ISDN PRI - podmiana DDI

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

ISDN PRI - podmiana DDI

#1

#1 Post autor: tomekm »

Witam
Mam starszą centralkę abonencką z ISDN PRI, która nie ma możliwości prezentowania się innym numerem DDI niż ten, który kieruje połączenia przychodzące. Chciałbym zrealizować funkcję, aby połączenia wychodzące kilku portów wewnętrznych centralki prezentowały się numerem wspólnym działu handlowego lub kilka innych wspólnym numerem działu serwisu itd. Chciałbym zrobić coś takiego, aby pomiędzy moją centralkę a dostawcę usług wstawić pośredniczący router (akurat mam wolny Cisco 3640), który by na połączeniach wychodzących tylko podmieniał numery DDI i realizował połączenie komutowane (bez żadnych VOIP'ów).
Proszę o radę jak to zrobić lub bardzo chętnie zlecę konfigurację takiego rozwiązania, jeśli to w ogóle możliwe.

Mój PABX → CISCO 3640 → Dostawca Usług

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

Re: ISDN PRI - podmiana DDI

#2

#2 Post autor: krabu »

Witaj,
tomekm pisze: Mam starszą centralkę abonencką z ISDN PRI, która nie ma możliwości prezentowania się innym numerem DDI niż ten, który kieruje połączenia przychodzące.
Nie za bardzo rozumiem powyższe - doprecyzuj jeśli możesz, podaj co to za wynalazek ta centralka.

Platforma 3640 jest już dawno End of Life/Support więc jeśli rozmawiamy o czymś produkcyjnym sugerowałbym wyrwać coś nowszego w stylu ISR (18xx/28xx/38xx) or ISR-G2 (19xx/29xx/39xx).

Technicznie jeśli tylko do routera twoja centralka wyślę przy ruchu wychodzącym (zakładam po E1) jako prezentacje numer wewnętrzny, z którego ktoś dzwoni, to odpowiednią prezentację już na łącze operatorskie poprzez transformacje na routerze ustawisz dowolną - taką jaką tylko chcesz.
.be like a Lucky Luke

tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

#3

#3 Post autor: tomekm »

Dzięki Krabu za odpowiedź.
Moja centralka to SLICAN CCA2720 z kartą PRA, 16 BRA i wieloma POTS'ami.
Router istotnie stary, ale taki już mam, a karty E1 do niego kosztują po 100 zł. Dlatego też chętnie bym go wykorzystał. Centralka wyśle to, co ma zapisane w tabeli ExtMSN/DDI i tam przypisuje sobie numery DDI do portów wewnętrznych ("numerów katalogowych" lub "gorących linii" w zależności od rozwiązania wg terminologii SLICAN). Tak więc należałoby nadać jakieś wirtualne numery DDI z routera, ustawić je w centrali jako DDI i odpowiednia je zamapować na routerze z tymi od operatora.
Cieszę się, że da się to zrobić. Niestety nigdy nie bawiłem się na CISCO głosem i nie mam doświadczenia. Proszę zatem o jakiś config lub pomoc w uruchomieniu.

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#4

#4 Post autor: krabu »

Rozumiem więc, że chcesz w skrócie rozróżnić prezentację wyjściową z tym jak ruch jest kierowany na przyjściu dla jakiejś zadanej (niewielkiej) grupy użytkowników.

Przed kombinowanie z zewnętrznym urządzeniem skupiłbym się jeszcze, na tym Slicanie. Już najstarsze centralki miały możliwość tworzenia czegoś na wzór hunt grup, gdzie można było wrzucić kilka numerów wewnętrznych i dystrybuować połączenia miedzy nimi i tym samym ukryć je pod tym samym DDI. Może w tej tabeli, o której wspominasz da się ustawić ten sam DDI dla wielu numerów np. wszystkich z działu handlowego a następnie na przyjściu ten DDI przekierować na taką grupę.

Jeśli nie uda Ci się powyższego, wtedy do tego twojego 3640 wrzuć 2 razy E1, konfigurujesz oba łącza jako standardowe ISDN E1 gdzie dla Slicana będziesz stroną 'network' (zakładam, że nie obsługuje Qsig), dla operatora - operator jest network. Następnie ruchem zarządzasz poprzez konfigurację dial-peerów a numerację modyfikujesz za pomocą translation-profile's. To już są standardowe konfiguracje voice'a na routerze, jeśli nigdy nie miałeś z tym do czynienia, poczytaj najpierw o tym trochę. W googlach znajdziesz aż za dużo materiałów na ten temat. jesli potrzebujesz to na szybko zaangażuj kogoś, kto miał z tym już coś do czynienia z voice'em na routerkach.
.be like a Lucky Luke

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#5

#5 Post autor: Kyniu »

tomekm pisze:Router istotnie stary, ale taki już mam, a karty E1 do niego kosztują po 100 zł.
Gdzie po tyle można kupić?

tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

#6

#6 Post autor: tomekm »

Dzięki za odpowiedż.
Niestety to kombinowanie jest potrzebne, gdyż centralka jest z 1999 roku i na pewno nie da się jej tak ustawić aby abonenci prezentowali się innym numerem niż tym z tabeli ExtMSN/DDI lub głównym. Potwierdzałem to nawet u producenta gdyż myślałem, że jest jakiś prosty sposób którego ja nie znam. Nowsze centrale to mają. Połączenia przychodzące jak najbardziej można kierować z jednego DDI na gruoę łączenie z opóźnieniami czasowymi przy dołączaniu kolejnych abonentów.
Rzeczywiście nigdy się voic'em na cisco nie bawiłem i jeśli ktoś z forumowiczów chciałby się tego podjąć to proszę o wiadomość PM i się dogadamy. Wystawię wtedy ssh na zewnątrz na routerku i może ktoś zdalnie się zabawi. Może ty Krabu ? Fizycznie wszysko podłączę.

