Problem z rejestracją telefonów IPv6 w CME

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
toper
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2012, 20:17

Problem z rejestracją telefonów IPv6 w CME

#1

#1 Post autor: toper »

Zacznę od tego, że moim celem jest możliwość uzyskania połączenia pomiędzy dwoma telefonami z wykorzystaniem SRTP i/lub TLS. Dodatkowo wszystko odbywać ma się w sieci IPv6. Mam do dyspozycji 2 routery ISR 2811 oraz telefony 7945/7965. Ponieważ z tego co doczytałem, żeby móc zabezpieczyć transmisję w CUCM trzeba mieć specjalne tokeny, których ja nie mam, zdecydowałem się na wykorzystanie CME, i tutaj zaczynają się problemy. Moje telefony bez problemu wspierają IPv6, muszą być tylko zarejestrowane jako SCCP. Wykorzystywana wersja CME (8.5), oraz IOS na routerze (15.1.3T4) także obsługują IPv6. Problem pojawia się gdy trzeba wykorzystać TFTP w IPv6, ponieważ IOS tego nie wspiera. Telefony otrzymują adres z puli dhcp, i przy okazji dostają od dhcp adres ipv6 serwera TFTP. Przy debugowaniu zauważyłem, że telefony prawidłowo otrzymują adres IP wraz z adresem serwera TFTP, ale nie mogą się z nim połączyć, przez co nie mogą pobrać firmware oraz się zarejestrować. Nie mam niestety zbytnio pomysłu jak mógłbym rozwiązać ten problem. Jest jakiś sposób na pominięcie tego problemu? Ewentualnie czy jest taka możliwość, że wykorzystując dual-stack zarejestrujemy telefony przy pomocy IPv4, a potem ewentualnie ręcznie nadamy adresy IPv6 telefonom i transmisja RTP będzie odbywać się z wykorzystaniem IPv6? Nie ukrywam, że wolałbym uniknąć takiej sytuacji i mieć czystą sieć IPv6.

mmoryto
wannabe
wannabe
Posty: 194
Rejestracja: 18 lut 2011, 12:28
Lokalizacja: Kanada

#2

#2 Post autor: mmoryto »

Dodałeś:

Kod: Zaznacz cały

tftp-server flash:/
oraz

Kod: Zaznacz cały

ip source-address
?

toper
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2012, 20:17

#3

#3 Post autor: toper »

Tak, mam te komendy. Dodam, że na adresacji IPv4 wszystko działa bez problemu.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Problem z rejestracją telefonów IPv6 w CME

#4

#4 Post autor: lbromirs »

toper pisze:Zacznę od tego, że moim celem jest możliwość uzyskania połączenia pomiędzy dwoma telefonami z wykorzystaniem SRTP i/lub TLS. Dodatkowo wszystko odbywać ma się w sieci IPv6. Mam do dyspozycji 2 routery ISR 2811 oraz telefony 7945/7965. Ponieważ z tego co doczytałem, żeby móc zabezpieczyć transmisję w CUCM trzeba mieć specjalne tokeny, których ja nie mam, zdecydowałem się na wykorzystanie CME, i tutaj zaczynają się problemy. Moje telefony bez problemu wspierają IPv6, muszą być tylko zarejestrowane jako SCCP. Wykorzystywana wersja CME (8.5), oraz IOS na routerze (15.1.3T4) także obsługują IPv6. Problem pojawia się gdy trzeba wykorzystać TFTP w IPv6, ponieważ IOS tego nie wspiera. Telefony otrzymują adres z puli dhcp, i przy okazji dostają od dhcp adres ipv6 serwera TFTP. Przy debugowaniu zauważyłem, że telefony prawidłowo otrzymują adres IP wraz z adresem serwera TFTP, ale nie mogą się z nim połączyć, przez co nie mogą pobrać firmware oraz się zarejestrować. Nie mam niestety zbytnio pomysłu jak mógłbym rozwiązać ten problem. Jest jakiś sposób na pominięcie tego problemu? Ewentualnie czy jest taka możliwość, że wykorzystując dual-stack zarejestrujemy telefony przy pomocy IPv4, a potem ewentualnie ręcznie nadamy adresy IPv6 telefonom i transmisja RTP będzie odbywać się z wykorzystaniem IPv6? Nie ukrywam, że wolałbym uniknąć takiej sytuacji i mieć czystą sieć IPv6.
Jak telefon pyta o plik? Tu jest przykład z adresem z jakiegoś powodu w nawiasach kwadratowych:

http://www.cisco.com/en/US/docs/ios-xml ... -supp.html

toper
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2012, 20:17

Re: Problem z rejestracją telefonów IPv6 w CME

#5

#5 Post autor: toper »

lbromirs pisze:
Jak telefon pyta o plik?
Nie rozumiem o co dokładnie chodzi w pytaniu. Pakietów IP z zapytaniem nie debugowałem i niestety będę mógł to zrobić dopiero w poniedziałek. Podczas debugowania TFTP, pojawiały się tylko informacje, że serwer przeczytał zapytanie TFTP i tyle. Przy "debug TFTP events" nie pojawiały się żadne logi z informacją o jaki plik serwer jest odpytywany i czy dany plik został odnaleziony. Tak jak już pisałem, adres serwera TFTP telefon pobiera z dhcp:

Kod: Zaznacz cały

ipv6 dhcp pool phones
 address prefix 222A:A:B:C::/64
 link-address 222A:A:B:C::/64
 vendor-specific 9
  suboption 1 address 222A:A:B:C::1
Tu jest przykład z adresem z jakiegoś powodu w nawiasach kwadratowych:

http://www.cisco.com/en/U...-tftp-supp.html
Widziałem wcześniej ten przykład, ale niestety nawiasy kwadratowe nic nie pomogły.
Wydaje mi się, że wszystko leży gdzieś po stronie serwera TFTP. Z tego co mi wiadomo ten IOS nie wspiera TFTP dla IPv6. Potwierdzał by to fakt, że interfejs IPv6 odpowiada na ping innego routera, ale przy zapytaniu TFTP na ten sam interfejs, nie dostaje żadnej odpowiedzi (time out). Pytanie brzmi jak pominąć ten problem, skoro żaden IOS na ten router prawdopodobnie nie wspiera tej funkcji.

ODPOWIEDZ