MTP - kilka pytań

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
borekbp
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 29 sie 2005, 23:31

MTP - kilka pytań

#1

#1 Post autor: borekbp »

Mam pytania o MTP:

1. czy MTP są używane dla DTMF'ów zawsze, czy tylko w przypadku gdy metody DTMF używane przez dwie strony różnią się?

2. czy transcodig jest używane dla połączeń ulaw<->alaw ?

3. MTP skonfigurowane na GW w IOS - kiedy używają DSP?

drim09
wannabe
wannabe
Posty: 162
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:38

#2

#2 Post autor: drim09 »

Ad.1 Jeżeli jedna strona wspiera tylko metode in-band np. - RTP-NTE a druga out-band - np. SCCP wtedy MTP będzie zaallokowane w celu konwersji.

Ad.2 - Z tego co pamiętam MTP wystarczy ale transcoder powinien również załatwić sprawe.

Ad.3 - Kiedy w dspfarm profile bezpośrednio zdefiniujesz że chcesz używać zasobów DSP.
maximum sessions software|hardware 4

borekbp
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 29 sie 2005, 23:31

#3

#3 Post autor: borekbp »

dirm09 - dzięki za odpowiedź
mam jeszcze wątpliwości...

ad 2 i ad3.
w SRND znalazłem coś takiego:
An MTP can be used to transcode G.711 a-law audio packets to G.711 mu-law packets and vice versa,or it can be used to bridge two connections that utilize different packetization periods (different sample sizes). Note that re-packetization requires DSP resources in a Cisco IOS MTP.
czyli dla połączeń ulaw<->alaw musiałbym użyć:

Kod: Zaznacz cały

maximum sessions hardware X
?
Czyli chciał czy nie chciał - jedynym sposobem aby dla takiego przypadku nie obciążać DSP - muszę używać MTP na CUCM?

drim09
wannabe
wannabe
Posty: 162
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:38

#4

#4 Post autor: drim09 »

Z tego co rozumiem dokumentacje mówi ona:
- MTP wystarczy żeby dokonać konwersji z g711ulaw do g711alaw
- MTP dokona również repaketyzacji ale wtedy potrzebne są zasoby DSP.

Bazując na powyższym myślę że do translacji ulaw na alaw wystarczy Software MTP. I teraz pytanie jest czy wystarczy Software MTP na CUCM(który obsługuje tylko g711) czy software MTP na IOS. Jeżeli w dspfarm profile dla MTP zdefiniujesz maximum session software wtedy MTP fizycznie znajduje się na routerze i nie obciąża DSP tylko CPU ;)

Zrobiłem test w labie i Software MTP na IOS robi robotę - konwersja działa poprawnie - natomiast miałem problem z MTP na CUCM więc polecam jednak Sofrware MTP na ISO
- maximum session software x

Pozdro.

miguelos
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 24 lis 2011, 10:09

#5

#5 Post autor: miguelos »

dokładnie, oglądałem Marka Snowa z INE - zaleca stosowanie software'owych MTP na IOS - dodatkowo konfiguruje ich kilka - MTP dla u-law, MTP dla a-law, MTP dla pass through

Awatar użytkownika
Zorro
wannabe
wannabe
Posty: 271
Rejestracja: 12 sie 2004, 09:34
Lokalizacja: Sydney

#6

#6 Post autor: Zorro »

borekbp pisze:dirm09 - dzięki za odpowiedź
mam jeszcze wątpliwości...

ad 2 i ad3.
w SRND znalazłem coś takiego:
An MTP can be used to transcode G.711 a-law audio packets to G.711 mu-law packets and vice versa,or it can be used to bridge two connections that utilize different packetization periods (different sample sizes). Note that re-packetization requires DSP resources in a Cisco IOS MTP.
czyli dla połączeń ulaw<->alaw musiałbym użyć:

Kod: Zaznacz cały

maximum sessions hardware X
?
Czyli chciał czy nie chciał - jedynym sposobem aby dla takiego przypadku nie obciążać DSP - muszę używać MTP na CUCM?
Dla polaczen g711ulaw<->alaw wystarczy soft MTP w CUCM lub IOS

Jezeli masz 'different packetization periods' to musisz uzyc hardware MTP (ktore jest takze forma transcode) i wtedy uzujesz profilu:

dspfarm profile 1 transcode universal
codec g711ulaw
codec g711alaw


krote jest glownie wykorzystywane w CUBE i zuzywa 2 razy wiecej PVDMs ;-)

borekbp
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 29 sie 2005, 23:31

#7

#7 Post autor: borekbp »

czy jeśli z informacji z CDR mam:

Kod: Zaznacz cały

origMediaCap_maxFramesPerPacket: 30
destMediaCap_maxFramesPerPacket: 20 
to oznacza, że chodzi tu o 'different sample sizes' i mamy doczynienia z 're-packetization'?

jeśli te '30' i '20' to wartości 'sample sizes' dla różnych callleg'ów to dlaczego 'origMediaCap_maxFramesPerPacket' (GW, na którym rzeźbię te MTP) ma wartość '30' skoro z tego co rozumiem domyślne jest '20'? - nigdzie tego nie wymuszałem na 30...

ODPOWIEDZ