cucm 9.1 gateways

Problemy związane z Unified Communications
Wiadomość
Autor
ukaszq
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:53

cucm 9.1 gateways

#1

#1 Post autor: ukaszq »

Witam,

Mam 3 zdalne lokalizacje połączone ze sobą VPNem. Każda z lokalizacji ma dostęp do VM - Call Manager v 9.1. W każdej lokalizacji mam po 30 userów i routery 2901 lub 2921. Do tych routerów podłączone są telefony IP 3905. W jaki sposób mógłbym skonfigurować te routery jako gateway, podłączając je do CUCM?

Na chwilę obecną chcę mieć tylko połączenie wewnątrz tych trzech lokalizacji.
proszę o pomoc.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

Czy te lokalizacje mają lub mają mieć lokalne wyjście w świat, znaczy do PSTN (E1, FXO, SIP Trunk)?

Czy każda lokalizacja ma swojego Call Managera, czy też jest jeden centralny, a telefony w lokalizacjach zdalnych się do niego rejestrują? Proszę o wyjaśnienie, bo do końca nie zrozumiałem Twojego opisu, a nie chcę rozpisywać scenariuszy bazując na przypuszczeniach.

Jaka licencja IOS jest na tych routerach? Dla Voice potrzebujesz licencję UC, i ewentualne inne dodatkowe (np. SRST) w zależności w jakim dokładnie scenariuszu routera ma pracować.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

ukaszq
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:53

#3

#3 Post autor: ukaszq »

Witam

W jednej z lokalizacji bedzie wyjscie do sip netii, ale wszystkie lokalizacje beda mialy wyjscie na swiat. Wszystkie routery we wszystkich lokalizavjach maja licencje UC.
Chciałbym aby wszystkie lokalizacje odwolywaly sie do centralnego call managera.

drim09
wannabe
wannabe
Posty: 162
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:38

#4

#4 Post autor: drim09 »

Tak jak Seba już wspomniał "need more data". Bazując na Twoim opisie chciałem tylko dodać, w dużym uproszczeniu - jeżeli chcesz mieć możliwość wykonywania połączeń między numerami wewnętrznymi swoich telefonów IP, to wszystkie telefony powinny mieć dostęp po IP do CUCM-a. Jeżeli ten warunek jest spełniony to telefony zarejestrują się i będziesz w stanie dzwonić.

W takim przypadku Routery działają jak zazwyczaj nie mają żadnej funkcjonalność Voice, tylko traffic routing. Router używamy gdy, chcemy udostępnić PSTN(świat zewnętrzny) lub zapewnić redundancje w momencie gdy połączenie IP padnie pomiędzy centralą a placówką zdalną - SRST

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#5

#5 Post autor: krabu »

ukaszq pisze:Witam

W jednej z lokalizacji bedzie wyjscie do sip netii, ale wszystkie lokalizacje beda mialy wyjscie na swiat. Wszystkie routery we wszystkich lokalizavjach maja licencje UC.
Chciałbym aby wszystkie lokalizacje odwolywaly sie do centralnego call managera.
Jako wyjście na świat rozumiesz WAN czy łącza telekomowe E1/SIP ?
W jaki sposób mógłbym skonfigurować te routery jako gateway, podłączając je do CUCM?
Standardowo routery te pod względem ruchu telefonicznego możesz skomunikować z CUCM poprzez MGCP lub H.323. Wybór zależy po pierwsze od odpowiedzi na pytanie, które zadałem wyżej, a po drugie od twoich preferencji. Jeśli telefony póki co rejestrujesz lokalnie zakładam, że masz licencje na CME. Najlepiej poczytaj o jednym i drugim protokole w kontekście voice multisite deployment a odpowiedzi na pytania znajdziesz samodzielnie.
.be like a Lucky Luke

ukaszq
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:53

#6

#6 Post autor: ukaszq »

Jeszcze raz opiszę mój plan:
Mam 3 zdalne lokalizacje (oddziały spięte VPNem), każda z nich ma router 2901 lub 2921. Każda z tych lokalizacji ma dostęp do Datacenter - 4 lokalizacja w której jest zainstalowany CUCM v9.1. Każda z tych lokalizacji będzie używala tylko i wyłącznie scentralizowanego Call Managera w Datacenter. W Datacenter będzie dodatkowy router który zostanie podłączony po SIPie z Netią. Tylko przez ten router będzie wyjście na świat.
W każdej zdalnej lokalizacji na switchach został skonfigurowany VLAN przeznaczony do VoIP, który ma komunikować się z Call Manager.

Czy powinienem konfigurować jakoś specjalnie routery w zdalnych lokalizacjach do pracy z CM? W jaki sposób mógłbym je spiąć z Call Managerem? Czy poprzez H.323?

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#7

#7 Post autor: krabu »

Brak lokalnych łączy, więc H.323/MGCP odpada - sugerowałbym konfiguracje SRST, albo CME na tych routerach dla sytuacji awarii WAN/VPN. Jedyne co zostaje do rozważenia przez Ciebie to zasoby na tych routerach. Jeśli te routery mają UC to na pewno są wyposażone w PVDM3, które mógłbyś wykorzystać na swoim CUCM jako zasób dla transcodingu, conferencingu lub MTP dla telefonów w branchach. Poczytaj o Media Resource Mangement dla call managera, sposobie ich przydzielania itp.

Jeśli nie potrzebujesz robić powyższego to pozostaje Ci to o czym pisał wyżej drim09 czyli "traffic routing".
.be like a Lucky Luke

ukaszq
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2011, 21:53

#8

#8 Post autor: ukaszq »

Dziekuje,

Mam pytanie co mam rozumiec pod pojeciem: Brak lokalnych łączy, więc H.323/MGCP?
Jeśli chodzi o moje połączenie lokalizacji to mam dzierżawione łącze do trzech lokalizacji, tzn kazdy router widziany jest lokalnie, ale zabezpieczony ruch dodatkowo VPN Site to Site. Czy w takiej konfiguracji opcja H.323 byłaby możliwa?

Awatar użytkownika
krabu
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 30 paź 2007, 11:17
Lokalizacja: Krakow

#9

#9 Post autor: krabu »

ukaszq pisze:Dziekuje,

Mam pytanie co mam rozumiec pod pojeciem: Brak lokalnych łączy, więc H.323/MGCP?
Jeśli chodzi o moje połączenie lokalizacji to mam dzierżawione łącze do trzech lokalizacji, tzn kazdy router widziany jest lokalnie, ale zabezpieczony ruch dodatkowo VPN Site to Site. Czy w takiej konfiguracji opcja H.323 byłaby możliwa?
Jeśli na ruterach w branchach miałbyś łącza do operatora - np. E1'ki, wtedy aby mieć możliwość wykorzystania ich przez telefony zarejestrowane do CUCM musiałbyś lokalne gateway'e spiąć z CUCM za pomocą h.323, sip lub mgcp. Jeśli lokalnych łączy nie ma, to nie ma logicznej potrzeby robienia tego. Do rozpatrzenia jest tylko ewentualne wykorzystanie PVDM'ów z routerów branch'owych, jak pisałem wyżej.
.be like a Lucky Luke

ODPOWIEDZ