Kyniu co do kart to na allegro NM-1CE1B po 66zł lub na ebay'u jescze więcej.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#7

#7 Post autor: Kyniu »

tomekm pisze:Kyniu co do kart to na allegro NM-1CE1B po 66zł lub na ebay'u jescze więcej.
Coś mi mówi że Ty potrzebujesz karty typu VWIC-2MFT-E1, VWIC-2MFT-E1-DI, VWIC-2MFT-G703 a one takie tanie nie są.

tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

#8

#8 Post autor: tomekm »

Moja centralka ma kartę "Moduł traktu cyfrowego z sygnalizacją DSS1- styk G.703" (cytat z instrukcji). Być może karta NM-1CE1B którą proponuję nie potrafi sie dogadać z kartą z centralki. Przejrzałem w międzyczasie na stronie cisco:
http://www.cisco.com/en/US/products/hw/ ... 6e0f.shtml
i nie wiem tego. Najpewniejszym rozwiązaniem wydaje się VWIC-1MFT-G703 lub VWIC-2MFT-G703 i do tego odpowiedni NM wg tabeli ze stronki cisco. Soft mojego routera to 12.4(1a).
Jestem w stanie kupić tą droższą jeśli Kyniu uważasz że jest niezbędna. Przynajmnie G703 ma w nazwie jak centralka więc chyba powinna współpracować

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#9

#9 Post autor: krabu »

Potrzebujesz karty, o których piszę Kyniu.

Jeśli chodzi o konfigurację zdalną prośba o kontakt na priv.

Pozdr
.be like a Lucky Luke

tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

#10

#10 Post autor: tomekm »

Kupiłem wczoraj wieczorem VWIC-2MFT-G703 oraz NM-1FE1R2W i czekam na przesyłkę.

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#11

#11 Post autor: krabu »

Podsumowując, karty jakie potrzeba to to co powyższej, tyle, że zamiast NM-1FE1R2W dla działania Voice trzeba NM-HDV.

Przykładowy config, gdy lokalna centralka ma przykładowa numeracje 2[1,2]XX:

Kod: Zaznacz cały

controller E1 2/0
 pri-group timeslots 1-19
 description MIASTO
controller E1 2/1
 clock source internal
 pri-group timeslots 1-19
 description PBX
interface Serial2/0:15
 no ip address
 isdn switch-type primary-net5
 isdn incoming-voice voice
 no cdp enable
interface Serial2/1:15
 no ip address
 isdn switch-type primary-net5
 isdn protocol-emulate network
 isdn incoming-voice voice
 no cdp enable


dial-peer voice 1 pots
 description TO_OPERATOR_NATIONAL
 translation-profile outgoing TO_OUTSIDE
 destination-pattern [1-9]........
 no digit-strip
 port 2/0:15
dial-peer voice 2 pots
 description TO_OPERATOR_SHORT
 translation-profile outgoing TO_OUTSIDE
 destination-pattern [1,9]..
 no digit-strip
 port 2/0:15
dial-peer voice 3 pots
 description TO_OPERATOR_INTERNATIONAL
 translation-profile outgoing TO_OUTSIDE
 destination-pattern 00T
 no digit-strip
 port 2/0:15
dial-peer voice 51 pots
 description TO_PBX_LOCAL
 destination-pattern 2...
 no digit-strip
 port 2/1:15
dial-peer voice 100 pots
 incoming called-number .
 direct-inward-dial
dial-peer voice 101 pots
 translation-profile incoming TO_PBX
 incoming called-number XXXXXXX..
 direct-inward-dial


voice translation-rule 1
 rule 1 /^200[2,3,4]$/ /XXXXXXX08/
 itp.
 rule 14 /^20\(..\)$/ /XXXXXXX\1/
 rule 15 /^21\(..\)$/ /XXXXXXX\1/
voice translation-rule 51
 rule 1 /^XXXXXXX05$/ /2001/ 
 itp
 rule 15 /^XXXXXXX\(..\)$/ /20\1/ type any unknown plan any unknown
voice translation-profile TO_OUTSIDE
 translate calling 1
voice translation-profile TO_LOCAL
 translate called 51
.be like a Lucky Luke

tomekm
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2008, 19:58
Lokalizacja: Łódź

#12

#12 Post autor: tomekm »

Zamontowałem NM-HDV i VWIC-2MFT-G703. Konfig Kraba działa super. Mój stary PABX jeszcze trochę pożyje.
Bardzo dziękuje za pomoc i z przyjemnościa daję helpa. Temat uważam za zamknięty.

ODPOWIEDZ