VoIP w hotelu - jak rozwiązać?

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
secretservice
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:07

VoIP w hotelu - jak rozwiązać?

#1

#1 Post autor: secretservice »

Witam serdecznie.
Realizuję projekt sieci teleinformatycznej dla średniej wielkości hotelu. Wszystkie pokoje, jak również pomieszczenia dla pracowników wyposażone będą w jeden bądź kilka telefonów VoIP marki CISCO (PoE). Wszystko planuję podłączyć do odpowiednich przełączników tejże firmy. Jednak nasuwa mi się pewna wątpliwość - mianowicie chodzi o połączenia między telefonami IP a sieciami PSTN/GSM/UMTS. Rozmowy lokalne
i typowy VoIP idzie w sieci lokalnej lub łączem do Internetu więc nie ma problemu. Natomiast nie wiem jak się sprawa ma jeżeli chodzi o te sieci?
Poczytałem trochę różnych stron i broszur informacyjnych i spotykam różne rozwiązania:
- IP PBX
- bramki GSM/PSTN
- Cisco UC
- jakieś rozwiązania na podstawie umowy z operatorem (dzierżawa kanałów, przydział numerów, dokładnie nie wiem jak to działa)
Które rozwiązanie tutaj będzie najlepsze i jak je zrealizować z technicznego punktu widzenia? Niestety jeżeli chodzi o sprawy stricte telekomunikacyjne nie miałem przyjemności projektować czegoś takiego. Każda pomoc mile widziana.

Założenia:
- około 110 telefonów IP
- maks. 20 jednoczesnych połączeń do GSM/UMTS
- maks. 30 połączeń do PSTN

PS. Cała sieć budowana jest na sprzęcie CISCO (switche, AP, telefony), więc wskazane byłoby w miarę możliwości jakieś rozwiązanie kompatybilne. Nie wybrałem jeszcze routera, także tutaj wszelkie sugestie również mile widziane.

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc. I z góry przepraszam za stosunkowo niski poziom tego tematu, ale od czegoś trzeba zacząć :)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: VoIP w hotelu - jak rozwiązać?

#2

#2 Post autor: Kyniu »

secretservice pisze: - maks. 30 połączeń do PSTN
1x E1
secretservice pisze: - maks. 20 jednoczesnych połączeń do GSM/UMTS
Nie bawiłbym się w żadne bramki, cuda wianki tylko skupił na wynegocjowaniu dobrej oferty i brał E1 tudzież połówkę E1.

Zarazem uprości Ci to zakup bo weźmiesz kartę 2x E1 do voice gateway'a (router) i po sprawie.

gertzu
wannabe
wannabe
Posty: 147
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:43
Lokalizacja: Kraków

#3

#3 Post autor: gertzu »

Na czym stawiasz telefonie IP? CUCM/BE6k/UC500/CME?
Jakiego poziomu niezawodnosci oczekujesz?
Jakich usług wymagasz w implementacji telefonii IP?
Pozdrawiam,
Wojciech Gertz

"Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go"
Konfucjusz, ok. 500 r. p.n.e

http://www.linkedin.com/in/wojciechgertz

dziku90
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:16

#4

#4 Post autor: dziku90 »

Witam,

mam podobny problem, jednakże chciałbym żeby rozwiązanie było oparte o serwer z oprogramowaniem CCM do zarządzania połączeniami. Czy łącza E1 podłączyć do tego samego rutera, który jest wykorzystywany do podłączenia do Internetu, czy lepiej wykorzystać jakieś inne urządzenie(bramkę VoIP, drugi router)?

gertzu
wannabe
wannabe
Posty: 147
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:43
Lokalizacja: Kraków

#5

#5 Post autor: gertzu »

Nie ma problemu zeby ten sam router przez który łaczysz sie z Internetem służył jako bramka do PSTN.
ISR'y są zaprojektowane własnie jako platforma która może jednocześnie wypełniać rózne zadania.

Zakładając ze nie masz problemu z obciązeniem CPU (dobór platformy) - to wystarczy dokupic licencję, DSP i odpowiednią kartę E1.
Pozdrawiam,
Wojciech Gertz

"Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go"
Konfucjusz, ok. 500 r. p.n.e

http://www.linkedin.com/in/wojciechgertz

dziku90
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:16

#6

#6 Post autor: dziku90 »

Czy mógłbyś coś więcej napisać na temat licencji oraz DSP?
Szczerze mówiąc tych kwestii jeszcze nie przerabiałem.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

dziku90 pisze:Czy mógłbyś coś więcej napisać na temat licencji oraz DSP?
Szczerze mówiąc tych kwestii jeszcze nie przerabiałem.
Transkodowanie coś musi wykonać bo nie wykonuje go CPU i tym czymś jest właśnie DSP.

ODPOWIEDZ