracji nie podaję adresu IP publishera (xx.xx.xx.92).
Co oznacza ripaddr (zakładam że to jest Remote IP) tyle że tu widzę adres publishera a nie jednego z subscriberów które mam w konfiguracji:

Kod: Zaznacz cały

sccp ccm xx.xx.xx.228 identifier 102 priority 2 version 7.0
sccp ccm xx.xx.xx.220 identifier 101 priority 1 version 7.0
Czy mimo tego conference bridge wymaga łączności z publisherem ?
Jak w takim razie mają działają mechanizmy HA ?

Pozdrawiam,
Filip.

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#2

#2 Post autor: mi3t3k »

Witam,

Jeśli Publisher ma końcówkę IP .92 to sprawdź czy w trakcie konferencji nie biorą udziału inne media elementy jak np. softwarowy MTP na Publisherze.

ripaddr wskazuje na adresy IP z jakich przychodzą strumienie RTP biorące udział w konferencji, a w twoim przypadku są to 3 strumienie z adresu IP Publishera - zatem w przypadku jego awarii dopływ pakietów RTP do CFB jest przerwany, ergo mostek nie ma co miksować.

Jedyne co mi na tę chwilę przychodzi na myśl to to iż wszyscy uczestnicy to końcówki SIP z zaznaczoną opcją wymagaj MTP lub końcówki znajdujące się za trunkami H323 (fast start) lub SIP (early media).

Jak możesz podaj jakie urządzenia biorą udział w takiej konferencji (protokoły po jakich komunikują się z CUCM oraz wygląd MRGL dla tych urządzeń) oraz czy masz uruchomiony MTP softwarowy na Publisherze.

Pozdr,
mi3t3k

filipwar
CCIE
CCIE
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2007, 21:50

#3

#3 Post autor: filipwar »

Cześć,

Dzięki za odpowiedź. Końcówki to telefony SCCP 79xx zarejestrowane w tym Call Managerze i w tej lokalizacji - tzn. przyjnajmniej inicjator konferencji musi być z danej lokalizacji żeby konferencja była miksowana na lokalnym voice gateway-u. Niezależnie gdzie reszta telefonów jest, podczas braku dostępu to publishera,

Poza tym voice gateway skonfigurowany jest jako "H.323 Gateway" i ma zaznaczony w konfiguracji fast start na CCM.

Rzeczywiście w Media Resource Group mam dodany MTP tylko publisher'a.
Dodałem przed chwilą do grupy MTP skonfigurowane na innych Subscriber'ach. I zaczęło działać, w sh sccp conn pokazywany jest też inny Remote IP.

Dlaczego on ma być wykorzystywany do komunikacji ? (MTP jest jeszcze dla mnie zagadką, nie do końca rozumiem po co on jest). Wszystkie telefony jak widać używają tego samego kodeka G.711ulaw.

Czy konferencje miksowane na lokalnym VGW mają korzystać z MTP ? Właściwie nie ma sensu miksować voice-a lokalnie i potem przesyłać to do centralnego MTP...

mi3t3k
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2012, 21:31
Lokalizacja: Warsaw

#4

#4 Post autor: mi3t3k »

filipwar pisze:Cześć,

Dzięki za odpowiedź. Końcówki to telefony SCCP 79xx zarejestrowane w tym Call Managerze i w tej lokalizacji - tzn. przyjnajmniej inicjator konferencji musi być z danej lokalizacji żeby konferencja była miksowana na lokalnym voice gateway-u. Niezależnie gdzie reszta telefonów jest, podczas braku dostępu to publishera,


Nie koniecznie, jeśli sesje RTP były by z innych adresów IP niż Publisher to podczas padu Publishera z konferencji wypadła by tylko ta osoba której strumień RTP przechodzi przez MTP - Publisher.
filipwar pisze: Poza tym voice gateway skonfigurowany jest jako "H.323 Gateway" i ma zaznaczony w konfiguracji fast start na CCM.

To może mieć wpływ tyko wtedy gdy wszyscy partycypanci byli by za tym trunkiem.
filipwar pisze: Rzeczywiście w Media Resource Group mam dodany MTP tylko publisher'a.
Dodałem przed chwilą do grupy MTP skonfigurowane na innych Subscriber'ach. I zaczęło działać, w sh sccp conn pokazywany jest też inny Remote IP.

Czy te IP to IP dodanych nowych MTP?
filipwar pisze: Dlaczego on ma być wykorzystywany do komunikacji ? (MTP jest jeszcze dla mnie zagadką, nie do końca rozumiem po co on jest). Wszystkie telefony jak widać używają tego samego kodeka G.711ulaw.

MTP z reguły jest wykorzystywany do wczesnych mediów (np zapewnienie sygnału dzwonienia od zewnętrznego systemu), ja często wykorzystuje aby zapobiec problemom z routingiem kiedy to jedna końcówka nie wie jak po IP dostać się do drugiej - nie prześle strumienia RTP, natomiast ma routing do zasobu MTP.
Dodatkowo MTP zapewnia obsługę zmiany pakietyzacji strumienia np z 30ms do 20ms.
filipwar pisze: Czy konferencje miksowane na lokalnym VGW mają korzystać z MTP ? Właściwie nie ma sensu miksować voice-a lokalnie i potem przesyłać to do centralnego MTP...
Nie powinny,

Napisz w jakich regionach jest VGW oraz CFB i telefony SCCP. Dodatkowo pokaż zrzut z polecenia

show dspfarm profile

Pozdr,
mi3t3k

filipwar
CCIE
CCIE
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2007, 21:50

#5

#5 Post autor: filipwar »

Czy te IP to IP dodanych nowych MTP?
Tak, ripaddr wskazuje teraz IP nowych MTP, które dodałem.

W lokalizacji w której zauważyłem ten problem są dwa voice-gateway-e, jeśli jednego nawet wyłącze z MRG, to na drugim sytuacja jest identyczna.
Telefony niezależnie skąd są czy z tej samej lokalizacji, czy z innych (w innych regionach/lokalizacjach), to zawsze widzę że konferencja miksowana jest na voice gateway-u z lokalizacji w której problem występuje i ripaddr wskazują zawsze na MTP.

Kod: Zaznacz cały

# sh dspfarm profile
Dspfarm Profile Configuration

 Profile ID = 100, Service = CONFERENCING, Resource ID = 1
 Profile Description : hardware conf bridge MEL
 Profile Service Mode : Non Secure
 Profile Admin State : UP
 Profile Operation State : ACTIVE
 Application : SCCP   Status : ASSOCIATED
 Resource Provider : FLEX_DSPRM   Status : UP
 Number of Resource Configured : 16
 Number of Resource Available : 16
 Codec Configuration
 Codec : g711ulaw, Maximum Packetization Period : 30 , Transcoder: Not Required
 Codec : g711alaw, Maximum Packetization Period : 30 , Transcoder: Not Required
 Codec : g729ar8, Maximum Packetization Period : 60 , Transcoder: Not Required
 Codec : g729abr8, Maximum Packetization Period : 60 , Transcoder: Not Required
 Codec : g729r8, Maximum Packetization Period : 60 , Transcoder: Not Required
 Codec : g729br8, Maximum Packetization Period : 60 , Transcoder: Not Required

ODPOWIEDZ